Nukleorūgštys konspektas


Nukleorūgštys. Nukleozidai. Nukleozidų heterociklinių bazių savybės. Nukleozidų monosacharidai. Nukleozidų savybės. Nukleotidai. Ciklo nukleotidai. Oligonukleotidai. Nukleorūgščių pirminė struktūra. Antrinė DNR struktūra. Tretinė DNR struktūra. RNR struktūra.

Heterociklinėse bazėse hidroksigrupė gali būti dviejų formų: laktaminės ar laktiminės, o amino grupė: amininės ar imininės formų. Tačiau biologiniuose junginiuose šios grupės būna tik laktaminės – amino formos, nes tik esant tokioms formoms išlaikoma reikalinga plokščia žiedo struktūra.

Nukleozidų heterociklinių bazių savybės. Bazinės savybės labai silpnos: fiziologinėmis sąlygomis visos heterociklės bazės bus neutralūs junginiai.

Nukleofilinės pakaitų r-jos (galimos dėl elektronų tankio deformacijos aromatiniame žiede) pirimidinuose vyksta ties C6, o purinuose ties C2 anglies atomu, šiose r-jose taip pat gali dalyvauti heterociklių bazių amino grupės ir kt. elektronų akceptoriniai pakaitai, prijungti prie heterociklių. Vienu metu gali būti pakeičiama tik viena grupė arba abi iš karto: deamininimas, metoks (OCH3)/azido (N3) grupių įvedimas (jis vyksta lengviau, jei elektrofilinės pakaitų r-jos metu buvo įvesta nitro grupė ar halogenas, nes šie pakaitai poliarizuoja anglies atomą), alkilinimas (aromatinio žiedo), acilinimas (heterociklių azoto atomai, amino grupės bei monosacharido hidroksigrupė).

Jungimosi r-jos būdingos pirimidiną turintiems nukleozidams (juose dvigubas ryšys tarp C5 ir C6 yra nesunkiai nutraukiamas): halogenų prijungimas, vandenilio prijungimas.

Nukleozidų monosacharidai. Jie būna du: β-D-ribozė ir 2-deoksi-β-D-ribozė. Pagal tai, koks monosacharidas įeina į nukleorūgšties sudėtį, skiriamos dvi jų rūšys: RNR (ribonukleorūgštis), DNR (deoksiribonukleorūgštis). N-glikoziduose, kuriuose sudaro heterociklė bazė ir monosacharidas, monosacharidai visada būna furanozės formos, o glikozidinis ryšys β-konfigūracijos. Penkianarės pentozės žiedas nėra plokščias: vienas jo kampas yra atsikišęs, dažniausiai pasitaiko C2` ir C3` endo-konformacijos pentozių (heterociklė bazė beveik statmena plokštumai, kurią sudaro 4 ciklo atomai.

  • Sveikata Konspektas
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2016 m.
  • 2 puslapiai (978 žodžiai)
  • Nastute
  • Nukleorūgštys konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Nukleorūgštys konspektas. (2013 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/nukleorugstys-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 17:01
×