Nusikalstama veikla


Nusikalstama veika:. Nusikaltimas ir baudžiamasis nusižengimas. Nusikalstamos veikos sudėtis. Nusikalstamos veikos sudėties požymiai. Nusikalstamos veikos sudėčių rūšys. Nusikalstamos veikos kvalifikavimas.

Nusikalstamos veikos sudėtis – mokslinė abstrakcija, skirta kaip įrankis, priemonė įrodinėjant nusikaltimą ir baudžiamąjį nusižengimą.

Tie subjektyvūs ir objektyvūs požymiai reikalingi tam, kad pavojinga veika būtų pripažinta nusikalstama veika, o kaltas asmuo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Pavojinga veika – tai sąmoningas ir valingas žmogaus elgesys, kuriuo daroma žala baudžiamojo įstatymo ginamoms vertybėms ar sudaroma grėsmė jai atsirasti.

Pavojingas veikimas – tai aktyvus, sąmoningas ir valingas žmogaus elgesys, kuriuo daroma žala baudžiamojo įstatymo ginamoms vertybėms ar sudaroma grėsmė jai atsirasti.

Pavojingas neveikimas – tai pasyvus, sąmoningas ir valingas žmogaus elgesys, kuriuo daroma žala baudžiamojo įstatymo ginamoms vertybėms ar sudaroma grėsmė jai atsirasti.

Priežastinis ryšys – konkreti veika buvo konkrečių padarinių atsiradimo rezultatas, jei kalbame apie materialią NV sudėtį (veika + padariniai).

Nusikalstamos veikos subjektas – tai fizinis, pakaltinamas, tinkamo (baudžiamajame įstatyme numatyto) amžiaus sulaukęs asmuo, padaręs nusikalstamą veiką. Juridinis asmuo yra tik baudžiamosios atsakomybės subjektas, bet ne nusikalstamos veikos.

1. Pakaltinamumas – asmens baudžiamosios atsakomybės sąlyga. Pas mus egzistuoja pakaltinamumo prezumpcija.

Dabartiniame BK yra įtvirtintas ir riboto pakaltinamumo institutas (psichinės anomalijos). BK 18 str.

2. Kaltė – asmens psichinis santykis su pavojinga veika ir pavojingais padariniais.

a) Motyvas – priežastys, kurios paskatino asmenį daryti nusikalstamą veiką.

b) Tikslas – tai, ko buvo siekiama darant konkrečią nusikalstamą veiką.

Fakultatyvieji požymiai yra įrodinėjami tik tada, kai jie yra nurodyti normos dispozicijoje.

Bendra nusikalstamos veikos sudėtis – tai požymių, būdingų apskritai visoms nusikalstamoms veikoms, visuma. Paskirtis – atskleisti visų nusikalstamoms veikoms būdingų požymių turinį.

Rūšinė nusikalstamos veikos sudėtis – tai baudžiamajame įstatyme numatytų požymių, apimančių vienarūšių nusikalstamų grupę, visuma. Ji apima požymius, būdingus nusikalstamų veikų grupei, turinčiai vieningą rūšinį objektą ( pvz. nusikalstamos veikos nuosavybei, teisingumui ir t.t.)

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2011 m.
  • 6 puslapiai (1562 žodžiai)
  • Nusikalstama veikla
    10 - 1 balsai (-ų)
Nusikalstama veikla. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/nusikalstama-veikla.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:03
×