Neoficialiai mokamas darbo užmokestis


Neoficialiai mokamas darbo užmokestis. Atvejo analizė.


Darbo rinkos šešėlinė ekonomika – tai su darbo santykiais susijusi šešėlinės ekonomikos dalis. Darbo rinkos šešėliu yra laikomas samdomas darbas, kai jis nėra įteisintas darbo sutartimi, dar kitaip vadinamas nelegalus darbas, ir neoficialiai mokamas darbo užmokestis, dar kitaip vadinamas atlyginimas „vokeliais“.

Darbo rinkos šešėlio dydį yra sunku įvertinti, nes dalyvaujantys šešėlyje yra linkę slėpti šią veiklą, nes pažeidžia įstatymus. Siekiant įvertinti darbo rinkos šešėlio apimtis ir dinamiką yra naudojami įvairūs būdai, kurie leidžia bent apytikriai kiekybiškai aprašyti darbo rinkos šešėlį.

Vienas iš plačiai naudojamų būdų matuoti darbo rinkos šešėlį yra apklausos. Tačiau labai priklauso nuo apklausos dalyvių nuoširdumo.

2014-aisiais šešėlinė ekonomika Lietuvoje sudaro 25 proc. ekonomikos, rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) atliktas tyrimas, o tai yra apie 9 mlrd. eurų. bent 21 proc. Lietuvos gyventojų dirbo samdomą darbą neoficialiai arba dirbdami samdomą darbą dalį atlyginimo gavo „vokelyje“, arba šiek tiek mažiau negu 2 mlrd. eurų, sudaro nelegalus darbas ir neoficialus darbo užmokestis. Tikėtina, kad rezultatai yra aukštesni negu buvo gauta apklausos, nes dalis respondentų galėjo atsakyti ne tiesą. Šešėlinė ekonomika jau šeštus metus yra pastebimai didesnė nei prieš krizę, kai siekė apie 18 proc. BVP.

Kitas būdas nustatyti galimą neoficialaus mokamo darbo užmokesčio dydį yra palyginti vieno darbuotojo sukuriamą pridėtinę vertę bei kompensaciją už tai privačiame ir valstybiniame sektoriuose. Kiekviename sektoriuje sukurtą BVP dalį padalinę iš užimtųjų skaičiaus tame sektoriuje gauname vieno darbuotojo per metus sukuriamą pridėtinę vertę. Privačiame sektoriuje 2014 metais ji buvo 36 proc. didesnė nei valstybiniame ir sudarė apie 20 tūkst. eurų per metus. Galima taip manyti, kad nebūnant jokioms kliūtims laisvam darbuotojų judėjimui tarp šių sektorių, privačiame sektoriuje atlyginimas taip pat turėtų būti 36 proc.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1638 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Neoficialiai mokamas darbo užmokestis
    10 - 9 balsai (-ų)
Neoficialiai mokamas darbo užmokestis. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/neoficialiai-mokamas-darbo-uzmokestis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 01:22
×