Neurotinis šlapinimasis (enurezė)


Įvadas. Kas yra enurezė? Naktinės enurezės priežastys. Diagnostika. Gydymas. Ką daryti, jei priežastys psichologinės? Išvados. Literatūra.


Vaiko naktinis šlapimo nelaikymas mamoms kelia rūpesčių ir nuogąstavimų. Kaip galima padėti seniai iš vystyklų išaugusiam sūnui ar dukrai, kurie kasnakt po keletą kartų prišlapina lovą? Nepadeda nei liaudies medicinos, nei apylinkės pediatro patarimai.

Kas gi yra enurezė, ar šis sutrikimas paveldimas? Kai kurie tėvai jaučia kaltę, kad vaikui tos bėdos atsiranda dėl nepalankios situacijos šeimoje, kaip įtampos, baimių pasekmė, kiti girdėję, kad naktinis šlapimo nelaikymas gali liudyti epilepsijos pradžią.

Naktinis šlapinimasis, arba vadinamoji pirminė naktinė enurezė, yra gana dažna problema: literatūroje nurodoma, kad net apie 13 proc. vaikų, kuriems jau sukako 6 metai, susiduria su minėta situacija. Iš jų tik 15 proc. savarankiškai, be gydytojo pagalbos, susidoroja su šiuo nemalonumu. Kitaip tariant, net 85 proc. tokių vaikų vis dar naktimis šlapinsis į lovą ir sulaukę 7 metų. Net ir 18 metų amžiuje naktinė enurezė pasireiškia apie 1-3 proc. jaunuolių.

Taigi yra didelė tikimybė, jog kas nors iš mano vaiko bendraklasių ar draugų taip pat susiduria su šia problema. Suprantama, kad nei aš, nei kas kitas dažniausiai apie tai nieko nežino, nes šis klausimas retai kada yra aptariamas už šeimos ribų.

Labai svarbu, kad tėvai kaip galima daugiau žinotų apie reiškinio esmę, jo priežastis ir gydymo galimybes, nes ši problema, be suprantamų kasdienių nepatogumų, dažnai sukelia ir nemaža psichologinių problemų. Kai trūksta žinių, labai dažnai šis reiškinys aiškinamas neteisingai.

Manau, kad ši problema yra pakankamai aktuali, todėl ir ėmiausi ją nagrinėti – kokios priežastys lemia enurezę (psichologinės, genetinės), kaip padėti ją išspręsti tėvams, jų vaikams.

Terminas enurezė dažniausiai vartojamas apibūdinant nevalingą vaikų, kurie jau turėtų kontroliuoti šlapinimosi refleksą, šlapinimąsi. Pirminė enurezė būna vaikams, kuriems niekada nebuvo visiškai susireguliavęs šlapinimasis. Antrinė enurezė diagnozuojama tada, kai buvo bent 6 mėnesių normalaus šlapinimosi periodas. Reikia skirti naktinę enurezę (vaikas šlapinasi tik nakties miego metu) nuo dieninės enurezės. Tačiau nėra nustatyta amžiaus riba, nuo kurios reikia pradėti vartoti šiuos terminus.

5-6 metų vaikų naktį į lovą šlapinasi 15-25%.

Tėvai turi suprasti, kad jie nėra blogi tėvai vien dėl to, jog jų mažylis šlapinasi naktį lovoje. Reikia stengtis įtikinti vaiką, kad jis irgi nekaltas dėl tokio veiksmo. Visada reikia elgtis su savo vaiku kantriai bei švelniai ir nepasiduoti, kol pavyks išmokyti mažąjį nebesišlapinti lovoje. Visam tam reikia nemažai laiko...

Enurezės gydymui gali būti naudojamos bendro pobūdžio priemonės, psichoterapinės priemonės, nemedikamentinis gydymas, medikamentinis gydymas, alternatyvūs gydymo metodai.

Gydymas bus veiksmingas, jei tėvai laikysis gydytojų duotų patarimų, reguliariai lankys užsiėmimus, neignoruos psichologinių priežasčių svarbą.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2998 žodžiai)
  • Ramutė
  • Neurotinis šlapinimasis (enurezė)
    10 - 10 balsai (-ų)
Neurotinis šlapinimasis (enurezė). (2016 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/neurotinis-slapinimasis-enureze.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:17
×