Nervų sistemos valdymas konspektas


Nervų sistemos valdymas. Neurono sandara ir funkcijosNeuronai yra pagrindinės nervinio audinio ląstelės, kuriomis sklinda nerviniai impulsai. Nervinio impulso perdavimas sinapsėje. Sinapsė – tai sritis, kur impulsas iš vieno neurono pereina į kitą. Centrinė nervų sistema ir jos dalių – pailgųjų smegenų, tarpinių smegenų, smegenėlių – apibūdinimas. Nervų sistemą sudaro centrinė nervų sistema ( CNS ) ir periferinė nervų sistema ( PNS ). Didieji pusrutuliai. Didieji pusrutuliai atsakingi už sąmoningą žmogaus veiklą. Nervai. Nervai yra– periferinės nervų sistemos dalis. Periferinė nervų sistema. Periferinė nervų sistema (PNS) yra išsidėsčiusi už centrinės nervų sistemos (CNS) ribų. Sąlyginiai ir nesąlyginiai refleksai. Reflekso lankas. Refleksas – tai nevalingas, greitas organizmo atsakas į vidinį ar išorinį dirginimą, kontroliuojamas centrinės nervų sistemos. Antinksčiai. Antinksčiai. Antinksčiai – porinė endokrininė liauka, esanti virš inkstų. Pasmegeninė liauka ir lytinės liaukos. Paauglystės pradžioje pasmegeninė liauka (hipofizė) pradeda išskirti hormonus, kurie skatina lytinį brendimą. Sekrecijos liaukos. Humoralinis reguliavimas. Žmogaus liaukos skirstomos į egzokrinines (išorinės sekrecijos) ir endokrinines (vidaus sekrecijos). Skydliaukė ir kasa. Endokrininės liaukos. Skydliaukė – endokrininė liauka, išsidėsčiusi kaklo srityje. Reflekso laiko tyrimas. Laboratorinis darbas. Darbas Reflekso laikas – tai laikas nuo dirginimo pradžios iki atsako į dirginimą.

Neurono sandara ir funkcijosNeuronai yra pagrindinės nervinio audinio ląstelės, kuriomis sklinda nerviniai impulsai. Neuroglijos – pagalbinės nervino aud...

A – judinamasis neuronas: 1 – ląstelės kūnas; 2 – aksonas; 3 – dendritai.B – juntamasis neuronas: 1 – ląstelės kūnas; 2 – aksonas; 3 – dendritai.C – įterptinis neuronas: 1 – ląstelės kūnas; 2 – aksonas; 3 – dendritai.

Nervų sistemą sudaro centrinė nervų sistema ( CNS ) ir periferinė nervų sistema ( PNS ) . Centrinę nervų sistemą sudaro galvos ir nugaros smegenys. Žmogaus galvos smegenys skirstomos į galines, kurioms priklauso didieji pusrutuliai (1), Tarpines tarpines (2, 3 ), vidurines (5 ), užpakalines (sudaro tiltas – 6 ir smegenėlės – 9 ) ir pailgąsias ( 7 ).

Pailgosios smegenys ( 7 ) yra smegenų kamieno dalis. Jos jungiasi su nugaros smegenimis, yra jų tęsinys. Pailgosiose smegenyse yra gyvybiniai centrai, kurie kontroliuojantys kvėpavimą, širdies plakimą, kraujagyslių tonusą ( kraujo spaudimą ), virškinimą ( žarnyno peristaltiką ). Ši galvos smegenų dalis kontroliuoja čiulpimą, kramtymą, rijimą, seilių išsiskyrimą , joje yra kai kurių apsauginių refleksų: – čiaudėjimo, kosėjimo, žagsėjimo, vėmimo, mirksėjimo, ašarojimo – centrai. Pailgosios smegenys ( 7 ), tiltas ( 6 ) ir vidurinės smegenys ( 5 ) sudaro smegenų kamieną. Iš jo išeina 12 porų galvinių nervų, kurie jungia smegenis su jutimo organais, raumenimis, liaukomis.

Tarpinėmis ( 2, 3 ) smegenimis sklinda nerviniai impulsai iš visų receptorių į galvos smegenų didžiųjų pusrutulių žievę. Tarpinėms smegenims priklauso pagumburis, kuriame yra troškulio, alkio, miego, kūno temperatūros, vandens balanso, kraujo spaudimo reguliavimo centrai. Pagumburis kontroliuoja pasmegeninės liaukos ( hipofizės ) veiklą, tai yra palaiko nervų sistemos ir endokrininės sistemos ryšį. Smegenėlės ( 9 ) yra užpakalinių smegenų dalis, atsakinga už raumenų darbą, tikslius kūno judesius ( ėjimą, šokimą, važiavimą dviračiu ), pusiausvyrą. Jos laidais yra susijusios su daugeliu CNS dalių. Smegenėlės reguliuoja raumenų tonusą, impulsų perdavimą į raumenis. Taip jos reguliuoja laikyseną. Iš pusiausvyros receptorių, esančių vidinėje ausyje, informacija apie kūno padėtį siunčiama į smegenėles, o jos siunčia nervinius impulsus į raumenis. Raumenys susitraukdami atkuria arba palaiko pusiausvyrą.

Smegenėles, kaip ir galinių smegenų didžiuosius pusrutulius, dengia smegenų žievė, sudaryta iš pilkosios medžiagos. Po žieve yra baltoji medžiaga.

Galvos smegenų Ši smegenų dalis atsakinga už mokymąsi, atmintį. Ji valdo mąstymą, protinę veiklą ir visas gyvybines organizmo funkcijas. Kiekviena iš keturių išvardytų didžiųjų pusrutulių žievės skilčių turi asociatyvinę sritį, kuri gauna informaciją iš kitų skilčių ir sujungia bei apibendrina ją aukštesniu sąmonės lygiu. Didžiųjų pusrutulių smegenų žievės skirtingose srityse yra centrai, kontroliuojantys skirtingą organų veiklą. Kaktinės skilties motoriniai centrai kontroliuoja raumenų judesius, leidžia mums sąmoningai valdyti griaučių raumenų darbą. Kaktinėje skiltyje yra centrai, kurie reguliuoja sąmoningą mąstymą, atsakingi už emocijas, kūrybinius ir meninius gebėjimus, mokymąsi. Momeninėje skiltyje yra odos (atkeliauja informacija iš receptorių: lytėjimo, spaudimo, skausmo) ir raumenų jutimo sensoriniai centrai, kurie kontroliuoja lytėjimo, spaudimo, temperatūros ir skausmo pojūčius.

Pakaušio skiltyje yra analizuojama regimoji informacija, iš čia ji siunčiama į kitas smegenų skiltis. Pažeidus regos centrą, esantį pakaušio skiltyje, žmogus apanka, nors akys būna visiškai sveikos.

Smilkininėje skiltyje yra sensoriniai klausos centrai, ši sritis svarbi atpažįstant ir įsimenant objektus.

Didžiųjų pusrutulių jutimų žievės centrai padeda žmogui pažinti pasaulį. Pusrutuliai reguliuoja kitų galvos smegenų dalių veiklą. Jie gauna informaciją, apdoroja ir siunčia atitinkamą informaciją į judinamuosius organus

Nervai yra– periferinės nervų sistemos dalis. Nervai – tai nervinių skaidulų pluoštai, kuriuos jungia jungiamasis audinys, pe...

Nervai yra– periferinės nervų sistemos dalis. Nervai – tai nervinių skaidulų pluoštai, kuriuos jungia jungiamasis audinys, perduodantys nervininį impulsą iš vienos kūno dalies į kitą. Pagrindinis nervų struktūros elementas yra nervinė skaidula (1). Neurono ataugos, apsuptos dangalais, sudaro nervines skaidulas. Grupė nervinių skaidulų, apsuptų bendru dangalu, sudaro nervinių skaidulų pluoštą (2). Keletas tokių pluoštų sudaro nervą (3). Kiekvienas nervas yra laido formos struktūra, turinti daug aksonų. Nervai jungia centrinę nervų sistemą (CNS) su visais audiniais, organais, perduodami nervinius impulsus iš CNS į organus ir atgal.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 11026 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3949 žodžiai)
  • Iveta
  • Nervų sistemos valdymas konspektas
    10 - 8 balsai (-ų)
Nervų sistemos valdymas konspektas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/nervu-sistemos-valdymas-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:11
×