Nėštumas


Biologijos skaidrės.

Nėštumas. Nėščios moters organizmo kitimai. Apvaisinto kiaušinėlio raida ir kelias kiaušintakiu iki implantacijos. Implantacija. Vaisiaus raidos laikotarpiai. Šie veiksniai gali būti vaisiaus mirties ir sklaidos trūkumų priežastimi. Savaičių vaisius. Vaisiaus padėtis gimdoje, pozicija, vaizdas, pirmeiga. Vaisiaus padėtis. Vaisiaus pozicija. Vaisiaus vaizdas. Vaisiaus pirmeiga.


Nuo vaisinimo akimirksnio prasideda nėštumas, t.y. laikotarpis, per kurį moters organizme auga gemalas ir vaisius.

Peristaltiniais judesiais ir gleivinės eptielio plaukelių pagalba, apvaisintas kiaušinis į gimdą stumiamas kiaušintakio sienomis. Gimdą jis paiekia 3- 6 parų laikotarpyje.

Per tą laiką kiaušinis pradeda dalytis, o susidariusios ląstelės vadinamos blastomeromis. Skilimas asichroniškas ( ląstelės būna stambesnės, smulkesnės, šviesesnės, tamsesnės).

32 ląstelių kamuolėlis vadinamas morule. jos viduje esančios blastomeros sudaro embrioblastą. Iš jų formuojasi embrionas.

Slenkant morulei kiaušintakiu, tarp trofoblasto ir embrioblasto susidaro nedidelė pripildyta skysčio ertmė blastocista ir dvi paras guli laisvai, nesusiję su gimdos gleivine. Tuo metu gimdos gleivinė yra sekrecijos fazės. Trofoblastas išskiria tam tikrus fermentus, kurie tirpina gimdos gleivinės audinius, ir blastocista pamažu grimzda į gleivinę.

Gemalo raidos etapas nuo kiaušinėlio apvaisinimo iki implantacijos vadinamas preimplantaciniu laikotarpiu. Po implantacijos iš embrioplasto sparčiai formuojasi gemalas.

Blastogenezė- nuo apvaisinimo iki 15 nėštumo dienos, kai blastocistoje išryškėja embrioblastas ir trofoblastas. Embriogenezė- tęsiasi iki 12 nėštumo savaitės. Šiuo laikotarpiu formuojasi ir bręsta vaisiaus audiniai ir sistemos. Fetogenezė- trunka iki vaisiaus užgimimo. Šiuo laikotarpiuformuojasi ir bręsta vaisiaus audiniai ir sistemos.

Vaisiaus amžius skaičiuojamas dienomis ir savaitėmis nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos.

Embrionas auga labai greitai, o apsauginiai mechanizmai dar nėra tobuli, todėl jis labai jautrus: Deguonies stokai; Infekcijai; Alkoholiui; Narkotikams; Nikotinui; Gyvsidabriui; Radioaktyviems spinduliams ir kt. žalingiems veiksniams.

  • Biologija Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Ievukauu
  • 27 puslapiai (842 žodžiai)
  • Biologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 1090 KB
  • Nėštumas
    10 - 9 balsai (-ų)
Nėštumas. (2016 m. Vasario 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/nestumas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 20:17