Nusikalstamų veikų psichologinės priežastys


Įvadas. Asocialaus elgesio samprata. Asocialus elgesys. Asocialaus elgesio raida. Psichologinių teorijų įvairovė. Psichoanalitinės teorijos. Išvados. Literatūriniai šaltiniai.


Tačiau čia yra susiduriama jau su kitomis problemomis, nes šiai dienai yra begalė ivairių nusikalstamumo priežasčių teorijų ir jų nuolat daugėja. Be to dauguma teorijų yra prieštaraujančios vienos kitoms ir atliekant naujus tyrimus kai kurios nusikalstamumo priežasčių teorijos yra paneigiamos, o kartais ir atvirkščiai – atgaivinamos teorijos, kurios kažkada jau buvo paneigtos.

Šio darbo tikslas - analizuojant nusikalstamumo priežasčių teorijas atskleisti psichologines nusikaltimų priežastis.

Objektas - yra psichologinės priežastys, kurios lemia asmenį atlikti nusikalstamas veikas.

Viena geriausiai žinomų asocialaus elgesio formų yra agresyvus elgesys. Šis bruožas gali atsiskleisti dar labai ankstyvame asmens amžiuje ir pagal jo pobūdį galima numatyti tolimesnes elgesio problemas, vėliau peraugančias į nusikalstamą elgesį. Pasak R. Žukauskienės agresija, tai priešiškas elgesys, kuris pasireiškia įžūlaus pranašumo demonstravimu ar jėgos panaudojimu, kito žmogaus ar grupės atžvilgiu. Agresijos tikslas yra pakenkti kitam žmogui psichologiškai arba fiziškai.

Neretai asocialus elgesys yra tapatinamas su delinkventiniu elgesiu, kurį galima apibūdinti kaip psichologinį polinkį pažeisti egzistuojančias elgesio normas. Tačiau delinkventinis elgesys dažniausiai susideda iš smulkių nusižengimų ar moralinių normų pažeidimų, kurie visuomenėje nesukelia didelio pavojaus ar žalos. Delinkvencija labiausiai paplitusi maištaujančių paauglių tarpe ir gali pasireikšti konfliktišku elgesiu su tėvais ar mokytojais, bėgimu iš namų ir kt.

Toliau kalbant apie asocialaus elgesio formas būtina paminėti kriminalinio elgesio sąvoką, nes teisiniu pažiūriu tai jau yra nusikaltimas. Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 11 str. 1d. nurodo, kad nusikaltimas yra pavojinga ir šiame kodekse uždrausta veika, už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė. Taigi galima daryti išvadą, kad kriminalinis elgesys turi baudžiamumo ir pavojingumo požymius. Pagal pobūdį nusikaltimai yra skirstomi į neatsargius ir tyčinius. Tyčiniai - apysunkiai, sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai priskiriami prie smurtinių, kuriais tyčia buvo siekiama sutrikdyti sveikatą, atimti gyvybę ar pasikėsinta į seksualinio neliečiamumo laisvę. Taigi kriminalinis elgesys yra pati sunkiausia asocialaus elgesio forma, pasireiškianti neteisėtos jėgos panaudojimu prieš kitą asmenį ar jų grupę.

Asocialaus tipo asmenybėms būdingas trūkumu tokių jausmų, kaip kaltė, užuojauta ar sąžinė, jie dažnai pasižymi impylsyvumu, savanaudiškumu ir manipuliacijomis kitais asmenimis. Kai šie bruožai yra išreikšti labai stipriai, asmuo gali būti priskiriamas sociopatams ar psichopatams.

Sociopatams būdingi tam tikri bruožai - egoizmas, impulsyvumas, egocentrizmas, žiaurumas, kaltės stoka, asmeninis žavesys, tačiau nesugebėjimas užmegzti ilgalaikių ryšių ir stingius socialinių emocijų, tokių kaip meilė, gėda, gailestis ar užuojauta. Sociopatai pasižymi nesocializuotu charakteriu, todėl dažniausia veikia vieni, o ne priklauso nusikalstamoms grupuotėms. Vieni ryškiausių sociopatijos požymių - sąžinės nebuvimas, susvetimėjimas, agresyvumas ar net sadistiškumas.

Psichopatai pasižymi labai panašiomis savybėmis kaip ir sociopatai - kaltės jausmo stoka, nesugebėjimas mylėti, emocinis šaltumas, egocentriškumas, manipuliavimas ir kt., tačiau psichopatai labiau linkę į agresiją ir žiaurumą, pasižymi patologiniu melavimu. Psichopatų nusikaltimai dažniausia yra smurtiniai, pasikartojantys ir šaltakraujiški.

Asocialus elgesys gali pasireikšti labai įvairiais būdais ir formomis, todėl tikrai ne visi asocialaus elgesio asmenys yra nusikaltėliai, taip kaip ne visi nusikaltėliai yra psichopatai. Pasak R. Hare, nors psichopatai yra linkę pažeisti visuomenės normas, bet kai kurie jų sėkmingai gyvena visuomenėje, užima svarbias pareigas ir nepadaro nusikaltimų.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (3311 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugnius
  • Nusikalstamų veikų psichologinės priežastys
    10 - 2 balsai (-ų)
Nusikalstamų veikų psichologinės priežastys. (2017 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/nusikalstamu-veiku-psichologines-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 01:22
×