Niutono dėsniai


3 niutono desnis. 3 niutono desniai. Ii niutono dėsnis. Niutono rutuliukai. 2 niutono dėsnis. Niutono desniai skaidres. Niutono desniai testas. Niutono desniu taikymas. Izaokas niutonas skaidres. Niutono rutuliai.

Egzistuoja tokios atskaitos sistemos, kurių atžvilgiu slenkantys kūnai išlaiko pastovų greitį, jeigu jų neveikia kiti kūnai (arba kitų kūnų poveikiai kompensuojasi). 1,2,3 Niutono dėsniai.

šį dėsnį galima įrodyti keliais bandymais. Vienas labai paprastas yra su pakabintu ant guminės virvutės rutuliuku. Žemės atžvilgiu jis nejuda. Aplink rutuliuką yra daugybė kūnų: virvutė, ant kirios jis kabo, kambario sienos, daugybė daiktų kambaryje bei gretimos patalpos ir žinoma žemė. Bet ne visi šie daiktai vienodai veikia rutukiuką. Jei keisime rutuliuko vietą kambaryje arba kitų daiktų vietą, tai didelės įtakos šie kitimai rutuliukui neturės. Kai nupjausime virvutę, rutuliukas tuojau greitėdamas pradės kristi žemyn. Mes žinome, kad rutuliukas dėl žemės traukos pradeda kristi, bet kol virvutė laikė rutuliką jis nejudėjo.

šis bandymas parodo, kad iš visų rutuliuką supančių kūnų yra pastebimi tik du: guminė virvutė ir žemė. Dėl jų bendro poveikio rutuliukas nejuda. Bet vos tik buvo pašalintas vienas tų kūnų – virvutę, rutuliukas pradėjo kristi, bet jei galėtume pašalinti kitą kūną – žemę, rutuliukas pradės judėti į priešingą pusę, į viršų. Tai rodo, kad tarp dviejų kūnų poveikiai rutuliukui kompensuoja vienas kitą.

Bet vienos atskaitos sistemos atžvilgiu nejudantis kūnas kitų sistemų atžvilgiu juda. Galima bandymą atlikti su ledo rituliu, gulinčiu ant ledo. Ritulys nejuda ledo atžvilgiu, nes žemės poveikį rituliui kompensuoja ledo poveikis. Tačiau čiuožančio šalia tolygiai tiesiaeigiškai ledo rutulininko atžvilgiu, rutulys juda tolygiai tiesiaeigiškai į priešingą pusę. Taigi tas pats kūnas (ritulys) vienos atskaitos sistemos (susietos su žeme) atžvilgiu nejuda, o kitos (susietos su ritulininku) atžvilgiu juda tolygiai tiesiaeigiškai. Jei ritulį pastumsime, o šalia jo čiuoštų ritulininkas tuo pačiu greičiu kaip ritulys, tai ritulys imant sistemą pagal ritulininką nejudės,o pagal žemę judės tolygiai tiesiaeigiškai.

Bet vėliau atsirado kitas pirmojo niutono dėsnio formulavimas: yra tokios atskaitos sistemos, kurių atžvilgiu slenkančio kūno greitis nekinta, jei visų kūnų veikiančių jėgų atstojamoji lygi nuliui.

Kūną gali veikti kelios jėgos, kurios nekliudo viena kitai suteikti pagreitį tam kūnui, kurį jos veikia. Todėl kūno pagreitis yra toks, tarsi jį veiktų tik viena jėga, lygi vektoriniai visų jėgų sumai. Jėga, kuri lygi geometriniai visų kūnų vei

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (1167 žodžiai)
  • Glorija
  • Niutono dėsniai
    10 - 1 balsai (-ų)
Niutono dėsniai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/niutono-desniai.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 22 d. 17:56
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo