Nežodinis bendravimas ir jo ypatumai projektas


Įvadas. Nežodinis bendravimas. Nežodinio bendravimo istorija. Nežodinio bendravimo elementai. Veido išraiška. Akių kontaktas. Gestai. Poza. Apranga. Atstumas. Prisilietimas. Garsiniai elementai. Išvados. Literatūra.


Nežodinis bendravimas – bendravimo veiksmas, siunčiant ir gaunant nežodines (daugiausia vaizdines) užuominas tarp žmonių. Tai kartais klaidingai vadinama kūno kalba, bet nežodinis bendravimas apima daug daugiau – tai yra veido išraiška, balsas, lietimas, atstumas, gestai, laikysena ir fizinė aplinka. Tai gali būti akių ryšys, žvilgsnis kalbant ir klausant, žvilgsnių dažnis, fiksavimo būdai, mirksnių dažnumas.

Bendravimas - vieno asmens komunikavimas su kitu. Bendravimu vadiname ir daugelį metų trunkančią draugystę, ir susirašinėjimą elektroniniu paštu, ir aktoriaus pasirodymą publikai. Todėl skiriamos įvairios bendravimo rūšys, sudėtinės dalys ir aspektai. Visų pirma galima skirti bendravimą su savimi (jis dar vadinamas intrapersonaliniu) ir bendravimą su kitais (tarpusavio, interpersonalinis). Kitas bendravimo tipas - neverbalinis bendravimas (arba nežodinis bendravimas) parodo visą tai, ko nepasakome žodžiais. Jis tiesiogiai atspindi žmogaus fiziologines reakcijas, todėl yra greitesnis už kalbą. Mes kalbame balsu, tačiau bendraujame visu kūnu. Nežodinis bendravimas – tai pats paprasčiausias būdas perduoti pasitenkinimą, nepasitenkinimą, skausmą, simpatiją ar antipatiją kitam žmogui. Prieš išmokdami žodinę kalbą, vaikai geba išreikšti save kūno kalba. Joje atsispindi emocijos, kurias žmogus jaučia konkrečioje socialinėje situacijoje, ir lengviau jas perprasti netgi tuomet, kai kalbantysis nori jas užmaskuoti. Kūno kalba išreiškiama daugiau nei pasakoma žodžiais, todėl turėtume gerai žinoti jos elementus, nes, būdami svarbūs tiek dalykiniame, tiek ir tarpasmeniniame bendravime, jie gali pasitarnauti bendravimo procesui, o kartais ir atvirkščiai - sumenkinti jį arba įnešti dviprasmiškumą.

Nežodinio bendravimo raidos pradžia - motinos ir pasaulį išvydusio kūdikio sąveika. Esama netgi nuomonių, kad kūdikiai, ateidami į pasaulį, jau yra pasiruošę socialinei interakcijai. Maži kūdikiai siunčia nesudėtingus to paties pobūdžio socialinius signalus, kaip ir bendraujantys suaugusieji. Tai garsas, judesys, žvilgsnis, šypsena. Šio nežodinio bendravimo elementų visiškai pakanka, kad mama suprastų, ko kūdikis nori. Žmogaus socialinės raidos procese nežodinio bendravimo repertuaras pasipildo mimika, gestais, kūno laikysena, o taip pat smulkesniais bendravimo akcentais, iš kurių kiekvienas atlieka tam tikrą vaidmenį ir gali paveikti žmonių tarpusavio santykius.

Mokslo tyrimai apie neverbalinį bendravimą ir elgesį buvo pradėti 1872 m., kuomet buvo išleista Čarlzo Darvino knyga „Žmogaus ir gyvūnų emocijų išraiška“. Knygoje Darvinas teigė, kad visi žinduoliai, ir žmonės, ir gyvūnai, parodė emocijas per veido išraiškas. Jis iškėlė klausimus, kaip antai: „Kodėl mūsų emocijų veido išraiškos yra būtent tokios, kokios jos yra?“ ir „Kodėl mes suraukiame nosis, kai šlykštimės ar rodome dantis, kai esame įsiutę? “ Darvinas priskyrė šias veido išraiškas prie naudingų įpročių, kurie mūsų evoliucijoje atliko reikšmingas funkcijas. Pavyzdžiui, rūšys, kurias puolė įkandimu, išmoko šiepti dantis iki užpuolimo, o nosies suraukimas apsaugodavo nuo nuodingo kvapo įkvėpimo. Taip Darvinas aiškiai atsakė į klausimą, kodėl mūsų veido išraiškos vis dar išliko, nepriklausomai nuo to, kad tai jau neatlieka pirminės funkcijos. Pasak Darvino, žmonės ir toliau naudoja veido išraiškas, nes jos visoje evoliucijos istorijoje įgijo komunikacinę vertę. Kitaip tariant, žmonės naudoja veido išraiškas parodyti kaip jaučiasi viduje. Nors ši Darvino knyga nebuvo pats sėkmingiausias jo leidinys, tačiau jo idėjos padarė didelę įtaką elgesio ir neverbalinio bendravimo tipų bei poveikio tolesniam tyrinėjimui.

  • Microsoft Word 314 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3590 žodžiai)
  • Kolegija
  • Iveta
  • Nežodinis bendravimas ir jo ypatumai projektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nežodinis bendravimas ir jo ypatumai projektas. (2020 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/nezodinis-bendravimas-ir-jo-ypatumai-projektas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 15:08
×
115 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo