Nepilnamečių nusikalstamumo socialinės priežastys, jų resocializacijos ypatumai


Nepilnamečių nusikalstamumas. Nepilnameciu nusikalstamumas lietuvoje. Nepilnamečių nusikalstamumo priežastys. Nepilnamečių nusikalstamumo samprata. Paaugliu nusikalstamumo priezastys. Asocialus elgesys. Nepilnameciu nusikalstamumas kaip socialine problema. Nusikalstamumo priezastys. Vaiku nusikalstamumas. Nusikalstamuma itakojantys veiksniai.

Įvadas. I. Nepilnamečių nusikalstamumo sąvokos. Nepilnamečių nusikalstamumą lemiantys veiksniai. Nepilnamečių delikventiškas elgesys. Sąvokų samprata. Nepilnamečio amžiaus teisinis reglamentavimas. Paauglystės raidos ypatumai. Paauglių delikventinio elgesio priežastys. Socialiniai nusikalstamumą įtakojantys veiksniai. Ii. Nepilnamečių resocializacijos ypatumai. Resocializacijos esmė ir procesas. Nepilnamečių justicija lietuvoje, resocializacijos ypatumai. Išvados. Literatūra. Šiame darbe, analizuojant mokslinę literatūrą, bus bandoma išsiaiškinti socialinių veiksnių įtaką nepilnamečių nusikalstamumui bei bandoma įsigilinti į resocializacijos sistemą veikiančią dabartinėje lietuvoje.

Nepilnamečių nusikalstamumas kaip bendrojo nusikalstamumo sudedamoji dalis yra viena svarbiausių socialinių problemų. Ši socialinė problema yra svarbi ir savita bei pasireiškia daugelyje valstybių. Pastebima, kad nepilnamečių nusikalstamumas didėja, vis dažniau pasitaiko recidyvo atvejų. Priežasčių įtakojančių nepilnamečių nusikalstamą yra daug ir įvairių. Viena iš daugelių – tai socialiniai veiksniai tokie kaip šeima, mokykla, bendraamžių grupės.

Kovojant su nepilnamečių nusikalstamumu, Lietuvoje buvo pradėta reformuoti nepilnamečių justicija, siekiant didinti ir efektyviai įgyvendinti tokių vaikų resocializacijos procesą. Tuo pagrindu 2008 metais įsigaliojo vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas.

šiame darbe, analizuojant mokslinę literatūrą, bus bandoma išsiaiškinti socialinių veiksnių įtaką nepilnamečių nusikalstamumui bei bandoma įsigilinti į resocializacijos sistemą veikiančią dabartinėje lietnepilnamečių nusikalstamumas visose šalyse yra vien iš aktualiausių socialinių problemų. Nepilnamečių nusikalstamam elgesiui įvardyti vartojamos įvairios sąvokos tokios kaip asocialus elgesys, deviantinis elgesys, delinkventinis elgesys, kriminalinis elgesys ir pan. , todėl būtina plačiau paanalizuoti šių sąvokų reikšmes.

Asocialaus elgesio sąvoka yra viena plačiausių ir apima įvairius nukrypimus nuo egzistuojančių elgesio normų. Pasak žukauskienės (2006) ,,asocialiu elgesiu laikomas toks elgesys, kuriuo žodžiais arba fiziškai pakenkiama kitam asmeniui, gyvūnams, sunaikinama kitų nuosavybė, taip pat toks elgesys, kuris labai stipriai pažeidžia socialinius artimiausios aplinkos lūkesčius. autorė nurodo, kad pažeisdamas vyraujančias socialines normas, asmuo padaro didesnę ar mažesnę žalą kitam asmeniui, sau pačiam. [1 žukauskienė, r. , (2006). Kriminalinio elgesio psichologija. Vilnius. P. 16-17] valickas (1997) pažymi, kad asocialus elgesys pasireiškia kaip nevisuomeniškas, kenkiantis visuomenei; nepaisantis visuomenės, joje egzistuojančių normų bei vertybių; įvairiais nukrypimais nuo priimtinų socialinių normų. Autorius pabrėžia, kad asocialus elgesys nebūtinai turi būti darantis žalą, o devintinis elgesys yra asocialaus elgesio sudedamoji dalis. [2 leliūgienė, i. , (2002), socialinė pedagogika. Kaunas. P. 67-68].

Deviacija (angl. Deviance – nukrypimas) tai toks elgesys, kuris yra laikomas peiktinu, netoleruotinu arba pažeidžiančių socialines normas. Ši sąvoka labai glaudžiai yra susieta su ,,normalaus elgesio sąvokos supratimu, nes pastaroji ir lemia deviacijos sampratą.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2012 m.
  • 21 puslapis (5121 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Nepilnamečių nusikalstamumo socialinės priežastys, jų resocializacijos ypatumai
    10 - 1 balsai (-ų)
Nepilnamečių nusikalstamumo socialinės priežastys, jų resocializacijos ypatumai. (2011 m. Birželio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/nepilnameciu-nusikalstamumo-socialines-priezastys-ju-resocializacijos-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 26 d. 19:44
×
101 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo