Nuotekų valymo įrenginio parinkimas kaimo turizmo sodybai


Įvadas. Buitinių nuotekų tvarkymas individualiuose namuose. Individualių nuotekų tvarkymas. Buitinių nuotekų valymo įrenginiai. Pagrindiniai teisės aktai reglamentuojantys nuotekų tvarkymą. Kaimo turizmo sodybos veikla ir nuotekų tvarkymas joje. Įrenginio parinkimas buitinėms nuotekoms valyti. Išvados. Literatūra. Priedai.


Temos aktualumas. Naudojantis kaimo turizmo sodyboje esančia santechnine įranga, susidaro buitinių nuotekų kiekiai, kurie yra pašalinami į savadarbe nuotekų kaupyklą, kuri yra nesandari. Parenkamas įrenginys turi užtikrinti reikalavimus atitinkantį sandarumą, kad nuotekos neprasiskverbtų į aplinką. Buitinėms nuotekoms tinkamai tvarkyti parenkamas AT-8 įrenginys.

Darbo problema. Kaimo turizmo sodyba neprijungta ir neturi galimybės jungtis prie centrinės kanalizacijos. Sodyboje įrengta talpa buitinėms nuotekoms surinkti yra nesandari ir neatitinka aplinkosauginių standartų, dėl to dalis nevalytų nuotekų patenka į gruntą.

Darbo tikslas. Parinkti įrenginį susidariusioms buitinėms nuotekoms valyti kaimo turizmo sodyboje.

2. Išanalizuoti kaimo turizmo sodybos veiklą ir nuotekų tvarkymą joje.

Cheminis valymas. Jis atliekamas po mechaninio nuotekų valymo. Į nuotekas yra pilami skiedikliai su juose ištirpusiais chemikalais (3).

Nuotekas valant mechaniniu ir biologiniu būdu susidaro dumblas, kuris dažniausiai yra naudojamas tręšimui,teritorijoms rekultivuoti ir pan., tam reikia jį papildomai apdoroti (pūdyti, sausinti, pašalinti jo kenksmingumą) (2).

Pastaruoju metu daugiau dėmesio skiriama mažoms gyvenvietėms. Joms vis dažniau siūloma taikyti natūralias nuotekų valymo sistemas (5). Norint, kad nuotekų tvarkymo sistema dirbtų tinkamai, reikia kad kiekviena techninė sistema būtų pritaikyta prie vietos sąlygų ir poreikių.

Miestų ir gyvenviečių, kurių gyventojų skaičius didesnis kaip 2000 GE, nuotekos tvarkomos pagal Europos teisės aktus, reglamentuojančius nuotekų tvarkymą. Mažesnių nuotekų kiekių tvarkymas nereglamentuojamas ES direktyvomis. Vienose išleidžiamose nuotekose normuojami teršalai pagal BDS5/BDS7 ir skendinčios medžiagos. Mažų gyvenviečių nuotekų valymas vyksta dvejomis pakopomis:

Intensyviam nuotekų valymui naudojami aeraciniai įrenginiai – aerotankai, aerokanalai, aerooksidatoriai ir kt. Kita intensyvaus biologinių valymo įrengnių grupė – biofiltrai (biologiniai filtrai).

Teritorijose, kuriose nėra kanalizacijų gali būti taikomi įvairūs nuotekų tvarkymo būdai: kaupimo rezervuarai, ventiliuojamos išvetės, septikai, filtravimo įrenginiai, veikliojo dumblo arba biofiltracijos pagrindu veikiantys įrenginiai, anaerobiniai įrenginiai, tvenkiniai, pelkės ir kt. (12). Visus juos galima suskirstyti į naturaliąsias ir gamyklines nuotekų valymo sistemas. Natūraliosios sistemos (pvz., filtracijos ir infiltracijos įrenginiai) užima daugiau vietos, tačiau jos yra pigesnės negu gamyklinės sistemos, kuriose dažnai įrengiama mechaninė įranga (orapūtės, siurbliai, maišyklės).

Tačiau šis būdas nėra efektyvus šalinant iš nuotekų azotą, fosforą ir patogeninius mikroorganizmus (14). Dauguma decentralizuotų nuotekų valymo įrenginių yra pajėgus pašalinti iš nuotekų skendinčias ir organines medžiagas, tačiau azoto ir fosforo šalinimas užtikrinamas tik nedaugeliu atveju.

Renkantis decentralizuoto nuotekų valymo būdą, svarbiausi veiksniai yra reikalavimai valytoms nuotekoms, vietos sąlygos ir valomų nuotekų charakteristikos. Taip pat atkreipiamas dėmesys į sistemos prieinamumą (kainą) ir priimtinumą. Decentralizuotas nuotekų valymo įrenginys turi išvalyti nuotekas iki reikiamų reikšmių, būti kiek įmanoma kompaktiškesnis ir lengvai reguliuojamas, reikalauti minimalios priežiūros, būti tinkamas estetiniu požiūriu ir būti kiek įmanoma pigesnis (15).

Lietuvoje individualiais buitinių nuotekų valymo įrenginiais prekiauja daugiau negu dešimt įmonių, o didžiausią rinkos dalį užima dvi įmonės –UAB „August ir Ko“ bei UAB „Traidenis“. Populiariausia nuotekų valymo technologija Lietuvoje parduodamuose įrenginiuose yra veikliojo dumblo technologija su papildomu laikmeniu aerotanke arba be jo. Be jos, įmonės dar prekiauja periodinio veikimo reaktoriais ir septikais su tolesne nuotekų infiltracija į gruntą. Pagal šiuo metu galiojančius Lietuvos įstatymus, nuotekose, išvalytose nuotekų valymo įrenginiuose, kurių debitas yra mažesnis negu 5 m3/d, vidutinė metinė didžiausia leistina BDS7 koncentracija neturi viršyti 29 mg/l (16).

  • Inžinerija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 2244 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (4850 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mantas
  • Nuotekų valymo įrenginio parinkimas kaimo turizmo sodybai
    10 - 3 balsai (-ų)
Nuotekų valymo įrenginio parinkimas kaimo turizmo sodybai. (2017 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/nuoteku-valymo-irenginio-parinkimas-kaimo-turizmo-sodybai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 12:57
×