Odos ligos konspektas


Odos ligos. Laimo liga. Pėdų mikozės (pedomycosis). Jaunatviniai spuogai. Raudonoji kerpligė. Dilgėlinės. Tai liga kurios metu vyrauja 1tipo alerg reakc speneliniame sluoksnį, ir būdingas niežėjimas, bėrimas pūkšlėmis. Ūmi dilgėlinė. LĖTINĖ IR FIZINIŲ VEIKSNIŲ DILGĖLINĖ Jų priežastys džn nealerginės, tai pseudoalerginės ar autoimuninės dilgėlinės. Veneros ligos. Vyrų uretritu.

Oda sudaryta iš 3sl:Epidermio; Dermos; Paodžio. Epidermis sveria 0,5k. ir sudarytas iš 5 sluoksnių: Apat. Pamatinis( iš 1eilės cilindr. Ląstelių), dygliuotas( iš kelių eilių keturkamp. Formos ląst su brand.), grūdėtas(Iš 1-2 sl. Ląst. Panašių į įtemptą rombą), skaidrus(iš 1-3sl. plokščių ląst., kurios neturi branduol.), raginis(iš 5-6 eilių, ląst. Negyvos be brand.). derma iš 2 sl.- spenelinio ir tinklinio. Paodis-maisto atsargos ir apsauga nuo šalt ir traumų.

Plaukai. Spec. Suragėj. Epidermio ląst siuleliai. Suded medž keratinas. Nagai spec. Suragėjusios epidermio plokštelės. Rieb.l.alveolinės, maišelio formos dermoje. Prak.l. kamuolėlio formos paodyje. Apsauginė-atlieka visi sluoksniai ypač raginis. Oda apsaugo vid. organus nuo mechaninių, cheminių, terminių, spindulinių dirgiklių bei mikrobų. Mechaninius smūgius amortizuoja eląstinės ir kolageninės dermos skaidulos bei paodis. Raginis sluoksnis saugo nuo išdžiūvimo ir drėgmės, sulaiko šilumą, taip pat nuolat pleiskanodamas apvalo odą nuo kenksmingų medž. Ir mikrobų. Švari oda pasižym baktericidinėmis savybėmis, nes jos reakcija yra rūgšti. Melaninas apsaugo org. nuo UV.

Imunologinė-odoje daug putliųjų ląstelių, gausiame kraujagyslių tinkle susikaupę imuniniai komplexai. Odos imunol. f-jas realizuoja T limfocitai, kurie sugeba recirkuliuoti ir pasižymi afinitetu odai. Epidermio ląstelėse gaminamas faktorius stimuliuoja T limfocitų proliferaciją ir diferencijaciją. T limfocitai skatina B limfocitus virsti plazmocitais, sekretuojančius Ig. Langerhanso ląstelės f-ja kaip epiderminiai makrofagai.

3.Odos ir venerinėmis ligomis sergančio ištyr.:apkl,apž,apč,spec neinvaz ir invaz metod Anamnezė: stengiamasi išsiaiškinti ligos priežastis,ligos atsiradimo laikas ir vystimasis, sezoniškumas.Būtina sužinoti apie persirgtas ligas, higieną, mitybos įpročius, vaistų vartojimą, kitus biologinius bei cheminius dirgiklius, darbo sąlygas, būtinai teiraujamasi apie buvusius skiepus ir t.t. Taip pat išsiaiškinama šeimos anamnezė: ar nebuvo sergančiųjų alerginėmis, paveldimomis, užkrečiamomis ligomis tarp artimiausių giminių.

Nusiskundimai: dažniausiai ligoniai skundžiasi niežėjimu, odos deginimu, bei skausmu.Taip pat gali skųstis pablogėjusia mityba, neramiu miegu.

Klinikinė apžiūra: a) Odos apžiūra ir palpacija: spalva, elastingumas,temperatūra, drėgnumas bėrimo elementai,kiekis, kaip išsidėstę ir kur. Bėrimas: spalva, homogeniškumas, paviršius, bėrimų išsidėstymas, ryšys su kitais bėrimo elementais. B) Nagų ir plaukų būklė: augimas, konsistensija, storis,skaidrumas, trapumas. C) Burnos gleivinė, limfmazgiai. D) Pleiskanų apžiūra ir nukrapštymas: ar lengvai atsiskirai ar sunkiai, plaukų išpešimo mėginys.

Pagalbiniai klinikiniai tyrimo metodai: 1) Špadeliais krapštome odą, papules, tikrinamas dermografizmas- vegetacinė odos r-ja į mech poveikį, po 10 s matomi brūkšneliai. 2) pirštinės. 3)Lupa. 4) Objektyvinis stiklelis diaskopijai atlikti. 5) Kišeninė lemputė. 6) Liniuotė. 7) Aliejus – raud. Kerpligė, geriau galima dermatoskopuoti. 8) Dermatoskopas – optinė sist, kaip kišeninis mikroskopas(30 kartų.( Lupa ir šviesos šaltinis). 9) Jodas – Balcerio mėginys ( įv dedervinės diagnostikai – atsiranda jodo sankaupa – teig mėg.).10) Rašalas – diag erkių takus. 11) Nikolskio simptomas. 12) Dermografizmas. 13) Eritemos grįžtamumo vertinimas – spaudžiant stikliuku eritema išnyks, o purpurinis bėrimas – ne.

Lab tyrimai: a) Mikroskopija – tiriama bakterijos, TB lazdelės, grybeliai, gonokokai, niežų erkės, treponemos, trichomonas vaginalis.b) Citologija – ląstelių nuogramdų tyrimas, ieškant atopinių ląstelių, padeda nustatyti virusines, pūslines ligas – būdingos akantolizinės epidermio ląst. C) Odos biopsija ir histologinis tyrimai: pagrindžiama diagnozė. D) Epihistamininiai tęstai: (alergenų) – klijuojamas ant odos, po kelių dienų nuimamas – diag 4 tipo alerginės reakcijos ( egzema ). E) Skerifikaciniai ( 1 tipo alerg r-jos , atopinis dermatitas. F) Provokaciniai – oralinių alergenų įvedimas per os, tai yra pavojinga todėl stebima bendra ligonio būklė. G) True tęstas – užklijuoja ant nugaros ir atlieka epikutaninį tęstą.

  • Microsoft Word 85 KB
  • 2016 m.
  • 28 puslapiai (15474 žodžiai)
  • Universitetas
  • Živilė
  • Odos ligos konspektas
    10 - 4 balsai (-ų)
Odos ligos konspektas. (2014 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/odos-ligos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 20:33
×