Objektyvioji ir subjektyvioji teisė


Objektinė ir subjektinė teisė. Subjektinės teisės struktūra konvenciniu požiūriu ir teisės dogmatikoje leidimas pačiam elgtis taip , kaip nustatyta teisės akte. Leidimas reikalauti. Leidimas kreiptis į kompetentingą valstybės instituciją. Subjektinės teisės samprata gali keistis priklausomai nuo vyraujančios teisės sampratos Etatistinės teisės sampratoje. Pilietinės demokratinės teisės sampratoje. Objektyviosios teisės požymiai  . Subjektinės ir objektinės teisės santykis.

teisinė pretenzija laikoma ne tos subjektinės teisės elementu, bet kitos – kompetentingos institucijos (pareigūno) – pareigos imtis atitinkamų teisinių priemonių atitikmeniu.

produktų prekyba atitinka kitų asmenų (įskaitant kitų viešųjų institucijų) pareiga

į teismą, yra užtikrinamos valstybės institucijų pareiga sudaryti sąlygas kreiptis asmeniui

Pozityvistine metodologija besiremiančios doktrinos nemato būtino moralės bei teisės ryšio, tuo tarpu nepozityvistine metodologija besiremiančios doktrinos (toks yra ir A. Vaišvilos teisinis personalizmas) akcentuoja būtiną moralės bei teisės ryšį. Šis ginčas apie subjektines teises apima du skirtingus klausimus: pirmasis – ar moralė būtinai siejasi su jurisprudencija (t. y. teisės mokslu arba objektine teise); antrasis– koks yra subjektinės teisės bei objektinės teisės ryšys. Tuo tarpu, remiantis tradicine jurisprudencija, akcentuotina, kad subjektinė teisė priklauso konkrečiam asmeniui, o objektinė teisė nėra konkretaus asmens savastis, bet visų tam tikros individų bendrijos teisės principų ir normų sistema; jos abi yra objektyvūs reiškiniai.

Pasak Kelseno, tradicinėje (ypač vokiečių) jurisprudencijoje „teisė šia subjektyviąja prasme ir teisė objektyviąja prasme (t. y. teisinė tvarka kaip normų sistema) yra skiriamos kaip dvi skirtingos sritys“, tuotarpu „grynoji teisės teorija panaikina šį dualizmą, „asmens“ sąvoką nuvainikuodama kaip tam tikro teisės normų komplekso personifikaciją, pareigą ir subjektinę teisę (technineprasme) redukuodama į teisės normą, tam tikrą elgesį susiejančią su sankcija ir šios sankcijos vykdymą padarančią priklausomą nuo ieškinio, kuriuo šio vykdymo siekiama,

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (882 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Objektyvioji ir subjektyvioji teisė
    10 - 9 balsai (-ų)
Objektyvioji ir subjektyvioji teisė. (2015 m. Spalio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/objektyvioji-ir-subjektyvioji-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 02:29
×