Nudegimai Odos ligos


Įvadas. Nudegimo traumos. Odos struktūra. Nudegimo tipai. Nudegimo traumų sunkumas. Nudegimo gylis ir laipsnis. Antro lygio nudegimai. Trečio lygio nudegimai. Maži ir dideli nudegimai. Nudegimų rizikos populiacijos. Suaugusiųjų rizikos populiacija. Vaikų rizikos populiacija. Akių nudegimai. Akių nudegimų demografiniai aspektai. Akių nudegimo priežastys. Informacijos šaltinis. Išvados.


Kad ir koks būtų nudegimas, patys pirmieji veiksmai yra tie patys – tolesniam pavojui išvengti reikia panaikinti degimo (deginimo) šaltinį ir šaldyti nudegusią vietą. Kuo greičiau pradėsite šaldyti odą, tuo labiau sumažinsite skausmą, tinimą ir užkirsite kelią žalojančio veiksnio skverbimuisi į poodinius sluoksnius.

Pildami šaltą vandenį ant pažeistos vietos, neleiskite vandens srovės per stipriai, nes nudegimai yra susilpninę ir pažeidę odą. Reikėtų nuimti visus daiktus aplink pažeistą vietą (pavyzdžiui, papuošalus). Jeigu nudegimas yra didesnis negu 2,5 cm, tuomet nukentėjusysis turėtų būti apžiūrėtas ligoninėje.

Sausas nudegimas – sužalojimas, kurį sukelia bet kokio pavidalo liepsna ar karštas paviršius, pavyzdžiui, deganti cigaretė, karštas lygintuvas, degiklis, laužas, karštos kepsninių žarijos.

Elektros nudegimas – jį sukelia bet koks elektros šaltinis – žaibas, aukštos įtampos elektros kabeliai ar patalpose esantys elektros prietaisai. Yra trys skirtingi elektros srovės sukelto nudegimo tipai:

•Nudegimas, atsiradęs dėl elektros lanko. Jis palieka ant odos aiškiai matomas žymes, kurios neretai yra vario spalvos.

Nudegimo gylis priklauso nuo nudegimą sukėlusio veiksnio (karščio, šalčio ar chemikalų). Nuo to, kiek giliai yra pažeista oda, priklauso komplikacijos – paviršinis nudegimas jų sukelia mažiau negu dalies ar viso odos sluoksnio nudegimas. Šio tipo nudegimas apima tik viršutinį odos sluoksnį – epidermį. Paviršiniam (anksčiau vadinamam pirmo laipsnio) nudegimui (pvz. nudegimui saulėje) būdinga:

•Paraudusi oda, kuri gali atrodyti šiek tiek patinusi, bet be pūslių: labai jautri ir skausminga žaizda.

•Gana greitai gyja- dažniausiai per 10 dienų nelieka jokios žymės.

Esant dalies odos sluoksnio (antro laipsnio) nudegimui, sunaikinamas epidermis ir atsiranda pūslių. Jei nuo šio nudegimo nukenčia dalis odos sluoksnio ir didelis kūno plotas, prarandama daug organizmo skysčių. Oda yra paraudusi, ir labai skausminga. Šis nudegimas gyja iki trijų savaičių, gali likti šiek tiek randų. Labai gilūs nudegimai gyja iki 60 dienų ir palieka plačius randus.

Viso odos sluoksnio (trečio laipsnio) nudegimas apima dermą ir dar gilesnius sluoksnius. Dermoje esantys plaukų folikulai, nervai ir prakaito liaukos gali niekada neatsigauti, jei yra visiškai sudegę. Skysčiai nebegali tekėti pažeista derma, todėl ji negrįžtamai žūva. Esant viso odos sluoksnio nudegimui, oda būna balta, juoda arba ruda, ji atrodo kieta arba vaškinė. Pažeistas odos yra nutirpęs ir todėl paradoksalu, bet mažiau skausmingas negu mažiau nudegęs. Pažeista oda niekada pati nesugis, ją rikės persodinti (transplantuoti).

  • Microsoft Word 999 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1978 žodžiai)
  • Kolegija
  • Greta
  • Nudegimai Odos ligos
    10 - 1 balsai (-ų)
Nudegimai Odos ligos. (2018 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/nudegimai-odos-ligos.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 15:38
×