Neodarvinizmas


Neodarvizimas. Mikroevoliucijos pavyzdziai.

Pamokos tema. Neodarvinizmas. Kaip paveldėjimo teorija atsiranda ir koks yra atrankos vaidmuo. Maždaug prieš 70 metų atsirado nauja evoliucijos teorijos versija. Neodarvinistai nustatė tokius dalykus. Per gyvenimą įgyti požymiai nėra paveldimi. Fenotipą lemia genotipo ir aplinkos sąveika. Chromosomos ir genai, esantys lytinėse ląstelėse. Lytinis dauginimasis, arba apsikeitimas genetine informacija. Populiacijoje paprastai būna ne vienas to paties lokuso alelis. Mikroevoliucijos pavyzdžiai. Augalų kenkėjų ir piktžolių prisitaikymas prie pesticidų. Genetikai neabejoja, kad bet koks veiksnys.

Kaip paveldėjimo teorija atsiranda ir koks yra atrankos vaidmuo.

Per gyvenimą įgyti požymiai nėra paveldimi. (pvz. prarasta ranka, patirtis, žinios). Visa informacija apie fenotipą, arba kūno požymius, yra saugoma ląstelių viduje, chromosomose. Vieną požymį koduoja vienas ar keli paveldimumo vienetai – genai, esantys chromosomose. Individo paveldėtas genų rinkinys vadinamas genotipu.

Fenotipą lemia genotipo ir aplinkos sąveika; paprastai paveldimas ne konkretus požymis, o reakcijos norma, t. y. fenotipinio požymio galimo kintamumo ribos. Todėl skirtingų genotipų individai, pakliuvę į tą pačią aplinką, linkę vienodėti, o tų pačių genotipų individai skirtingoje aplinkoje – išsiskirti. Gyvieji organizmai geba prisitaikyti prie aplinkos pokyčių ne tik evoliuciškai, bet ir dėl modifikacinio kintamumo. Šio kintamumo ribas ir lemia reakcijos norma.

Chromosomos ir genai, esantys lytinėse ląstelėse, gali būti pažeisti.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 6 KB
  • 2014 m.
  • 9 puslapiai (385 žodžiai)
  • Goda
  • Neodarvinizmas
    10 - 2 balsai (-ų)
Neodarvinizmas. (2014 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/neodarvinizmas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 15:51
×