Nuolatinės srovės mašinų problemos ir gedimai


Įvadas. Elektros mašinos. Elektros mašinų gedimai. Bendrosios žinios apie nuolatinės srovės mašinas. Nuolatinės srovės mašinų gedimai. Nuolatinės srovės elektros šaltiniai (starteris ir generatorius). Dažniausi gedimai. Nuolatinės srovės varikliai. Kolektoriaus kibirkščiavimo priežastys. Nuolatinės srovės elektros mašinų inkaro apvijų gedimai ir jo nustatymas. Nuolatinės srovės mašinos žadinimo apvijos perkaitimas. Nuolatinės srovės elektros mašinų guolių triukšmas ir vibracijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Elektros mašinų gedimus galima suskirstyti į konstrukcinius, technologinius (gamybinius) ir eksploatacinius. Konstrukciniai elektros mašinų gedimai dažniausiai įvyksta dėl netobulos konstrukcijos arba projektavimo ar konstravimo taisyklių pažeidimo, technologiniai gedimai – dėl gamybos ar remonto procesų pažeidimų, eksploataciniai – dėl netinkamo elektros mašinos naudojimo, eksploatacijos sąlygų pažeidimo, apsaugos nebuvimo. Be to, elektros mašinos genda dėl elektroizoliacinių medžiagų senėjimo, kai kurių mazgų mechaninio sudilimo, taip pat dėl atsitiktinės įvairių apkrovų koncentracijos.-[1]

Dažniausiai genda kolektorių ir šepečių mazgas bei guoliai. Statistiniais duomenimis, apie 25% (kai kuriose pramonės šakose, pavyzdžiui, transporte, - net 44-66 %) gedimų tenka kolektoriams. Elektrovežių traukos variklių pagrindinė gedimų priežastis – apskritiminė ugnis kolektoriumi. -[1]

Būdingi kolektoriaus defektai – necilindriškumas, nevienodas šepečių sudilimas, netinkama komutacija, per didelis kibirkščiavimas, per didelis srovės tankis po šepečiu ir kt. Statistika rodo, kad esant tinkamai komutacijai kolektorius nudyla nuo 0,1 iki 0,2 mm per metus.

Inkaro apvija pažeidžiama dėl korpusinės izoliacijos pramušimo tarp apvijų ir inkaro paketo, tarp vijinių sujungimų, kolektoriaus plokštelių gaidukų ir apvijos atsilitavimo, bandažo nutrūkimų. Pagrindinių ir papildomų polių bei kompensacinės apvijos pažeidžiamos rečiau. Pramušama izoliacija korpuso atžvilgiu, dingsta kontaktas ar nutrūksta grandinė.

Mechaniniai mašinos pažeidimai susiję su guolių sudilimu, guolių separatorių pažeidimais, tepalo nebuvimo guoliuose ir kt.

Ypač pavojingi šepečių pavalko gedimai, pavyzdžiui piršto lūžimai, šepečių laikiklių padėties išsireguliavimas ir kt.-[3]

Jei dėl kokios nors priežasties šepetys prie kolektoriaus liečiasi ne su visu paviršiaus plotu, o tik jo dalimi, tai lietimosi plote gerokai padidėja srovės tankis, dėl ko kolektorius gali kibirkščiuoti. Priežastys, dėl kurių kolektorius kibirkščiuoja, skirstomos i mechanines, potencialines ir komutavimo.

Mechaninės kibirkščiavimo priežastys: per silpnas šepečių prispaudimas prie kolektoriaus, neteisinga kolektoriaus forma arba nelygus jo paviršius, nešvarus kolektoriaus paviršius, iškilę izoliaciniai tarpikliai virš kolektoriaus plokštelių, nepakankamai gerai pritvirtintas pavalkas, pirštai ar šepečių laikikliai, o tai pat kiti trūkumai, atsirandantys, eksploatuojant mašiną. Esant šioms priežastims, kartais nutrūksta šepečių ir kolektoriaus kontaktas, dėl to kolektorius pradeda kibirkščiuoti.

Komutacines kibirkščiavimo priežastis sukelia fiziniai procesai, kurie vyksta mašinoje, inkaro apvijos sekcijas perjungiant iš vienos lygiagrečiosios šakos kitą.

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar kibirkščiavimo nesukelia mechaninės priežastys, nes jos paprastai nustatomos, apžiūrint kolektoriaus ir šepečių mazgo išorę. Sunkiausia išsiaiškinti ir šalinti kibirkščiavimą sukeliančias komutavimo priežastis. Didelę įtaką šepečių kontaktui turi kolektoriaus paviršius. Ilgai dirbant mašinai, kolektoriaus varis pasidengia plona šilumai atsparia kieta vario oksido plėvele. Kartais ši plėvele yra tamsiai rudos spalvos(„kolektoriaus politūra"). Esant tokiam kolektoriaus paviršiui, šepečių pereinamajame kontakte nėra kibirkščių.

  • Microsoft Word 421 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2491 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vakaris
  • Nuolatinės srovės mašinų problemos ir gedimai
    10 - 1 balsai (-ų)
Nuolatinės srovės mašinų problemos ir gedimai. (2017 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/nuolatines-sroves-masinu-problemos-ir-gedimai.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 26 d. 19:15
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo