Nerviniai laidai


Piramidinis laidas. Piramidiniai laidai. Piramidiniai laidas. Piramidine simptomatika. Piramidine sistema. Piramidiniai simptomai. Juntamuju neuronu simptomai dirginino. Juntamuju laidu pazeidimo sindromai. Piramidiniai laidaia. Juntamuju laidu pazeidimai.

Jutimo laidai. Juntamųjų laidų pažeidimo sindromai. Piramidiniai laidai. Ekstra piramidinė sistema. Kirminas. Smegenėlių pusrutuliai.

Juntamieji nerviniai impulsai į žievę sklinda dviem laidais: nugariniu gumburo laidu ir grakščiuoju bei pleištiniu pluošteliais. Kiekvieną laidą sudaro trys juntamieji neuronai.

Nugariniu gumburo laidu plinta skausmo, lietimo ir temperatūros jutimo nerviniai impulsai iš odos, išorinių gleivinių ir vidaus organų receptorių. Pirmųjų neuronų kūnai glūdi nugariniuose mazguose. Neuronų dendritai perduoda impulsus iš receptorių, o aksonai, perėję užpakalinę šaknelę, nugaros smegenų užpakalinių ragų ląstelėms. Antrųjų neuronų aksonai, du tris segmentus pakilę į viršų, eina pro priekinę pilkąją nugaros smegenų jungtį į priešingą pusę ir patenka į šoninį pluoštą. Aukštesnių nugaros smegenų segmentų skaidulos prie laido prisijungia iš medialinės pusės. Laidas eina aukštyn pailgtųjų smegenų, tilto ir vidurinių smegenų dangčiu lateraliniu kraštu ir nervinį impulsą perduoda tretiesiems neuronams, esantiems tarpinių smegenų gumbure. Pastarųjų aksonai pro vidines kapsules užpakalinės kojytės užpakalinę dalį jį perduoda užpakaliniam centriniam vingiui ir už jo esančiai momeninės skilties sričiai. Į jo viršutinę sritį ateina impulsai iš priešingos pusės kojos.

Grakščiuoju ir pleištiniu pluošteliais plinta giliųjų jutimų impulsai iš raumenų, sausgyslių, jungčių, antkaulio bei sąnarinių paviršių. Pirmųjų neuronų kūnai gludi nugariniuose mazguose. Neuronų dendritai perduoda jutimo impulsus iš šių darinių, o aksonai užpakalinės šaknelės sudėtyje patenka į užpakalinį nugaros smegenų pluoštą ir čia sudaro du pluoštelius: grakštųjį pluoštelį, kuris guli medialiau pleištinio ir perduoda juntamuosius impulsus iš kūno apatinių 19 segmentų, ir pleištinį pluoštelį, kuris guli lateraliau grakščiojo ir perduoda juntamuosius impulsus iš viršutinių 12 kūno segmentų. Šiais pluošteliais impulsas sklinda į antrąjį neuroną- grakščiojo ir pleištinio pluoštelio branduolius, esančius pailgtųjų smegenų apatinėje dalyje.

Jutimas gali sutrikti dėl dviejų skirtingų priežasčių: jeigu juntamieji neuronai yra dirginami, atsiranda dirginimo simptomai, ir jeigu juntamieji neuronai pažeidžiami, būna išnykimo simptomai.

  • Medicina Namų darbas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (1352 žodžiai)
  • Mona
  • Nerviniai laidai
    10 - 3 balsai (-ų)
Nerviniai laidai. (2012 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/nerviniai-laidai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 11:58
×