Nominalaus ir realaus bendrojo nacionalinio produkto apskaičiavimas Lietuvos pavyzdžiu


Ekonomikos kursinis darbas. Įvadas. Bendrojo nacionalinio produkto samprata. Realusis ir nominalusis bendras nacionalinis produktas. Bendrojo nacionalinio produkto apskaičiavimo būdai. Bendrojo nacionalinio produkto (BNP) skaičiavimas. BNP Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Bendrasis nacionalinis produktas apima ne visas prekes bei paslaugas parduotas tais metais rinkoje;

Į bendrą nacionalinį produktą įeina tik tais metais pagaminta produkcija;

Bendrą nacionalinį produktą sudaro tik baigtinė prekių ir paslaugų vertė;

Skaičiuojant bendrą nacionalinį produktą, svarbu kelis kartus neįvertinti to paties produkto, t.y. eliminuoti visas prekių perpardavimo operacijas;

Į bendrą nacionalinį produktą paprastai įeina tik oficialios rinkos operacijos, nelegalųs sandėriai bei paslaugos bendro nacionalinio produkto neatspindi.

Tai padaryti nėra visada taip lengva, nes dauguma produkcijos pereina daug gamybos etapų, būna daug kartų perduodami kol patenka į vartojimo sferą.

Baziniu kainų lygiu vadiname pasirinktų kurių nors metų prekių kainas. Matuodami visų kitų metų BNP bazinių metų kainomis, gauname tikslius duomenis apie realiųjų BNP. Bazinių metų kainos, naudojamos kitų metų BNP nustatyti, vadinamos sugretintomis kainomis.

Sumuodami visų baigtinių prekių ir paslaugų kainas, išmatuojame šalies metinės produkcijos dydį. Bet kainos dėl infliacijos keičiasi. Todėl lygindami skirtingu metų BNP rodiklius turime įvertinti kainų kitimo įtaką, tam ir yra nustatomas bazinis kainų lygis. Matuojant bendrą nacionalinį produktą bazinių kainų lygiu gaunasi realaus bendro nacionalinio produkto dydis bei jo pasikeitimas. Faktinėmis kainomis vadinasi einamų metų kainos. Bazinių metų kainos naudojamos kitų metų BNP skaičiavimui, vadinamos palyginamosiomis kainomis.

Norint kalbėti apie RBNP bei NBNP reikia gerai išmanyti BNP nustatymą, iš ko jis susideda ir kokios jo svarbiausios sudedamosios dalys.

BNP gali būti nustatomas 3 būdais:

Iš aukščiau pateikto grafiko galima matyti, kad nuo 2006 metų iki 2008 metų buvo staigus BNP pakilimas, bet dėl finansinės krizės nuo 2008 metų iki 2009 metų BNP nusmuko ir toliau kito stabiliai.

Remiantis statistiniais duomenimis galime teigti, kad BNP Lietuvoje per paskutinius metus po finansinės krizės išlieka stabilus. Tam įtakos turi daugelis veiksnių, taip pat BNP augimą įtakoja šešėlinė ekonomika. Norint to išvengti, reikėtų daugiau dėmesio skirti mažųjų įmonių bei smulkiųjų verslininkų darbo sąlygų gerinimui. Taip pat labai svarbus šalies gyventojų išsilavinimo lygis. Reikėtų skatinti jaunus žmones siekti žinių. Kup daugiau išsilavinių žmonių tuo daugiau ir geriau galima dirbti ir gerinti mūsų šalies ekonomika Kaip bebūtų, pagamintos produkcijos apimtis - tai vienas iš svarbių ekonomikos sėkmės rodiklių.

 • Ekonomika Kursiniai darbai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • John
 • 14 puslapių (2727 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 38 KB
 • Nominalaus ir realaus bendrojo nacionalinio produkto apskaičiavimas Lietuvos pavyzdžiu
  10 - 10 balsai (-ų)
Nominalaus ir realaus bendrojo nacionalinio produkto apskaičiavimas Lietuvos pavyzdžiu. (2016 m. Sausio 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/nominalaus-ir-realaus-bendrojo-nacionalinio-produkto-apskaiciavimas-lietuvos-pavyzdziu.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 02:18