Netiesioginio prisilietimo prie įtampą turinčių dalių tyrimas


Laboratorinis darbas Netiesioginio prisilietimo prie įtampą turinčių dalių tyrimas Darbo tikslas. Darbo eiga. Įtaisas , neturintis gedimų. Įtaisas , turintys gedimą ir galintis sukelti mirtiną pavojų. Įtaisas , turintis gedimą su didele susijungimo varža. Paviršiaus išorinė izoliacija. Gedimo įtampa ir srovė.


Darbo tikslas: Ištirti elektros srovės pavojingumą, netiesiogiai prisilietus prie įtampą turinčių dalių ir išsiaiškinti atskirų faktorių ytaką pavojingumo laipsniui.

Išmatuoti įtampą (1 ir 2 gnybtai) apkrovos varžoje . Žmogaus makete stebėti šviesos diodą (šviečiantis raudonai šviesos diodas signalizuoja apie gresiantį pavojų tariamam žmogui).

Pašalinti rezistorių ir sujungti įtaiso (lempos) apkrovos 1 gnybtą su lempos gaubtu. Stebėti šviesos diodą ir išmatuoti prisilietimo įtampą:

Įtaisas, turintis gedimą su didele susijungimo varžą tarp apkrovos fazinio gnybto ir srovei laidžių dalių taip pat yra pavojingas.

Suskaičiuoti prisilietimo įtampą pagal (1) formulę ir gautąją vertę palyginti su bandymo duomenimis. Jeigu prisilietimo įtampa daug didesnė už 10 V (realiai100 V) ribą, tai reiškia, kad žmogui gresia tikras pavojus.

Bandymai su įtaisu, kuriame yra defektas (pažeista izoliacija), parodė, jog žmogui gresia didelis pavojus, kai įtampa patenka į neapsaugotą srovei laidžią dalį. Tačiau, nuo gresiančio pavojaus vis dėlto imanoma apsisaugoti, panaudojant paviršiaus išorinę izoliaciją. Paviršiaus išorinė izoliacija reiškia, kad kontakto tarp žmogaus ir paviršiaus ant kurio stovi žmogusvarža yra padidėjusi, naudojant specialią grindų izoliacinę dangą. Ši situacija nagrinėjama kitame bandyme.

Nustatyti, ar šviesos diodas signalizuoja apie pavojų žmogui ir išmatuoti prisilietimo įtampos kritimą varžoje :

Gedimo įtampa matuojama tarp metalinio korpuso ir elektros sistemos tinkloįžeminimo taško.

Prisilietimo įtampa išlieka tokia pati, kaip ir 5 užduotyje, todėl, kad trumpojo jungimo grandinės dalies ir paviršiaus išorinės izoliacijos varžų vertės nepakito. Gedimo įtampa praktiškai lygi sistemos maitinimo įtampai, todėl, kad fazinis laidas L1 sujungtas su neapsaugota srovei laidžia įrenginio dalimi (metaliniu korpusu).

  • Microsoft Word 86 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1400 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ringaudas
  • Netiesioginio prisilietimo prie įtampą turinčių dalių tyrimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Netiesioginio prisilietimo prie įtampą turinčių dalių tyrimas. (2016 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/netiesioginio-prisilietimo-prie-itampa-turinciu-daliu-tyrimas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 01:14
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo