Nusikaltimų ir teisės sociologija


Nusikaltimų ir teisės sociologija. Nusikaltimų priežastys. Nusikaltimo ir bausmės santykis. Bausmių tikslas. Bausmių rūšys. Bausmės nauda. Koks visos visuomenės vaidmuo kalinių integracijos procese? Kalinių požiūris į nusikaltimą ir jų integracija į visuomenę. Ko gali tikėtis žmogus, iš įkalinimo įstaigos patekęs į jūsų socialinį centrą? Kokia bendra mūsų šalies situacija šioje srityje? Kiek integracijos procesams daro įtaką įsisenėjusios teisėtvarkos bėdos, vilkinamas probacijos įstatymas? Kiek laiko trunka integracija?

Analizuojant bausmės sampratą reikia pabrėžti, kad nėra bausmių be nusikaltimų ir nėra bausmės be kaltės (kaip moralės) sampratos. Tai pagrindiniai trys sudedamieji elementai. Istoriškai pamąstymų apie tai, kas yra nusikaltimas ar kas yra bausmė ir kokios jos ribos bei panašaus pobūdžio klausimų galima aptikti dar antikos laikais. Dažnai nusikaltimai ir nusikaltėliai buvo interpretuojami remiantis moraliniu arba medicininiu diskursu. Buvo manoma, kad nusikaltimas yra blogio išraiška, nuodėmės forma, savotiška liga, o atitinkamų visuomenės istitucijų pareiga – užkirsti kelią šiam socialiniam negalavimui, apsaugoti individų dorovę bei gerovę. Žymus graikų filosovas Platonas yra sakęs, kad bausmė turi atlikti auklėjimo pobūdį.

Ilgą laiką vyravo pažiūra, kad nusikaltėliai yra vienišai, asocialios būtybės, parazitai, visuomenės svetimkūniai, kurių nedoro elgesio priežastis – įgimti moraliniai trūkumai ar nesutramdomi instinktai. Dabar daug dėmesio kreipiama į kultūrinę ir socialinę aplinką, nes nusikaltėlis, kaip ir kiekvienas žmogus, yra visuomenės būtybė.

Bendras žmonijos interesas yra netik siekti, kad nebūtų nusikaltimų,bet ir pasiekti kad nuskaltimų,skleidžiančių kuo didesnį blogį visuomenei,būtų kuo mažiau.Todėl įstatymų numatytos priemonės, turinčios apsaugoti nuo nusikaltimų, turi būti tuo galingesnės, kuo tie nusikaltimai kelia didesnę grėsmę visuominės saugumui ir laimei, o paskatos juo atikti yra stipresnės. Taigi, būti nustatytas nusikatimo ir bausmės santikis.

  • Sociologija Konspektas
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2014 m.
  • 3 puslapiai (929 žodžiai)
  • Ingrida
  • Nusikaltimų ir teisės sociologija
    10 - 2 balsai (-ų)
Nusikaltimų ir teisės sociologija. (2014 m. Lapkričio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/nusikaltimu-ir-teises-sociologija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 21:57
×