Nobelio premija


Nobelio premija suteikiama. Nobelio premijos dydis. Nobelio premija literatura prezentacija. Kaip renkami laureatai i nobelio premija. Kodel ir kada įsteigta nobelio premija. Kalbejimas nobelio premija. Referatas apie nobeli. Nobelio premija dydis. Nobelio premijos laureatai skaidres. Nobelio premijos referatas.

Nobelio premijos reikšmė. Apdovanojimo tvarka. Kuriozai. Kiti nobelio premijų laureatai. Metų laureatai. Įdomūs faktai apie nobelio premijas. Alfredo nobelio biografija. Literatūros sąrašas. Nobelio premijos statusas apibrėžiamas ne tiek ženklia pinigų suma, kiek jos prestižiškumu. Nobelio premijos laureatai gauna didelę valstybės ir privačių organizacijų paramą. Į jų nuomonę įsiklauso valstybės veikėjai.

Nobelio premijos statusas apibrėžiamas ne tiek ženklia pinigų suma, kiek jos prestižiškumu.

Premija suteikiama vykdant švedų inžinieriaus, išradėjo, pramonininko alfredo nobelio (1833-1896) valią. Testamentą a. Nobelis pasirašė 1895 m. Lapkričio 27 d. Švedijos-norvegijos klube, paryžiuje. Pagal šį testamentą a. Nobelis 96% savo turto skyrė premijoms penkiose srityse: fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir už nuopelnus taikai visame pasaulyje.

šiuo tikslu 1900 buvo sukurtas nobelio fondas – privati, nepriklausoma, nevalstybinė organizacija, kurios pradinis kapitalas buvo 31 mln. Švedijos kronų. Fondo lėšos pasipildo pajamomis, gaunamomis iš investicinės veiklos (nuo 1953 m. Jav komercinė fondo veikla neapmokestinama mokesčiais), o taip pat iš labdaros aukų.

Pirmosios premijos, įteiktos 1901m. , sudarė 150 tūkst. Švedijos kronų , paskui jų dydis buvo sumažintas ir tik 1991m. Pasiekė pradinį lygį. 2004m. Vienos premijos dydis buvo 10 mln. Kronų (apie 1mln. 300 tūkst. Jav dolerių). Pirmąsias premijas (1901m. ) gavo e. Geringas (fiziologija ir medicina), v. Rentgenas (fizika), l. Vant-hoffas (chemija).

1968m. Švedijos valstybinis bankas priėmė sprendimą įsteigti a. Nobelio premiją už pasiekimus ekonomikoje. Šios premijos laureatą renka švedijos karališkoji mokslų akademija. Buvo papildyti nobelio fopremija negali būti teikiama kartu daugiau nei trims asmenims (toks sprendimas priimtas 1968m), ir gali būti pastirta po mirties tik tuo atveju, jei pretendentas buvo gyvas tuo metu, kai skelbiama apie premijos jam įteikimą (paprastai, spalio mėn. ), bet mirė iki gruodžio 10 tų pačių metų dienos (sprendimas priimtas 1974 m. ). Premijas skiria ne pats nobelio fondas, bet specialūs kiekvienos srities nobelio komitetai, kurių kiekvienas susideda iš žmonių. Fizikos, chemijos ir ekonomikos komitetus renka švedijos karališkoji mokslų akademija, fiziologijos ir medicinos komitetą – karališkasis karolinska medicinos – chirurgijos institutas stoholme, taikos - norvegijos parlamentas (stortingas), literatūros - švedijos akademija.

Teisę iškelti kandidatūras turi tik atskiri asmenys, o ne organizacijos (išskyrus pasaulines premijas). Premijos (išskyrus pasaulines ) gali būti paskirtos tik vieną kartą. Beje, nobelio premijos teikimo istorijoje buvo keletas šios taisyklės išimčių. Daugybė ekspertų vertina pretendento į premiją nuopelnus.

Visose penkiose mokslo srityse sprendimai priėmimo procedūrose yra skirtingos. Einamųjų metų pasiūlymai ateina iki vasario 1-osios, o spalio mėn.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 732 KB
  • 2012 m.
  • 16 puslapių (3795 žodžiai)
  • Nobelio premija
    10 - 1 balsai (-ų)
Nobelio premija. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/nobelio-premija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:52
×