Nuolankumas lietuvių literatūroje


Lietuviu nuolankumas. Kaip literaturoje kalbama apie nuolankuma vaizgantas. Nuolankumas lietuvos literaturoje. Nuolankumas literaturoje.

Nuolankumas lietuvių literatūroje. PLANAS. Įžanga. ( Kristijonas Donelaitis, Juozas Tumas - Vaižgantas, Vincas Mykolaitis - Putinas).


Viktoras Franklis – Vienos universiteto Austrijoje psichoterapeutas, pasaulinio garso mąstytojas, humanistas yra pasakęs: „Nuolankumas, jei jis tikras, ne menkiau už drąsą liudija vidinę stiprybę“. Šie jo žodžiai tokią žmogaus būdo ypatybę kaip nuolankumas kitam žmogui vertina itin teigiamai, kas iš tiesų prieštarauja šių dienų visuomenėje vyraujančiai nuomonei, kad nuolankus žmogus – tai individas, kuris negali pastovėti už save ir savo moralinius įsitikinimus. Remiantis įvairiais moksliniais šaltiniais, nuolanki asmenybė - tai žmogus, kuris greitai paklauso, tuojau nusileidžia ir yra lipšnus bei malonus. Tokį apibrėžimą iš įvarių sociakultūrinių pozicijų derėtų vertinti kaip teigiamą žmogaus būdo savybę, tačiau ramybės neduoda klausimas – ar nuolankumas nėra žmogaus silpnybė? Lietuvių literatūroje individo nuolankumo tema yra gana plačiai analizuojama, siekiant parodyti įvairius žmogaus gyvenimo aspektus, verčiančius būti nuolankiam. Šiandien savo kalboje pristatysiu, kaip nuolankumo aspektas yra pristatomas Kristijono Donelaičio, Juozo Tumo-Vaižganto ir Vinco Mykolaičio-Putino meniniuose darbuose. Palyginus šių autorių kūrybą ir atitinkamai įvertinus nuolankumo vaizdavimo būdą lietuvių literatūroje, bus galima prieiti prie išvados, ar nuolankamus yra žmogaus dvasios stiprybės simbolis, ar tik gėdą kelianti silpnybė?

Dar vienas lietuvių literatūros kūrėjas, savo darbuose kiek kitaip pateikęs nuolankumo aspektą ir jo poveikį žmogaus gyvenimui – tai Juozas Tumas-Vaižgantas. Nors šis rašytojas yra idealuas tautinio charakterio kūrėjas, jo darbuose galima įžvelgti ir atitinkamas žmogaus būdo ir jo dvasinių vertybiųtemas. Svarbu paminėti tai, kad apysakoje „Dėdės ir dėdienės“ yra pasakojama vienišo žmogaus jausmų, etninių nuostatų, aistrų ir valios susidūrimas, leidžiantis suprasti, kad silpną dvasią turintis žmogus yra valdomas likimo ir pats nėra atsakingas už savo likimą.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1509 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Headcrabas
  • Nuolankumas lietuvių literatūroje
    7.6 - 5 balsai (-ų)
Nuolankumas lietuvių literatūroje . (2017 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/nuolankumas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 11:58
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo