Nervų sistemos valdymas


Nervų sistemos valdymas Centrinė nervų sistema Centrinė nervų sistema ir jos dalių – pailgųjų smegenų , tarpinių smegenų , smegenėlių – apibūdinimas. Didieji pusrutuliai. Žievė yra raukšlėta , išvagota . Atsakingi už sąmoningą žmogaus veiklą. Motoriniai centrai . Momeninėje skiltyje . Pakaušio skiltyje . Smilkininėje skiltyje . Humoralinis organizmų funkcijų reguliavimas Antinksčiai. Endokrininė liauka. Pasmegeninė liauka ir lytinės liaukos. Sekrecijos liaukos. Humoralinis reguliavimas. Humoraliniu reguliavimu. Skydliaukė ir kasa. Sąlyginiai ir nesąlyginiai refleksai Sąlyginiai ir nesąlyginiai refleksai. Reflekso lankas. Nesąlyginiai refleksai . Neurono sandara ir jo vaidmuo perduodant nervinį signalą Nervinio impulso perdavimas sinapsėje. Neurono sandara ir funkcijos. Periferinė nervų sistema Nervai. Periferinė nervų sistema.

Nervų sistemą sudaro centrinė nervų sistema ( CNS ) ir periferinė nervų sistema ( PNS ) . Centrinę nervų sistemą sudaro galvos ir nugaros smegenys. Žmogaus galvos smegenys skirstomos į galines, kurioms priklauso didieji pusrutuliai (1), Tarpines tarpines (2, 3 ), vidurines (5 ), užpakalines (sudaro tiltas – 6 ir smegenėlės – 9 ) ir pailgąsias ( 7 ).

Pailgosios smegenys ( 7 ) yra smegenų kamieno dalis. Jos jungiasi su nugaros smegenimis, yra jų tęsinys. Pailgosiose smegenyse yra gyvybiniai centrai, kurie kontroliuojantys kvėpavimą, širdies plakimą, kraujagyslių tonusą ( kraujo spaudimą ), virškinimą ( žarnyno peristaltiką ). Ši galvos smegenų dalis kontroliuoja čiulpimą, kramtymą, rijimą, seilių išsiskyrimą , joje yra kai kurių apsauginių refleksų: – čiaudėjimo, kosėjimo, žagsėjimo, vėmimo, mirksėjimo, ašarojimo – centrai. Pailgosios smegenys ( 7 ), tiltas ( 6 ) ir vidurinės smegenys ( 5 ) sudaro smegenų kamieną. Iš jo išeina 12 porų galvinių nervų, kurie jungia smegenis su jutimo organais, raumenimis, liaukomis.

Tarpinėmis ( 2, 3 ) smegenimis sklinda nerviniai impulsai iš visų receptorių į galvos smegenų didžiųjų pusrutulių žievę. Tarpinėms smegenims priklauso pagumburis, kuriame yra troškulio, alkio, miego, kūno temperatūros, vandens balanso, kraujo spaudimo reguliavimo centrai. Pagumburis kontroliuoja pasmegeninės liaukos ( hipofizės ) veiklą, tai yra palaiko nervų sistemos ir endokrininės sistemos ryšį. Smegenėlės ( 9 ) yra užpakalinių smegenų dalis, atsakinga už raumenų darbą, tikslius kūno judesius ( ėjimą, šokimą, važiavimą dviračiu ), pusiausvyrą. Jos laidais yra susijusios su daugeliu CNS dalių. Smegenėlės reguliuoja raumenų tonusą, impulsų perdavimą į raumenis. Taip jos reguliuoja laikyseną. Iš pusiausvyros receptorių, esančių vidinėje ausyje, informacija apie kūno padėtį siunčiama į smegenėles, o jos siunčia nervinius impulsus į raumenis. Raumenys susitraukdami atkuria arba palaiko pusiausvyrą.

Smegenėles, kaip ir galinių smegenų didžiuosius pusrutulius, dengia smegenų žievė, sudaryta iš pilkosios medžiagos. Po žieve yra baltoji medžiaga.

Galvos smegenų didieji pusrutuliai atsakingi už sąmoningą žmogaus veiklą. Ši smegenų dalis atsakinga už mokymąsi, atmintį. Ji valdo mąstymą, protinę veiklą ir visas gyvybines organizmo funkcijas. Kiekviena iš keturių išvardytų didžiųjų pusrutulių žievės skilčių turi asociatyvinę sritį, kuri gauna informaciją iš kitų skilčių ir sujungia bei apibendrina ją aukštesniu sąmonės lygiu. Didžiųjų pusrutulių smegenų žievės skirtingose srityse yra centrai, kontroliuojantys skirtingą organų veiklą. Kaktinės skilties motoriniai centrai kontroliuoja raumenų judesius, leidžia mums sąmoningai valdyti griaučių raumenų darbą. Kaktinėje skiltyje yra centrai, kurie reguliuoja sąmoningą mąstymą, atsakingi už emocijas, kūrybinius ir meninius gebėjimus, mokymąsi. Momeninėje skiltyje yra odos (atkeliauja informacija iš receptorių: lytėjimo, spaudimo, skausmo) ir raumenų jutimo sensoriniai centrai, kurie kontroliuoja lytėjimo, spaudimo, temperatūros ir skausmo pojūčius.

Pakaušio skiltyje yra analizuojama regimoji informacija, iš čia ji siunčiama į kitas smegenų skiltis. Pažeidus regos centrą, esantį pakaušio skiltyje, žmogus apanka, nors akys būna visiškai sveikos.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 2476 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2717 žodžiai)
  • Vilma
  • Nervų sistemos valdymas
    10 - 6 balsai (-ų)
Nervų sistemos valdymas. (2015 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/nervu-sistemos-valdymas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 17:08
×