Obligacijų pajamingumas


Įvadas. Obligacijos. Obligacijų rūšys. Obligacijų skirstymas. Obligacijų kaina ir kuponas. Nulinio kupono obligcijos. Obligacijų pelningumas ir rizika. Išvados. Literatūra.


Tikslas – aptarti obligacijų pajamingumą ir su juo susijusius aspektus

Šiukšlinės obligacijos – didelės rizikos ir aukšto pajamingumo obligacijos. Paprastai šios obligacijos yra išleidžiamos silpnų įmonių.

Obligacijos pagal emitentą gali būti skirstomos į įmonių ir valstybės išleidžiamas obligacijas.

Obligacijų kainas įtakoja ir kiti reiškiniai. Pirmiausiai kainą labai įtakoja žmonių emocijos, kurias paveikia ekonominės naujienos ir prognozės. Skelbiamos naujos rinkų tendencijos, Europos centrinio banko palūkanų normų prognozės, makroekonominiai rodikliai, jų interpretavimai ir prognozės įtakoja žmonių požiūrį į obligacijas – jei žmonės galvoja, kad obligacijos turi brangti, taip ir įvyks. Visi manys, kad obligacijos nėra pakankamai įvertintos, todėl skubės jas pirkti, taip padidindami obligacijų paklausą ir jų kainą. Ir atvirkščiai, jei visuomenė galvos, kad obligacijos pigs, taip ir įvyks, nes visi ims jas pardavinėti.

Obligacijų kainą įtakoti gali ne tik infliacija, bet ir neigiami ekonominių rodiklių lūkesčiai. Jei valstybė susiduria su didelėmis ekonominėmis problemomis, mažėja valstybės BVP, politinė padėtis tampa nestabili, investuotojai kaip mat stengsis kuo greičiau parduoti tokios valstybės obligacijas. Įvyksta masinis obligacijų pardavimas, o, kadangi norinčių jas įsigyti yra labai mažai, obligacijų kainos mažėja, taip investuotojams atnešdamos nuostolių.

Esamas pelningumas yra tikslesnis matas, negu nominalus pelningumas, nes naudoja rinkos kainą, o ne nominalią vertę. Tačiau jis neįtraukia obligacijos pirkimo kainos ir nominalo skirtumo. Esamas pelningumas obligacijai yra tas pats, kas dividendų pelningumas akcijai- jis matuoja dabartines obligacijos pardavimo atveju gausimas pajamas, išreikštas jos dabartinės rinkos kainos procentinėmis dalimis.

Šio pelningumo apskaičiavimo metodikos pagrindas – obligacijos turėtojo gaunamų srautų esamosios vertės nustatymas.

Tarkime, kad obligacijų kaina padidėjo iki 110 Eur. Investuotojas sumokėjęs 110 Eur už obligaciją uždirbs tik 4,5 proc

Taigi obligacijas perkant su premija, viskas vyksta atvirkščiai. Obligacijų pajamingumas sumažėja.

Pelningumas iki galiojimo pabaigos nėra tikslus vertės matas. Todėl „reikalingas toks matas, kuris apimtų visus tris obligacijos vertės determinantus: būsimąją investicijų horizonto vertę pinigine išraiška (pardavimo vertę), investicijų horizonto terminą ir reinvestavimo normą (palūkanų normą)“. Pelningumas tokiu atveju bus ta palūkanų norma, kuri investicijų periodo pabaigoje pardavus obligaciją leis gauti investuotojo nustatytą ir norimą kainą. Šis pelningumas naudingas vertinti prekybos arba investavimo strategijas, taip pat jis tinka faktinio pelningumo pardavus obligacijas vertinimui. Šis pelningumas gali būti vadinamas horizonto pelningumu, arba realizuotu pelningumu, arba bendruoju pelningumu. Šis pelningumas, lyginant su kitais pelningumais, reikalauja papildomų duomenų – reikia numatyti obligacijos kainą investavimo horizonto pabaigoje. (Kancerevyčius, 2003, p. 464)

Kalbant apie pajamingumą būtina kalbėti ir apie riziką. Egzistuoja didelė tikimybė, kad žemo reitingo kompanijos gali bankrutuoti. Bankroto atveju obligacijos lieka neišpirktos, o taip pat už jas neišmokamos ir įspūdingos palūkanos.

1. Obligacijos gali būti skirtomas pagal daugelį kriterijų, bet dažniausiai literatūroje jos skirstomos pagal jų ypatybes (dažniausiai atspindinčias riziką), ir emitentą.

2. Obligacijų kaina ir jos palūkanų norma priklauso nuo daugelio faktorių: šalyje vyraujančių ekonomikos perspektyvų, infliacijos, bankų nustatomų palūkanų normų ar tiesiog nuo to, kaip obligacijas apibūdina žiniasklaida. Jei žiniasklaidoje bus dažnai kalbama apie obligacijas, jų paklausa didės, tuo pačiu padidindama obligacijos kainą. Jeigu valstybė susiduria su ekonominėmis problemomis, investuotojai stengsis kuo greičiau parduoti tokios valstybės obligacijas. Tai iššauks jų kainų mažėjimą. Infliacija kainas įtakoja panašiai kaip ekonominės problemos – didėjant infliacijai obligacijų kainos mažėja.

  • Microsoft Word 234 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (3315 žodžiai)
  • Universitetas
  • Domantas
  • Obligacijų pajamingumas
    10 - 1 balsai (-ų)
Obligacijų pajamingumas. (2018 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/obligaciju-pajamingumas.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 15 d. 08:28
×