Notaras - saugumo garantas nekilnojamojo turto perleidimo srityje


Įvadas. Notaras ir nekilnojamasis turtas. Priežastys, lemiančios neteisėtą nekilnojamojo turto perleidimą. Notaro civilinė atsakomybė. Žala, kaip notaro civilinė atsakomybės sąlyga. Notaro kaltė. Neteisėti veiksmai. Priežastinis ryšys. Notaro civilinės atsakomybės draudimas. ***. Išvados. Literatūros sąrašas.

Notarų darbas susijęs su didesne rizika padaryti žalą kitiems, todėl notarui keliami aukšti reikalavimai. Didelė žalos grėsmė gali atsirasti notarui tvirtinant būtent nekilnojamojo turto sandorį, kadangi nekilnojamojo turto vertė žymiai didesnė, nei įprastų, civilinėje apyvartoje esančių, daiktų. Šiame darbe stengsiuos išsiaiškinti, kaip notaras susijęs su nekilnojamojo turto perleidimo skaidrumu Lietuvoje, kokios priežastys daro įtaką neskaidrių nekilnojamojo turto perleidimo sandorių egzistavimui, kaip nustatoma notaro civilinė atsakomybė ir kitus svarbius aspektus.

Manau darbas aktualus šiuolaikiniam žmogui, kadangi visuomenėje puoselėjamas savarankiškumas, nepriklausomybė, todėl kiekvienam asmeniui praverstų žinoti, ko jis gali tikėtis, į ką turi atkreipti dėmesį, ką turi žinoti, eidamas pas notarą, tvirtinti nekilojamojo turto perleidimo sandorio, ar su reikalu atlikti kitą notarinį veiksmą. Manau, darbas aktualus ir teisės studentui, nes jame aiškinamos bendrosios civilinės atsakomybės sąlygos bei analizuojama teismų praktika.

Pirmiausia aptarsiu kaip notaras susijęs su nekilnojamojo turto perleidimu. Remdamasis teismų praktika ir apklausos rezultatais, stengsiuos išryškinti pagrindines nekilnojamojo turto perleidimui neigiamą įtaką darančias sąlygas. Aprašysiu notaro civilinės atsakomybės sąlygas tam, kad skaitytojas suprastų, kokie aukšti reikalavimai keliami notarui, ir kokią didelę atsakomybę už savo veiksmus notarui gali tekti prisiimti, ir kad notarui aukšti reikalavimai keliami tam, kad jis savo veikloje užtikrintų, visomis įmanomomis priemonėmis, nekilnojamojo turto, bei kito turto ar turtinių teisių, perleidimo skaidrumą.

Tyrimą remsiu teismų praktika, kurioje atsispindi reali situacija ir teisės taikymo tendencijos, temai aktualiais įstatymais ir kitais norminiais teisės aktais, žymių civilinės teisės specialistų monografijomis, straipsniais, vadovėliais, skirtais akademinei publikai bei apklausa.

Lietuvos Respublikos Notariato įstatymo pirmasis straipsnis deklaruoja, kad notaras – valstybės įgaliotas asmuo, atliekantis jam nustatytas funkcijas, užtikrinančias, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Šio įstatymo dvidešimt šeštame straipsnyje išvardijami notarų atliekami notariniai veiksmai, pirmasis jų – sandorių tvirtinimas. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso pirmosios knygos šešiasdešimt trečio straipsnio pirmojoje dalyje sakoma, kad sandoriai – asmenų veiksmai, kuriais siekiama sukurti, pakeisti, arba panaikinti civilines teises ir pareigas. Notaro praktikoje, bene svarbiausi tvirtinami sandoriai, tai sandoriai, kurie susiję su nekilnojamuoju turtu. Civilinis kodeksas apibrėžia nekilnojamojo turto sąvoka – nekilnojamieji daiktai yra žemė ir kiti daiktai, kurie susiję su žeme ir kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės, taip pat nekilnojamiesiems daiktams prilyginami laivai ir orlaiviai, kuriems numatyta privaloma teisinė registracija ir įmonės bei jų turtiniai kompleksai.

Sandoriai, susiję su nekilnojamuoju turtu ir tvirtinami notaro yra šie: nekilnojamojo daikto perleidimo, perdavimo už turtinę skolą ar turto perleidimo už rentą sutartys, nekilnojamojo daikto mainų, panaudos, nuomos, lizingo, sujungimo, padalijimo sutartys, žemės sklypo atidalijimo ir amalgamacijos sutartys, uzufrukto, servituto, užstatymo teisės, naudojimosi tvarkos daiktu nustatymo sutartys. Notaras tvirtina nekilnojamojo daikto hipotekos lakštus ir nekilnojamojo daikto dovanojimo sutartis.

Kaip skelbia Lietuvos Respublikos norminiai teisės aktai, notaras užtikrina sandorių ir dokumentų teisėtumą ir tikrumą, juos tvirtina, taip užtikrindamas nekilnojamojo turto perleidimo skaidrumą, vadovaudamasis įstatymais ir įstatymų jam sutektais įgaliojimais. Notaras svarbus asmuo nekilnojamojo turto perleidime ir galima teigti, kad notarai užtikrina nekilnojamojo turto perleidimo skaidrumą ir teisėtumą.

Notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, užtikrinantis, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų. Tai pagrindinė notarų pareiga, kurią suponuoja įstatymai, tačiau pareigos ne visada būna atliekamos tinkamai. Galima tik pasidžiaugti, jog notariato praktikoje tokie atvejai yra ganėtinai reti, nes notarai, tvirtindami sutartis, garantuoja jų teisėtumu ir tuo labiau, jog notarui, už neteisėto sandorio tvirtinimą, gresia atsakomybė. Kyla klausimas, kas gi daro įtaką tam, kad notarai visgi tvirtina neteisėtus sandorius? Kokios aplinkybės ir priežastys tai lemia?

  • Teisė Kursinis darbas
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4007 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Notaras - saugumo garantas nekilnojamojo turto perleidimo srityje
    10 - 10 balsai (-ų)
Notaras - saugumo garantas nekilnojamojo turto perleidimo srityje. (2016 m. Sausio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/notaras-saugumo-garantas-nekilnojamojo-turto-perleidimo-srityje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 16:09
×