Nukentėjusiųjų būklės įvertinimas pagal ABCDE sistemą


Įvadas. Abcde sistemos samprata ir principai. A - Kvėpavimo takų praeinamumo palaikymas su stuburo kaklinės dalies apsauga. analizė. Sąmonės lygio kontrolė arba neurologinis statusas. E - Ekspozicija / Nukentėjusiojo aplinkos kontrolė. Išvados. Literatūros sąrašas.


Traumuotų pacientų pirminei būklei vertinti ir gydyti pasiūlyta daug schemų. Pastaruoju metu visame pasaulyje labiausiai paplitusi Amerikos chirurgų kolegijos pasiūlyta ATLS (Advanced Trauma Life Support  – Aukštesnio lygio gyvybės palaikymo įvykus traumai) programa.Pagrindiniai ATLS programos teiginiai yra šie:

detalios anamnezės surinkimas nėra būtinas, norint pradėti traumos metu sužaloto paciento būklės įvertinimą ir gydymą.

ATLS paciento būklės įvertinimo schema grindžiama tuo, kad traumos sąlygota mirtis priklauso nuo pažeistų fiziologinių funkcijų ir anatominių struktūrų – pvz. kvėpavimo takų blokavimas sukelia mirtį greičiau nei kvėpavimo funkcijos netekimas. Pastarasis sukelia mirtį greičiau nei cirkuliuojančio kraujo tūrio netekimas. Intrakranialinis progresuojantis pažeidimas yra dar vėlesnė mirties priežastis.  Todėl anglų kalbos žodžių pirmųjų raidžių mnemonika paremta ABCDE sistema nurodo tam tikra tvarka išdėstytą ir lengvai įsimenamą nukentėjusiojo būklės įvertinimo ir taikytinų gydymo procedūrų seką, kurios turi būti laikomasi visais traumuotų pacientų gydymo atvejais: A (Airway) - kvėpavimo takai. Įvertinama, ar jie atviri, praeinami.

B (Breathing) - kvėpavimas. Įvertinama, ar nukentėjusysis kvėpuoja, koks kvėpavimo dažnis.C (Circulation) - kraujotaka. Stabdomas išorinis kraujavimas.D (Disability) -E (Exposure) - atidenk. Visiškai nurengti pacientą, tačiau apsaugoti jį nuo hipotermijos.

Kvėpavimo takai turi būti apžiūrėti pirmiausia, kad būtų užtikrintas jų praeinamumas. Įvertinama, ar nėra įstrigusių svetimkūnių, kraujo krešulių, ar neužkrenta liežuvio šaknis. Jei nukentėjusysis kalba, verkia, šaukiasi pagalbos - vadinasi, jo kvėpavimo takai yra atviri. Jei sąmoningas žmogus negali kalbėti, šaukti ar stipriai kosėti, tikėtina, kad jo kvėpavimo takai užsikimšę ir juos reikia atverti. Jeigu nukentėjęs asmuo yra be sąmonės, būtina patikrinti kvėpavimo takų praeinamumą, nes kvėpavimo takus gali blokuoti atsipalaidavusi ir užkritusi liežuvio šaknis ar atpiltas skrandžio turinys ir dėl to nukentėjusysis gali uždusti.

Priemonės kvėpavimo takų praeinamumui atstatyti turi būti taikomos apsaugant stuburo kaklinę dalį. Paciento kaklas neturi būti per daug ištiestas, galva per daug pasukta siekiant atstatyti ir palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą. Stuburo kaklinės dalies lūžį nustatyti nėra lengva, ypač pacientams su sumažėjusiu sąmonės lygiu, todėl pacientus, patyrusius didelės energijos traumą ir esančius be sąmonės, siūloma traktuoti kaip turinčius stuburo kaklinės dalies lūžį. Visais stuburo kaklinės dalies sužalojimų atvejais turi būti atlikta ir palaikoma stuburo apsauga su atitinkamais arba improvizuotais imobilizaciniais įtvarais.

  • Microsoft Word 213 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2151 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vilma
  • Nukentėjusiųjų būklės įvertinimas pagal ABCDE sistemą
    10 - 2 balsai (-ų)
Nukentėjusiųjų būklės įvertinimas pagal ABCDE sistemą. (2017 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/nukentejusiuju-bukles-ivertinimas-pagal-abcde-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 12:20
×