Nyčės filosofija


Nyce filosofija. Zaratustra filosofija referatas. Zaratustros ivadas. Nyčes filosofijos. Žmogus nyčės filosofijoje. "džiugus mokslas". Filosofijos literatura nyčė. Nyčės kuriniai. Filosofijos parasyti ese. Nyčė kurybos laikotarpiai.

Įvadas. Biografija. Filosofai, kuriems įtaką padarė nyčės filosofija. Nyčės „anapus gėrio ir blogio“. Išvados. Literatūra. Fridrichas Vilhelmas Nyčė gimė 1844 m. spalio 15 d. Rekeno mieste, netoli Leipcigo, jo tėvas pastorius Karolis Nyčė. Motina taip pat kilusi iš pastoriaus šeimos. Tėvai pirmagimį pavadino Prūsijos karaliaus garbei. Tėvas netrukus miršta ir motina su sūnumi bei dukra Elžbieta Ferster-Nyče, persikelia į Naumburgą. 1851-56 m. Nyčė mokosi gimnazijoje, 1858 m. įstoja į garsią Pforto mokyklą, joje 1864 m. apgina diplominį darbą "De Theognide Megarensis" (Apie Feognidą iš Megaros). Dėmesys antikai išliko visam laikui. Jau mokymosi metais Nyčė bando plunksną (eilėraščiai, prozos kūriniai, muzika). Literatūros tyrinėjimams reikšmingiausias ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu parašytas veiklas „Tragedijos gimimas iš muzikos dvasios“. Kiti svarbesni F. Nyčės veikalai yra „Žmogiška, pernelyg žmogiška, Džiugus mokslas, Taip kalbėjo Zaratustra“ (vertimas į lietuvių kalbą 1938 m.), „Anapus gėrio ir blogio“, „Stabų saulėlydis“.

Fridrichas vilhelmas nyčė gimė 1844 m. Spalio 15 d. Tėvai pirmagimį pavadino prūsijos karaliaus garbei.

1851-56 m. Nyčė mokosi gimnazijoje, 1858 m. Įstoja į garsią pforto mokyklą, joje 1864 m. Apgina diplominį darbą de theognide megarensis (apie feognidą iš megaros). Dėmesys antikai išliko visam laikui.

Antiracionalistinėje ir voliuntaristinėje f. Nyčės filosofijoje, aukštinant pirmykštį gyvybingumą ir natūralumą, žmogaus ir pasaulio vienovę, vienu iš meno ir bendresne prasme – kultūros tikslų laikoma apoloniškojo (racionalaus, harmoningo) ir dionisiškojo (instinktyvaus, iracionalaus, tragiško) dvasios pradų suderinimas, pusiausvyra. F. Nyčės veikalai, kuriuose kraštutinis skepticizmas yra sumišęs su vertybių perkainojimu, naujų kultūros plėtojimosi kelių ieškojimu, parašyti įtaigia esė, aforizmų, parabolių forma, yra įvairiai interpretuojami, jie padarė didelį poveikį xx a. Vakarų europos dvasiniam gyvenimui. Kai kuriomis f. Nyčės idėjomis pasinaudojo vokiškojo fašizmo ideologai.

Literatūros tyrinėjimams reikšmingiausias ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu parašytas veiklas tragedijos gimimas iš muzikos dvasios . Kiti svarbesni f. Nyčės veikalai yra žmogiška, pernelyg žmogiška, džiugus mokslas, taip kalbėjo zaratustra (vertimas į Lietuvių kalbą 1931864-65 m. Du semestrus nyčė studijuoja teologiją bonos universitete. 1865 m. Rudenį pereina į leipcigo universitetą ir gruodžio mėn. Tampa f. V. Ričlio būrelio nariu ir sukrėstas perskaito šopenhauerio pasaulis kaip valia ir vaizdinys (o po metų susižavėjęs perskaitys ir f. M. Dostojevskio nusikaltimą ir bausmę bei velnius ). 1866 m. Sausio 18 d. Būrelyje padaro pranešimą feognido elegijų paskutinė redakcija , kurį labai gerai įvertino prof. Ričlis, pasiūlęs jį parengti kaip straipsnį, kuris ir buvo išspausdintas kitais metais reino mokslinio žurnalo 22 numeryje. Tai buvo pirmoji nyčės publikacija. Kitais metais pradeda nagrinėti konkursinę temą apie diogeno laertiečio šaltinius ,už kurią gavo premiją.

Po pusmečio tarnybos armijoje (iš kurios buvo atleistas dėl krūtinės traumos) grįžta prie mokslinių studijų. 1868 m. Lapkričio d. Susipažįsta su kompozitoriumi r. Vagneriu. Jų vėlesnė draugystė ir nesutarimai atsiliepė nyčės gyvenimui bei kūrybai.

1869 m. Vasario 13 d. , net neapgynęs daktarinės disertacijos, ričlio rekomenduotas tampa bazelio universiteto klasikinės filologijos profesoriumi ir tuo pačiu metu garsiojo pedagogiumo senosios graikų kalbos dėstytoju. Tų pačių metų balandžio 17 d. , būdamas 24 m.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2012 m.
  • 9 puslapiai (2243 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Greta
  • Nyčės filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Nyčės filosofija. (2011 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/nyces-filosofija.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 00:44
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo