Opaligė. Gydymas



Opaligė dažniausiai kamuoja darbingo amžiaus žmones. Šią ligą neretai sukelia bakterija. Tačiau paūmėjimo gaopaligė- tai lėtinė pasikartojanti organizmo liga, pasireiškianti periodiškai atsirandančiomis skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės opomis. Jei pažeidimas gilesnissvarbiausia priežastis, skatinanti opos atsiradimą, yra bakterija, vadinama helicobacter pylori (h. Pylori). Pagrindinis užsikrėtimo būdas – per burną. Užsikrėtusių šia bakterija žmonių yra labai daug, bet dauguma jokių ligos simptomų neturi. Kitiems ši bakterija gali sukelti ūminį ar lėtinį skrandžio uždegimą, opaligę ar net skrandžio vėžį. Kodėl ne visi užsikrėtusieji suserga opalige? Todėl, kad opos atsiradimui įtakos gali turėti ir kitos gleivinę žalojančios priežastys: vaistų vartojimas (aspirino, vaistų nuo uždegimo – indometacino, diklofenako ir kt. , hormoninių vaistų), rūkymas, stresas, netinkama mityba (nereguliarus, retas maitinimasis, aštrus, grubus maistas), sutrikęs virškinimas dvylikapirštėje žarnoje (sumažėja gleividažniausiai jaučiams skausmas viršutinėje pilvo dalyje. Jei opa dvylikapirštėje žarnoje, skauda nevalgius, naktį, o pavalgius pagerėja. Jei opa skrandyje – skauda pavalgius. Ligonį taip pat gali pykinti, vargina rėmuo tačiau apetitas dažniausiai išlieka normalus. Gydoma opa užgyja per maždaug savaites, o simptomai išnyksta greičiau. Neskiriant gydymo tai trunka ilgiau.
Ligai paūmėjus, opa gali atsirasti iš naujo. Kai kurios kovilniaus mieste ir rajone per metus 100 000 suaugusių gyventojų tenkopos gali kraujuoti. Tokiu atveju gali atsirasti vėmimas tamsiu krauju (kaip kavos tirščiai), juodos išmatos, silpnumas, mažakraujystė (sumažėjęs hemoglobino kiekis kraujyje). Dėl labai gilios opos pragraužiama dvylikapirštės žarnos ar skrandžio sienelė, opos gali prakiurti.
Pagrindinis simptomas – labai stiprus skausmas skrandyje ir aplink jį (kaip peilio dūris). Kartais opos prasigraužia į greta esantį organą (dažniausiai kasą) – opa pragraužia dvylikapirštės žarnos sienelę, prie kurios liečiasi kasa ir sukelia kasos uždegimą, atsiranda skausmas nugaroje. Gyjant opoms (ypač jei jos dažnai kartojasi), susidaro randai, susiaurėja žarna ar skrandis.
Dėl to gali būti vėmimas, mažėti pagrindinis tyrimo metodas – gastroduodenoskopija. Jos metu galima ne tik pamatyti opą, bet ir paimti gleivinės biopsiją h. Pylori ar vėžiui nustatyti. Rentgenologinis skrandžio tyrimas – mažiau patikimas metodas, atliekamas, jei dėl kokių nors priežasčių negalima atlikti gastroduodenoskopijos. Jo metu h.