Netradicinės religijos


Ošo judėjimas Lietuvoje. Doktrina ir praktikos. Sai Babos bendruomenės Lietuvoje. Scientologijos Bažnyčia. Doktrina ir praktikos. Psichokultai Lietuvoje.

Judėjimą įkūrė indas Bhagvanas Šri Radžnišas. Būdamas 21 m. (1953 m.) patyrė, kaip pats sakė, „nušvitimą". Jis tikrai galėjo būti atspirties tašku daugeliui Šri Radžnišo tekstų, kurie jo ištikimųjų sekėjų buvo surašyti, remiantis guru pokalbiais su savo mokiniais, ir išleisti daugybe knygų.

Judėjimo (kuris perėjo keletą vystymosi etapų) pradžia laikytini 1966 m., kai Šri Radžnišas metė filosofo karjerą ir paskelbė apie naująją meditaciją, kuri padės rastis „naujajam žmogui", savyje sujungsiančiam Rytų ir Vakarų dvasingumo bruožus. Pasekėjai- daugiausiai maištaujantis jaunimas.

1981 m. guru atvyksta į JAV, kur už mokinių pinigus nuperkamas žemės sklypas Oregone ir įkuriamas Radžnispuramas - internacionalinė komuna, vėliau turėjusi apie 5000 žmonių. Šri Radžnišas gyveno itin prabangiai, važinėjo naujausių modelių automobiliais, naudojosi visokeriopu komfortu. Turbūt pats ekstravagantiškiausias Radžnišpuramo bruožas - laisvo grupinio sekso praktikos ir propaganda.

1985 m. Šri Radžnišas buvo priverstas palikti JAV už imigracijos įstatymo pažeidimus. Pasklidus informacijai apie kontroversiškas guru propaguojamos meditacijos praktikas, neretai tiesiog virstančias nevaldomomis orgijomis, 21 Vakarų šalis uždraudė Šri Radžnišui atvykti į jų teritorijas. Jo vadovaujamas judėjimas skilo ir po keleto viešų skandalų ėmė prarasti įtaką.

Jos pagrindas - „meilė ir Ošo vizija. Ošo yra mokša- prašvitus, pasiekęs aukščiausią sąmoningumo lygmenį, galutinai pažinęs save ir pasaulį, vidujai išsilaisvinęs žmogus - būda" (Ošo. „Odžas".

Yra kelios meditacijos fazės - pirmosios aktyviosios ir paskutinė pasyvioji. Tos aktyviosios fazės gali reikštis itin drastiškomis formomis.

Ošo, be abejo, veikiamas rytietiškų sampratų, ypatingą dėmesį skyrė žmogiškojo ego griovimui - tik taip galėsiantis gimti „naujas žmogus", tobulai realizavęs save, patiriantis visišką harmoniją su aplinkiniu pasauliu. Toji harmonija atveria „viršsąmonės" lygmenį ir taip žmogus savyje išlaisvina „dievą". Tada daugiau nebelieka jokių kliūčių tobulėti - išlaisvintos „energijos" atveria neišsemiamą kūrybinį potencialą.

Šis harmonijos, "išplėstos sąmonės" būsenos, absoliutaus kūrybingumo siekis įgyvendinamas, Ošo žodynu tariant, įvairiais pratimais išlaisvinant ir įvaldant, harmonizuojant energijas, „valant čakras" (tam tikri kanalai, „energetiniai centrai" žmoguje, kuriais srūva gyvybinės ir kosminės energijos . Šie pratimai visų pirma skirti tam, kad išlaisvintų visas ilgus amžius represuotas žmogaus galias. Turima galvoje ne tik atskiro žmogaus represiniai mechanizmai, susiformavę ilgoje atgimimų grandinėje (reinkarnacija Ošo tiki, kaip ir visi kiti Rytų guru), bet ir per ilgus amžius kultūroje susiformavusios vidinės cenzūros, represijos struktūros.

Žmogaus tikslas - pasiekti „viršsąmonės" lygmenį, patirti harmoniją su aplinka, sunaikinti savąjį ego ir tapti laisvu laukiniame viseto ritme ir Ošo siūloma „dinaminė meditacija",

Labai didelis dėmesys skiriamas savo kūno „vibracijų" pajautimui, todėl dalyviai mokomi nebijoti savo nuogo kūno. Taip pat aktyviose meditacijos fazėse itin didelis dėmesys skiriamas laukinio klyksmo, saviplakos, apsinuoginimo pratimams. Visa tai, anot Ošo, išlaisvina jėgas, vitalines energijas, kurios buvo represuotos - žmogus vėl ima jausti savo kūną, atgauna harmoniją su aplinka, visu kosmosu; galų gale tik po šitų aktyviųjų fazių ateina „nušvitimas", giliosios ramybės būsena.

Lyderio visagalybė paprastai patenkina silpno žmogaus troškimą nebūti atsakingam už savo veiksmus ir net už savo gyvenimą Iš to galima daryti išvadą, kad Ošo judėjimas yra silpnų žmonių sambūris.

Asmeniškumo žlugdymas turbūt yra pats destruktyviausias Ošo judėjimo bruožas. Čia kalbama ne tik apie nihilistinį požiūrį į asmenybinį individualizmą, beapeliaciškai tapatinamą su egocentrizmu, kurį reikia sugriauti, „prisijungiant" prie kosminės harmonijos. Dar svarbiau yra tai, kad ego sunaikinimui naudojamos įvairios technikos, pasiskolintos iš šiuolaikinės psichoterapijos.

Ošo judėjimas yra vienas iš nedaugelio, kurį Teisingumo ministerija atsisakė registruoti pagal LR Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymą.

Ir vis dėlto reikia pasakyti, kad judėjimo veikla yra pastebima - leidžiamos Ošo knygos, skelbimai vis kviečia į meditacijos kursus.

Šiandien savo sekėjų Baba laikomas „integraliu avataru'\ tai reiškia, jog jis nėra paprasta aspektinė dievybės inkarnacija, bet absoliutus įsikūnijimas, kurių žmonijos istorijoje buvę labai nedaug.

Kalėdų dieną Sai Baba pareiškė, kad Biblijoje yra praleistos svarbios vietos, liudijančios apie tai, kad Jėzus pats nežadėjęs antrą kartą ateiti į žemę; Jis kalbėjęs apie „Tą, Kuris Jį siuntė", ir net apibūdinęs naujai ateisiančiojo išvaizdą. Iš to apibūdinimo aišku, kad tas, kurio mes laukiame, ir yra patsai Sai Baba...

  • Microsoft Word 43 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (4272 žodžiai)
  • Kristina
  • Netradicinės religijos
    10 - 7 balsai (-ų)
Netradicinės religijos. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/netradicines-religijos.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 22 d. 00:48
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema