Nevandeniniai tirpikliai


Tikslas. Uždaviniai. Įvadas. Literatūros apžvalga. Parenteraliniai preparatai. Nevandeniniai tirpikliai. Alkoholiai. Augaliniai aliejai. Paprasti ir sudėtiniai esteriai. Dioksanai ir dioksolanai. Amidai. Sulfoksidai ir sultonai. Tirpiklių mišiniai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Labai dažnai ligoniai susiduria su vaistų vartojimo problemomis, ypač senyvame amžiuje, kada kinta absorbcijos procesai organizme ir nepasiekiamas norimas vaistinio preparato poveikis arba žmogus tiesiog negali nuryti vaisto. Viso to išeitis tapo parenteralinių preparatų atradimas. Jie pradėti vartoti daug vėliau už kitas vaistų formas, tačiau nepaisant to, parenteraliniai preparatai tapo pacientų gydymo sveikatos priežiūros įstaigose bei namuose itin svarbi sudėtinė dalis. Į organizmo audinius parenteraliniai preparatai patenka, aplenkdami apsaugines užtvaras- odą ir gleivinės membranas, todėl juose negali būti mechaninių, cheminių, mikrobiologinių teršalų ir pirogeninių medžiagų. Dėl to jiems yra keliamas ypač griežtas sterilumo reikalavimas. Sterilumą pasiekti galima laikantis ypatingų gamybos sąlygų. Daugelyje skystų parenteralinių preparatų, vaistinių medžiagų koncentracija yra nedidelė. Didžiausią preparato dalį sudaro tirpiklis. Tirpikliai gali būti vandeniniai arba nevandeniniai. Taip pat gali būti naudojami pastarųjų deriniai. Labai greitas poveikis pasireiškia, jei į veną švirkščiamas vandeninis vaistinės medžiagos tirpalas. Tačiau yra daugybė vaistinių medžiagų, kurios netirpsta vandenyje, būtent dėl šios priežasties yra svarbu įvertinti nevandeninių tirpiklių naudojimą parenteralinių vaistų gamyboje, susipažinti su jų ypatybėmis, poveikiu vaistinėms medžiagoms, jiems keliamais reikalavimais, kad būtų išvengtas parenteralinių preparatų komponentų nesuderinamumas ir būtų pasiekti geriausi sveikatos naudos rezultatai su mažiausiomis gydymo išlaidomis.

Parenteraliniais preparatai – tai sterilūs preparatai, skirti vartoti injekcijoms, infuzijoms arba implantuoti į žmogaus arba gyvūno kūną. (1)Parenteraliniams preparatams priklauso:

koncentratai ruošti injekcinius arba infuzinius preparatus,

Parenteraliniams preparatams, būtent juose esančiai vaistinei medžiagai, gamybos sąlygoms, paruoštai vaisto formai, yra keliami griežti reikalavimai:

Sterilių parenteralinių vaistų gamyba turi būti atliekama laikantis griežtai apibrėžtų procedūrų. Jos turi atitikti geros gamybos praktikos (GGP) reikalavimus, kad gaminami produktai būtų reikiamos kokybės ir atitiktų leidimuose juos gaminti ir parduoti numatytus reikalavimus.

Norint sumažinti parenteralinių preparatų užterštumą mikroorganizmais, visi jie gaminami aseptinėmis sąlygomis, specialiai įrengtose patalpose, naudojant sterilius indus, sterilias vaistines medžiagas. (3)

Daugelyje skystų parenteralinių vaistų, vaistinių medžiagų koncentracija yra nedidelė. Didžiausią preparato dalį sudaro tirpiklis. Tirpiklis yra cheminis junginys ar jų mišinys, tirpinantis įvairias medžiagas ir sudarantis vientisas sistemas – tirpalus. (7)

Tirpikliams, kaip ir kitoms pagalbinėms medžiagoms, esančioms vaistiniuose preparatuose keliami tam tikri reikalavimai:

turi būti chemiškai indiferentiški tirpinamų medžiagų atžvilgiu,

turi neveikti priešingai siekiamam medicininiam poveikiui,

nemažinti vaisto sudedamųjų dalių terapinio efektyvumo,

vartojamomis koncentracijomis neveikti toksiškai ar vietiškai perdaug nedirginti,

nereaguoti su vaisto pakuote. (3, 7)

Siekiant gauti norimą vaistinio preparato poveikį, reikia nepamiršti, jog visos medžiagos, esančios vaiste, daro įtaką vaistinės medžiagos absorbcijai. Būtent dėl to yra itin svarbu parinkti tinkamas pagalbines medžiagas, tame tarpe ir tirpiklį, kurios neveiktų siekiamo medicininio poveikio.(3)

  • Chemija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2748 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Nevandeniniai tirpikliai
    10 - 4 balsai (-ų)
Nevandeniniai tirpikliai. (2016 m. Vasario 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/nevandeniniai-tirpikliai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:08
×