Neramių kojų sindromas


Teorinė dalis. NKS vertinimo skalė. NKS gydimo algoritmo schema. Medikamentinis gydymas. Nemedikamentinis gydymas. Kineziterapijos ypatumai. Pradinė padėtis Metodika Dozavimas.

Po sunkios dienos žmogus dažnai neužmiega. Lyg ir nieko neskauda, mintys ramios, namuose ir darbe irgi viskas gerai, bet kojose kažkas ne taip būna. Jas traukia, truputį maudžia, tačiau jos juntamos, nevalingai norisi jas judinti, ir apie jas vis neišeina negalvoti. Už tai labai sunku užmigti. Žmogus dažnai neišsimiega, užtat dieną būna mieguistas, kai tik ateina vėlus vakaras, ir vėl apima noras judinti kojas. Pradėjus vaikščioti, pojūčiai susilpnėja ar visai išnyksta. Tai vadinama neramių kojų sindromu (NKS) arba kitaip – Ekmobo sindromu.

Neramių kojų sindromas (NKS) – kitaip vadinama Ekmobo sindromu. Tai lėtinė jutiminė – motorinė liga, pasireiškianti raumenų deginimu, dūrimu, perštėjimu, maudimu ramybės metu, intensyviu, nenugalimu noru judinti kojas. Simptomai jaučiami raumenyse, kauluose ir rečiau sąnaruose. Dažniausiai šie pojūčiai pasireiškia, kai protiškai ir fiziškai pavargęs žmogus atsisėda ar kai atsigula miegoti į lovą, pirmojoje nakties pusėje. Sindromas vargina abi kojas su nemaloniais pojūčiais ar net skausmais, judinant kojas, simptomai atslūgsta. Bet nustojus judint, simptomai atsiranda. Šis sindromas, 90% segančiųjų sukelia ilgalaikius nemigos sutrikimus ir pastovų mieguistumą dieną. Tai gali iššaukti depresiją. Taip sumažėja gyvenimo kokybė. Kai kam NKS užeina ir praeina savaime. Nemalonūs pojūčiai išnyksta. Kitus, deja, simptomai vargina nuolat. Manoma, kad šis sindromas pasireiškia 5% viso pasaulio žmonių.  Sergantieji NKS nuolat stengiasi judėti, siekdami palengvinti simptomus, pastoviai judina arba trina savo kojas sėdėdami, blaškydamiesi ir vartydamiesi lovoje, netgi vaikščiodami. Simptomai dažniausiai palengvėja iš ryto.

NKS pirmą kartą aprašė 17 amžiuje Tomas Vilis, o jos simptomus išstudijavo ir suteikė pavadinimą 1940m. švedų neurologas Karis Ekmobas. Ligos vystymosi mechanizmas neaiškus. Nestebima jokių nervų sistemos, kraujo apytakos ar raumenų pakitimų. NKS susergama bet kokiame amžiuje.

  • Microsoft Word 297 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1729 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Neramių kojų sindromas
    10 - 7 balsai (-ų)
Neramių kojų sindromas. (2015 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/neramiu-koju-sindromas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 11:55
×