Nepilnamečių nusikalstamumas savarankiškas darbas


Kategorija. Netinkamos gyvenimo sąlygos šeimoje. Kategorija. Netinkamas tėvų ir vaikų bendravimas šeimoje. Kategorija. Netinkamas šeimos nario pavyzdys vaikui.


Straipsnyje pristatomi 2015 m. kovo - spalio mėn. atlikto kokybinio tyrimo rezultatai, kuriuo buvo siekta atskleisti pagrindinius socialinius veiksnius, darančius įtaką nepilnamečių nusikalstamam elgesiui. Tyrimu nustatyta, kad pagrindiniai socialiniai veiksniai, kurie lemia nepilnamečių nusikalstamą elgesį yra netinkamos gyvenimo sąlygos šeimoje, netinkamas tėvų ir vaikų bendravimas ir netinkamas šeimos nario pavyzdys paaugliui. Atskleista, kad labiausiai nepilnamečių nusikalstamą elgesį veikia netinkamas tėvų ir vaikų bendravimas.

Temos aktualumas. Paauglių nusikalstamumas tampa vis opesnė problema ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Nurmi (1993) teigia, kad paauglystė - tai toks laikotarpis, kai žmogus planuoja savo tolimesnį gyvenimą, tyrinėja galimas alternatyvas, priima sprendimus, kurie gali nulemti visą tolimesnį gyvenimą. Šiuo laikotarpiu paauglys pasirenka savo gyvenimo kelią.

Nepilnamečių nusikalstamumo Lietuvoje statistikos duomenys rodo, jog dažniausiai nusikalstamu elgesiu pasižymi vėlyvosios paauglystės ir ankstyvosios jaunystės amžiaus asmenys (Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, 2015). Vėliau proporcija mažėja. Tačiau aukšti registruoto nusikalstamumo rodikliai šioje amžiaus grupėje rodo, jog reikia imtis priemonių, kurios padėtų užkirsti kelią nusikalstamam elgesiui. Nepilnamečių nusikaltimai yra labai aktuali visuomenės problema, nusikaltimų skaičius vis dar išlieka didelis, apie tai daug kalbama ir rašoma, tačiau diskusijose dažniausiai akcentuojamas tik pats faktas ir jo mastai, pamirštant, kad yra ir kita pusė – nusikaltimą lemiantys veiksniai. Norint suprasti jaunimo padaromus nusikaltimus, būtina žinoti nepilnamečių nusikaltimus lemiančius socialinius veiksnius.

Tyrimo problema. Keliamas pagrindinis tyrimo klausimas – kokie socialiniai veiksniai lemia nepilnamečių nusikalstamą elgesį.

Tyrimo objektas – nepilnamečių nusikalstamą elgesį lemiantys socialiniai veiksniai.

Tyrimo tikslas – atskleisti socialinius veiksnius, lemiančius nepilnamečių nusikalstamą elgesį.

Kaip ir daugelyje pasaulio valstybių, taip ir Lietuvoje nepilnamečių nusikalstamumas yra viena iš visuomenei aktualiausių problemų. Vienas iš didžiausių nusikalstamumo didėjimo priežasčių yra vaikų bei jaunimo nusikalstamumas. Pirma, jis sudaro labai didelę bendro nusikalstamumo dalį, o antra, jis yra prognostinis būsimo nusikalstamumo modelis, nemaža dalis nusikaltusių nepilnamečių, ypač tie, kurie turi gyvenimo įkalinimo įstaigoje patirtį, ir ateityje elgsis priešingai nusistovėjusioms visuomenėje normoms (Sakalauskas, 2001).

Pasak Sniečkutės (2000), nepaliestos lieka aktualios, su nepilnamečių nusikalstamumu susijusios problemos. Egzistuoja daug įstatymų, kurie nepilnamečius gina nuo smurto bei užtikrina jiems sveikatos apsaugą ir teisę siekti išsilavinimo, tačiau dažniausiai jaunieji visuomenės nariai žino savo teises, o pareigas pamiršta.

Apibendrinant akcentuotina, jog nepilnamečių nusikalstamumas yra viena iš svarbiausių problemų visuomenėje. Nepilnamečių nusikalstamumo skaičiai vis dar išlieka labai dideli.

Tyrimo dalyviai. Tyrimui atrinkti tiriamieji remiantis netikimybine, patogia atranka, naudojant šį atrankos metodą, „atrenkami lengviausiai prieinami generalinės aibės vienetai“ (Bitinas ir kt., 2008, p. 101). Tyrimo dalyviais pasirinktos 4 Kolpingo kolegijoje Vaiko gerovės ir socialinės apsaugos studijų programoje studijuojančios merginos. Laikantis konfidencialumo principo, tyrimo dalyvių vardai pakeisti.

  • Teisė Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2760 žodžiai)
  • Dominyka
  • Nepilnamečių nusikalstamumas savarankiškas darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nepilnamečių nusikalstamumas savarankiškas darbas. (2016 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/nepilnameciu-nusikalstamumas-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 06:38
×