Norvegijos kultūra ir palyginimas su Lietuva: vertybės, socialinės ypatybės, elgesys verslo aplinkoje


Namų darbas. Įvadas. Geografiniai ypatumai. Norvegijos kultūra, istorija ir tradicijos. Imigracijos ypatumai. Verslininko portretas. Elgsenos specifika verslo aplinkoje. Palyginimas su Lietuvos kontekstu. Išvados. Šaltiniai.


Lietuvos filosofas, filosofijos mokslų daktaras, profesorius B. Kuzmickas viename iš savo veikalų apie kultūrą ir tradicijas rašo: „Kultūros tradicijų nereikia suprasti paviršutiniškai. Tai ne vien tik tautiniai drabužiai ir patiekalai, šokiai, šventės ir apeigos. Kultūros tradicijos pasireiškia visose žmonių veiklos ir santykių srityse, kuriose esama istorinio perimamumo. Jos slypi iš praeities paveldimuose daiktuose bei vertybėse ir dvasiniuose žmonių bruožuose. Domėtis tradicijomis mus skatina noras geriau pažinti tuos veiksnius, kurie telkia kūrybines žmonių pastangas, sąlygoja visuomenės pažangą. Tai ypatingai svarbu socializmo sąlygomis, kai yra kuriamos objektyvios prielaidos kiekvieno žmogaus ir visos visuomenės kūrybiškumui maksimaliai pasireikšti“.

Darbo tikslas: apibrėžti Norvegų kultūros vertybes, jos socialines ypatybes, elgsenos specifiką verslo aplinkoje ir palyginti su Lietuvos kontekstu.

Galia. Galios atstumas apibrėžiamas kaip kiek silpnesnės institucijos ir organizacijos. Žemas balas šiam klausimui (42), lietuvių rodomos tendencijos teikia pirmenybę lygybės ir decentralizuotos valdžios ir sprendimų priėmimo procesui. Kontrole ir oficialia priežiūra paprastai nepatenkinti jaunoji karta, kurie parodo savo komandinį darbą ir atvirą valdymo stiliaus pasirinkimą. Tačiau, panašiai kaip ir kitose Baltijos šalyse, yra išlikęs lojalumas ir pagarba vyresnei kartai, kuri patyrė Sovietų ir Rusijos dominavimo jausmą. Svarbu pažymėti, kad Lietuvoje pirmenybė teikiama komandiniui darbui, net komunistų laikais. Norvegijos balai dar mažesni (31), o tai reiškia, kad jie nepriklausomi, turi lygias teises, naudoja hierarchiją tik žmonių patogumui. Galia yra decentralizuota ir vadybininkai pasikliauja savo komandos narių patirtimi. Darbuotojai gali laisvai konsultuotis. Maža kontrolė ir požiūris į vadovus yra neformalus. Bendravimas –tiesioginis, orentuotas į kompromisą ir susitarimus.

Individualizmas. Lietuvoje (60), Norvegijoje (69). Lietuvoje yra aukštas balas, tai parodo, kad individualizmas dažnai atmeta organizuotą religiją, visuomenės moralines normas, tradicijas. Visuomenė yra individų visuma, o ne savarankiškai veikiantis subjektas, ji veikia tik per individus. Norvegijoje taip pat asmens nuomonė yra vertinama. Bendravimas yra aiškus. Žmonių teisė į privatų gyvenimą yra svarbi ir gerbiama. Ypač aiškios ribos tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Didelės darbo perspektyvos. Darbdavio ir darbuotojo santykiai grindžiami pasitikėjimu, vadovų dėmesys individualių žmonių darbą, tam kad darbas būtų atliktas nepriekaištingai.

Vyriškumas. Lietuvoje (19), Norvegijoje (8). Norvegija yra antra labiausiai moteriška visuomenė (po Švedijos). Tai reiškia, kad tai socialinė šalis taip pat, kaip ir Lietuva. Svarbu rūpintis aplinka. Visuomenės solidarumas gyvenime yra svarbus; stengtis gyventi ir daryti viską. Paskatos, pavyzdžiui, laisvas laikas ir lankstumas yra palankiai vertinamas. Pagrindinis dėmesys skiriamas gerovei. Lietuviai yra kuklūs paprastai bendraujantis, diplomatiški žmonės. Tačiau, galime teigti, kad norvegai mandagesni, „šiltesni“ žmonės.

Abejonių vengimas. Lietuvoje (65), o tai reiškia, kad lietuviai nuolat nerimauja dėl pasaulyje esamų problemų. Darbo aplinkoje vadovas gali būti geras be tikslių atsakymų į daugumą klausimų, todėl pavaldiniai gali pareikšti nuomonę apie savo darbą. Tarp lietuvių yra atvirkščiai; vadovas yra vadovas, nes jis žino viską. Tai atima neapibrėžtumą ir taip pat paaiškina, kodėl kvalifikaciją ir oficialūs pavadinimai turėtų būti įtraukti vizitinėse kortelėse. Kitas požymis dideliam neapibrėžtumo išvengimo tarp lietuvių yra nenoras rizikuoti, biurokratiją ir emocinį patikimumą dėl taisyklių ir reglamentų, kurie negali sumažinti neapibrėžtumo. Norvegija 50 balų, todėl jie nerodo pirmenybės šiam klausimui.

  • Microsoft Word 106 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2818 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ema
  • Norvegijos kultūra ir palyginimas su Lietuva: vertybės, socialinės ypatybės, elgesys verslo aplinkoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Norvegijos kultūra ir palyginimas su Lietuva: vertybės, socialinės ypatybės, elgesys verslo aplinkoje. (2017 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/norvegijos-kultura-ir-palyginimas-su-lietuva-vertybes-socialines-ypatybes-elgesys-verslo-aplinkoje.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 12 d. 20:54
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!