Nuo gimimo iki senatves


Nuo gimimo iki senatvės. Gimimas. Per ankstyvi ir per vėlyvi gimimai. Naujagimio organizmo persitvarkymas savarankiškam gyvenimui. Perversmai žinduolio gyvenime. Energijos gavyba vaisiuje. Energijos gavyba po gimimo. Laktacija. Kaip žindomi banginiukai. Vystymasis po gimimo. Naujagimystė. Kūdikystė. Vaikystė. Paauglystė ir lytinis brendimas. Jaunuolystė. Brandus amžius. Pagyvenęs amžius.

Gimdos susitraukimai skatina pasmegeninę liauką (hipofizę) išskirti daugiau hormono oksitocino, kuris dar sustiprina gimdos susitraukimus, stumiančius vaisių link gimdos kaklelio. Nėštumo metu gimdos raumeninės ląstelės padidėja ~40 kartų, tad gimda tampa itin raumeningu organu.

Vaismaišis trūksta sąrėmių metu arba jį turi prapjauti pribūvėjai. Paprastai prasidedančio gimdymo ženklas yra arba savaiminis vaisiaus vandenų išbėgimas, arba iš gimdos kaklelio išeinantis gleivių kamštis.

Paskutiniu metu vaisius gimdoje paprastai būna galva žemyn, veidu į priekį. Kūdikis tuomet gimsta galva pirmyn. Kai kūdikio padėtis gimdoje kitokia, gali būti sunkumų ir gali prireikti papildomos akušerių pagalbos.

Gimdos susitraukimų varomas kūdikis galva pirmyn išstumiamas lauk gimdymo kanalu. Kadangi kūdikio smegeninės kaulai dar nesuaugę, galvos skersmuo tuo momentu sumažėja ir lengviau pratelpa gimdymo kanalu.

Gimusį kūdikį su placenta ir toliau sieja bambagyslė. Bambagyslė perpjaunama, ir taip naujagimis visiškai atsiskiria nuo motinos organizmo.

Maždaug po pusvalandžio vėl prasideda sąrėmiai, kurių metu iš gimdos išstumiama placenta ir vaisiaus dangalai. Šie susitraukimai užspaudžia kraujagysles, kurio praplyšta atsiskiriant p po gimdymo apie mėnesį trunka atsistatymo laikotarpis, kai moters organzime nyksta nėštumo sukelti pokyčiai. Apie šeštą savaitę po gimdymo pirmykštį savo dydį atgauna gimda ir makštis. Jei moteris než paprastai kūdikiai gimsta praėjus 266 dienoms po apvaisinimo [1 europidėms moterims berniukai gimsta vidutiniškai 265 dieną po apvaisinimo, o mergaitės - 266 dieną, o negridėms - berniukai 259 dieną, o mergaitės - 261 dieną.

Dvyniai vidutiniškai gimsta 19 dienų anksčiau, nei pavieniai kūdikiai. ]. Jie gimsta gerokai anksčiau, nei patys gali išgyventi pasaulyje. Bet jei nėštumas truktų ilgiau, tai kūdikio galva tiek padidėtų, kad kūdikis negalėtų gimti be chirurginės operacijos.

Kartais kūdikiai gimsta anksčiau, negu dauguma kūdikių. To priežastys gali būti genetiniai trūkumai, bet dažniausiai - prasta motinos sveikata. Sveikata gali suprastėti dėl nepakankamos mitybos (kai moteris gauna per mažai kalorijų ar baltymų), rūkymo ar alkoholinių gėrimų gėrimo. Per ankstyvą gimdymą gali sukelti ir persitempimas.

Daugiau kaip 240 dienų kūdikiai nėra laikomi neišnešiotais, jei jie sveria 2,4 kg. Tačiau dabar kartais išgyvena ir 180-200 dienų nešioti kūdikiai.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2010 m.
  • 5 puslapiai (2798 žodžiai)
  • Dorotėja
  • Nuo gimimo iki senatves
    10 - 3 balsai (-ų)
Nuo gimimo iki senatves. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/nuo-gimimo-iki-senatves.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 19:58
×