Nutukimas


Hepatosteatozės gydymas. Nutukimas referatai. Nutukimas referatas. Referatas nutukimas. Hepatosteatozė ii. Nutukimas, referatai. Skydliaukes sutrikimai badauti suploneji?. Nutukimas rasto darbai. Hepatosteatozės požymiai. Hepatosteatoze gydymas.

Nutukimas. Ligos priežastys. Simptomai. Ligos eiga. Komplikacijos. Tyrimai. Gydymas. Profilaktika. Kokie nutukimo padariniai? Kokie medikamentai padeda suplonėti? Literatūros sąrašas. Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo. Svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį, gaunamą kūno svorį (kilogramais) padalijus iš kvadratu pakelto ūgio (metrais). Normalus KMI yra 18,5-24,9. Jei KMI yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas, o jei KMI viršija 40 – III-ojo laipsnio nutukimas. Per mažu svoriu laikoma, kai KMI yra mažiau nei 18,5. Kūno svorį lemia daug veiksnių, ir iš jų pirmiausia genetiniai, dėl kurių paveldimas polinkis tukti. Iš tėvų paveldimas ir tam tikras gyvenimo būdas, todėl neretai nutukusių ir nesveikų mitybos įpročių besilaikančių žmonių vaikai taip pat turi per didelį kūno svorį. Nutukimui įtakos turi ir lėtesnė medžiagų apykaita (nuo 25 metų kas dešimt metų medžiagų apykaita sulėtėja 7-9 proc.), mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba (vartojama per daug riebalų, lengvai įsisavinamų angliavandenių – saldumynų, cukraus, persivalgoma, ypač vakarais), psichiniai faktoriai.

Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo. Normalus kmi yra 18,5-24. Jei kmi yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – i-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – ii-ojo laipsnio nutukimas, o jei kmi viršija 40 – iii-kūno svorį lemia daug veiksnių, ir iš jų pirmiausia genetiniai, dėl kurių paveldimas polinkis tukti. Nutukimas gali atsirasti ir sergant kai kuriomis ligomis: hipotireoze (kai skydliaukė gamina per mažai hormonų), insulinoma (tai kasos auglys, kuris gamina per daug insulino, todėl kraujyje sumažėja gliukozės kiekis, nuolat jaučiamas alkis ir dėl to daug valgoma), kušingo sindromu (kai antinksčiuose gaminama per daug hormonų), kai dėl traumų, auglių, infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio, sotumo centrai), sutrikus kiaušidžių funkcijai (dėl įgimto neipagrindinis nutukimo požymis – per didelis kūno svoris (apskaičiuojamas pagal kmi). Dažniausiai riebalai kaupiasi liemens (,,obuolio tipo nutukimas), klubų ir šlaunų srityse (,,kriaušės tipo nutukimas). Sergant antinksčių liga, riebalai kaupiasi daugiau viršutinėje kūno dalyje: veido (vadinamasis ,,mėnulio veidas), sprando, krūtinės ir liemens srityje. Esant didesniam nutukimui, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, greitesnis nuovargis, padidėjęs prakaitavimas. Vėliau atsiranda su nutukimu susijusių ligų simptomai.

Ne tiek sunku svorį sumažinti, kiek jį išlanutukimas skatina kitų ligų vystymąsi: cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, koronarinės širdies ligos), aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo (hepatosteatozės), artrozių, kojų venų trombozių, kraujo cholesterolio didėjimo ir kt. Su nutukiar yra nutukimas arba antsvoris nustatoma pagal kmi. Kadangi nutukimo atsiradimą gali sąlygoti ne tik mityba ir paveldėjimas, bet ir kai kurios kitos ligos (endokrininės, galvos smegenų), gali būti atliekami tyrimai šių ligų paneigimui, pvz. Hormonų tyrimas, galvos kompiuterinė tomografija ir daugelis kitų, priklausomai nuo to, kokia patologija įtariama. Taip pat tiriamas cukraus kiekigydant nutukimą labai svarbus paties žmogaus nusiteikimas, motyvacija mažinti kūno svorį ir aktyvus dalyvavimas. Priešingu atveju nebesilaikant dietos kūno svoris labai greitai vėl padidės. Dažniausiai dietos neduoda ilgalaikio rezultato. Jis pasiekiamas, keičiant gyvenimo, maitinimosi įpročius.

Visų pirma, būtinas fizinis aktyvumas.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2010 m.
  • 5 puslapiai (1048 žodžiai)
  • Kolegija
  • Zuzana
  • Nutukimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Nutukimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/nutukimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:42
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo