Nukleino rugštys


Nukleorūgštys. Nukleotidų pavadinimų sistema. Dezoksiribonukleorūgštis (DNR). Chromatinas. DNR superspiralizacija. DNR dvigubėjimas. Pusiau nauja, pusiau sena. Chromosomų sandara. Užduotys ir klausimai. Lytinės chromosomos. Kariotipas.

Nukleorūgščių makromolekulės yra informacijos nešikliai - jose saugoma genetinė informacija, jos padeda genetinę informaciją realizuoti bei perduoti ją palikuonims. Jas sudaro monomerai nukleotidai.

Nukleotidai. Nukleotidas - tai molekulė, sudaryta iš trijų medžiagų - azotinės bazės, monosacharido (ribozės ar dezoksiribozės) ir fosforo rūgšties - molekulių liekanų.

Nukleorūgščių azotinės bazės yra purinai (adeninas ir guaninas, jų molekulės dvižiedės) ir pirimidinai (citozinas, timinas, uracilas, jų molekulės pagrindas vienžiedis). Šios azotinės bazės jungiasi prie monosacharido (ribozės ar dezoksiribozės) c atomo.

Nukleotidų monosacharidai (ribozė ir dezoksiribozė) yra pentozės - jų bendra formulė yra. Dezoksiribozė nuo ribozės skiriasi tuo, kad prie vieno anglies atomo jungiasi ne hidroksilo grupė (-oh), o tiesiog protonas (h). Priešdėlis dezoksi- ir rodo vieno deguonies atomo trūkumą. Prie pentozės c atomo jungiasi azotinė bazė, o prie c atomo - fosfatai.

Fosfatinės grupės yra rūgštinės, vandenyje jos disocijuoja ir turi neigiamus krūvius. Laisvi nukleotidai turi vieną, nukleotidai su riboze vadinami ribonukleotidais (ratp, rcdp ir pan. ), iš jų sintetinama ribonukleorūgštis (rnr), o iš dezoksiribonukleotidų (datp, dttp) - dezoksiribonukleorūgštis (dnr).

Nukleozidtrifosfate nutrūkstant jungčiai tarp antros ir trečios ar pirmos ir antros fosfatinių grupių išsiskiria gana didelis kiekis energijos, todėl šios jungtys vadinamos makroerginėmis.

Nukleorūgščių molekulės sudaromos jungiantis nukleotidams nukleozidtrifosfatams. Jungiantis nuo kiekvieno nukleotido atskyla po fosforo rūgšties molekules [1 kadangi išsiskiria smulkios molekulės, ši reakcija - polikondensacija. ], išsiskirianti energija panaudojama jungtims tarp fosfato ir pentozės sudaryti.

Nukleorūgšties grandinėlės skeletinė dalis - tai fosfatas-pentozė-fosfatas-pentozė-. O į šonus nuo šios grandinės kyšo azotinės bazės [ris-58]. Viename grandinės gale lieka laisvas fosfatas, prisijungęs prie c atomo, šis galas vadinamas 5 galu. O kitame gale lieka laisvas pentozės 3 c atomas (pr dnr - tai genetinės informacijos nešiklis, saugantis ją ir perduodantis kitoms kartoms visose ląstelėse bei daugelyje virusų. Tik dar 1944 metais osvaldas everis, kolinas mak-leodas ir maklinas mak-kartis (o. Every, c. Macleod, m. Maccarty) įrodė, kad būtent dnr yra genetinės informacijos nešiklis. Jie tyrė dvi bakterijos pneumokoko [2 pneumokokas - plaučių uždegimą (pneumoniją) sukeliantis kokas. Kokai - apvalios bakterijos.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2010 m.
  • 7 puslapiai (2545 žodžiai)
  • Inga
  • Nukleino rugštys
    8 - 3 balsai (-ų)
Nukleino rugštys. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/nukleino-rugstys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 10:40
×