Nemunas


Rasinelis apie nemuna. Rasinys apie nemuna. Padavimai apie nemuna. Padavimas apie nemuna. Padavimai apie nemuno upe. Rasineliai apie nemuna. Apie nemuna. Skaidres apie nemuna. Rasinys nemunas. Rasineliai apie.

Neįmanoma įsivaizduoti Lietuvos be Nemuno – didžiausios ir svarbiausios mūsų upės. Palyginus su kitomis pasaulio upėmis, ji nėra didelė, ją pralenkia per šimtas ilgesnių upių. Nemunas daugiau kaip 7 kartus trumpesnis už ilgiausią pasaulio upę Nilą. Tačiau mums Nemunas – ilgiausia upė, Lietuvos upių ir upelių tėvas, brangus gamtos turtas, upė, lėmusi mūsų valstybės istorijos ir kultūros raidą.

Nemunas daugiau kaip kartus trumpesnis už ilgiausią pasaulio upę nilą. Prie jos kūrėsi pilys, greičiau negu kitur augo miestai ir miesteliai. Nemuno vardas skamba legendose, padavimuose, eilių ir dainų posmuose.

Nuo ištakos iki žiočių nemunas nuvinguriuoja 937 km. Jis prasideda baltarusijoje, pietiniame minsko aukštumos šlaite. Per Lietuvą teka 475 km – upės vidurupys ir žemupys. Didesnioji Lietuvos teritorijos dalis (72%) yra nemuno baseine. Ne veltui Lietuvą mėgstama vadinti nemuno kraštu.

Baigiantis ledynmečiui tame plote, kurį apjosia didžioji nemuno kilpa, tyvuliavo didžiulis ledyno tirpsmo vandenų ežeras. Dabar upė teka giliausiomis buvusio ežero vietomis.

žemupyje nemunas teka lėčiau, jo vaga palyginti tiesi. Tik verždamasis pro paskutinę didesniąją pavoršiaus kliūtį – ledynų sustumtą moreninį vilkyškių kalvagubrį, jis pasisukalioja į pietus ir į šiaurę, dešiniajame šiaurinės kilpos krante palikdamas garsųjį rambyno kalną.

  • Microsoft Word 4 KB
  • 2012 m.
  • 1 puslapis (313 žodžiai)
  • Nemunas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nemunas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/nemunas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 20 d. 12:32
×