Nikelis ir kobaltas toksikologija ir ekotoksikologija


Referatas apie kobalta. Nikelis juros gerybese. Apie nikelį. Nikobelis ir kobaltas. ..nikelis ir.

Referatas apie nikelį ir kobaltą. Nikelio ir kobalto toksikologija ir ekotoksikologija. Įvadas apie nikelį. Nikelio toksikologija. Nikelio ekotoksikologija. Įvadas apie kobaltą. Kobalto toksikologija. Išvados. Literatūros sąrašas.

Nikelis yra visuose organizmuose: augaluose vidutiniškai žaliosios masės, jūrų gyvūnuose - , sausumos gyvūnuose - 1·10–6. Daugiausia nikelio yra kriauklinėse jūrų gerybėse – moliuskuose, austrėse, krevetėse, taip pat lapinėse daržovėse, sojų produktuose, konservuotame maiste, šparaguose, pupelėse, grybuose, arbatoje. Nikelio paros norma žmogui yra 0,3-0,6 mg.

Yra žinoma, kad nikelio katijonai sukelia nosies ir plaučių vėžį nikelio rūdų gryninimo pramonės darbininkams. Nikelio sukeliami dermatitai − bendriausia alerginių kontaktinių dermatitų forma; iki 9 proc. visų asmenų, kuriems būdingi kontaktiniai dermatitai, stipriai reaguoja kontaktuodami su nikeliu. Bandymai su žiurkėmis rodo, kad nikelio druskos didina lipidų peroksidaciją, mažina glutationo peroksidazės aktyvumą, didina aktyviosios geležies kiekį audiniuose. Nustatyta, kad nikelio chloridas sukelia kepenų ląstelių DNR grandinių trūkius, chromosomų aberacijas, lipidų peroksidaciją ir kad dėl jo poveikio susidaro DNR aduktai. Padidintas nikelio kiekis aplinkoje sukelia endemines lygas, bronchialinį vėžį, auglius pas gyvūnus, bei profecionalų vėžį, nes nikelio junginiai priskiriami prie pirmos kancerogenų grupės. Vis dažniau nikelio dantų metalo keramika yra vadinama „nuodais burnoje“, nes nikelio gaminiai yra ne tik patys pigiausi, bet ir pavojingi sveikatai. Nikelis, ęsantis dantų implantuose, reaguodamas su deguonimi, susikuria stipru alergeną – nikelio oksidą.Tai sukelia dantenų uždegimą, skausmingus pojučius ir kitas reakcijas. Po ilgos nikelio intoksikacijos atsiranda astma, aterosklerozė ir anemija.

Tyrimai parodė, kad baterijų gamyboje, ęsant 72% nikelio pradiniame produkte, pas darbuotojus sumažėja ar visiškai išnyksta jutimo jausmas. 84% darbuotojų su 5-10 metų darbo stažu skundėsi galvos skausmais, dirglumu, galvos svaigimu, apetito sumažėjimu bei dusuliu. Dažnai buvo pastebimas kraujo spaudimo sumažejimas, centrinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai bei gastritai. Panašūs pokyčiai buvo rasti pas šarminių baterijų (sudėtyje yra Ni(OH)2 ir NiSO4) masės gamybos darbuotojus. Elektrolitiniuose darbuose su nikeliu, buvo stebimi darbuotojų dažnas kraujavimas iš nosies, gerklės ir bronchų hiperemija, staigiai pasikeitusi nosies gleivinė, ir net nosies pertvaros perforacija, sunkiai nuimamos apnašos ant dantenų kraštų, tamsios dėmės ant liežuvio. NiSO4 koncentracija paprastai neviršidavo 0,28 mg/m3, tačiau tuo pačiu metu ore buvo H2SO4 rūkas, kurio koncentracija buvo net 25195 mg/m3. Iš 458 elektrolitinio rafinavimo cecho apklaustų darbuotojų, kuriame nikelio koncentracija ore yra 0,24 - 0,53 mg/m3 (darbo stažas 10 metų ir daugiau) pas 357 pasireiškia nosies kraujavimas, dažna sloga, kvepavimo pažeidimas ir lėtinis sinusitas, bronchialinė astma. Gaunant nikelį hidrometalurginiu budu, ęsant 0,21-0,26 mg/m3 koncentracijai ore, šių darbuotojų nosiaryklės gleivinės pakitimas yra 47 kartų dažnesnis, negu kitų cechų darbuotojų.

  • Microsoft Word 383 KB
  • 2016 m.
  • 10 puslapių (2008 žodžiai)
  • Raimundas
  • Nikelis ir kobaltas toksikologija ir ekotoksikologija
    10 - 3 balsai (-ų)
Nikelis ir kobaltas toksikologija ir ekotoksikologija. (2012 m. Spalio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/nikelis-ir-kobaltas-toksikologija-ir-ekotoksikologija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 11:03
×