Operacinės rizikos valdymo metodai


Baselio bankų priežiūros komitetas rekomenduoja tokias operacinės rizikos įvertinimo. Bazinio indikatoriaus metodą. Standartizuotą metodą. Pažangųjį operacinės rizikos vertinimo metodą.

Pagrindinės problemos, kylančios dėl didėjančio dėmesio operacinės rizikos valdymui poreikio, rodo, kad dėmesys operacinės rizikos valdymui iki šiol buvo ir iš dalies yra nepakankamas, todėl būtina daugiau dėmesio skirti jos valdymo priežiūrai, suformuluoti tikslius reikalavimus operacinei rizikai bankuose valdyti. Tik tinkamas dėmesys gali sukurti realią finansų sektoriaus apsaugą nuo krizės, galinčios kilti iš operacinės rizikos šaltinių.

Baselio komitetas operacinę riziką sieja su rizika, atsirandančia iš netinkamų ar nesėkmingų vidinių verslo procesų, žmonių veiklos ar sistemų funkcionavimo arba dėl išorinių įvykių. Remiantis šiuo apibrėžimu, operacinės rizikos valdymo rekomendacijose išskiriamos septynios galimos operacinės rizikos šaltinių grupės:

Vidinės apgavystės -tai nuostoliai dėl veiklos, susijusios su ketinimu apgauti, pasisavinti nuosavybę ar nepaklusti taisyklėms, teisei arba kompanijos politikai, nepriskiriant diskriminacijos įvykių, kurie apima vieną vidaus įvykį. Veiklos pavyzdžiai : sandoriai apie kuriuos tyčia nepranešta; neleistinas sandoris ( su lėšų praradimu), pasinaudojimas padėtimi (tyčinis). Taip pat tai gali būti apgaulė, kreditinė apgaulė, vagystė, apiplėšimas, neteisėtas turto pasisavinimas, fiktyvūs čekiai, sąskaitos perėmimas ir t.t)

Išorinės apgavystės- tai nuostoliai, atsirandantys dėl veiklos, susijusios su ketinimu apgauti, pasisavinti nuosavybę ar apeiti įstatymą. Pavyzdžiui: informacijos vagystė ( su piniginiu nuostoliu, taip pat įsibrovimas į duomenų bazę.

Klientai, produktai ir verslo praktika- tai nuostoliai, atsirandantys dėl veiklos, nesuderinamos su įsidarbinimu, sveikata ar saugumo įstatymais arba susitarimais, iš personalo kylančių pretenzijų dėl užmokesčio, arba dėl diskriminacijos atvėjų.

Materialiojo turto sugadinimas- tai nuostoliai, atsirandantys dėl materialiojo turto nuostolio ar žalos dėl stichinių nelaimių ar kitų įvykių. Pavyzdžiui: stichinių nelaimių nuostoliai, žmogaus išorinėmis priežastimis sukelti nuostoliai (vandalizmas, terorizmas)

Veiklos žlugimas ir sistemų sutrikimai-tai nuostoliai, atsirandantys dėl sandrorio žlugimo ar sistemos gedimų. Pavyzdžiui: komunalinių paslaugų sustabdymas, techninė ar programinė įranga

Atlikimas, pristatymas ir procesų valdymas- tai nuostoliai, dėl nepasisekusių sandorio įvykdymo, dėl proceso valdymo, dėl ryšių su prekybos tarpininkais ir prekiautojais. Pavyzdžiui: nekomunikabilumas sandorio sudaryme, atlikime ir išlaikyme, skaičiavimo klaidos, klaidinga išorinė ataskaita, teisinių dokumentų trūkumas, aplaidus žalos ar nuostolių padarymas kliento turtui.

Nepakankama finansų institucijos personalo kvalifikacija ir reguliarių apmokymų trūkumas. Žmogiškas veiksnys iki šiol yra pagrindinė problema vidiniuose verslo procesuose, nes dauguma darbuotojų nėra apmokinta kvalifikuotam informacinės technologijų taikymui.

Informacinių aktyvų saugumo sistemos nebuvimas. Banko saugumas lygus pačios silpniausios jo vietos saugumui. Piktadariui pakanka surasti tik vieną silpnybę rizikos valdymo sistemoje, ir jis sugebėtų padaryti žalą bankui, draudimo kompanijai ar kitai finansinei įmonei.

diagramos, kurios taip pat gali turėti priežasties-pasekmės ryšius.Nuosekliai vystant, šitie metodai buvo tobulinami tam, kad išvengti klaidų vystymo ir neobjektyvų nuomonių, atsirandančių dėl subjektyvaus tikimybės pažymio. Šitos modifikacijos labai pagerina ekspertinių nuomonių patikimumą.( Metodai, duomenų kombinavimo ir ekspertų nuomonės pagrinduPrie metodų, derinančius duomenų analizės ir ekspertų nuomonės privalumus, priskiriami:• Neaiški logika, taikinančia lingvistinius kintamuosius ir taisykles, ekspertų nuomonės pagrindu• Sistemos dinamikos simuliacija, taikinančia nelinijinių žemėlapių sistemas priežastinės dinamikos pristatymui.• Baeso neuroniniai tinklai, kurių pagrindas yra priežasties-pasekmės ryšiai, apskaičiuoti sąlyginės tikimybės pagrinduDauguma iš šitų metodų pasiskolinti iš kitų, iš esmės iš inžinerinių disciplinų. Taigi, statistiniai metodai reikalauja labai didelių duomenų kiekių, sprendimo priėmimas labai pasikliaujant ekspertų nuomonei. O kombinacija tų ar anų panaši į optiumumą ir geriausia atitinka unikalioms operacinės rizikos charakteristikoms.KONTROLĖS METODAIAukščiau pateikta informacija reikalauja savo loginio pratęsimo, o būtent operacinės rizikos mažinimo metodų. Panagrinėsime kelias kryptis, kurių apibendrinimas sugeba žymiai sumažinti operacinės rizikos lygį. Vidinė kontrolėSvarbu faktorium efektyviame procese valdant riziką yra palanki aplinka. Bazelio komitetas išskiria kelis jos formavimo principus:1. Stebėjimo Taryba turi būti informuota apie pagrindinius banko operacinės rizikos aspektus, kaip atskira rizikos kategorija, kuri turi būti valdoma, ir ji (Taryba) patvirtinti ir periodiškai peržiūrėti operacinės rizikos valdymo sistemą. Sistema turi pateikti visam bankui operacinės rizikos apibrėžimą ir principus, kaip operacinė rizika turi būti identifikuota, įvertinama, stebima ir kontroliuojama/mažinama. Šio principo realizavimui banke būtinai turi būti pateikti operacinės rizikos apibrėžimas ir jos sudėtis, rizikų valdymo politika, adekvačios organizacijos struktūros; būtina išskirti nepriklausomą vidinės kontrolės tarnybą, raktinių procesų apibrėžimai pirmaeilinei kontrolei.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (4168 žodžiai)
  • Bambukas
  • Operacinės rizikos valdymo metodai
    10 - 5 balsai (-ų)
Operacinės rizikos valdymo metodai. (2015 m. Birželio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/operacines-rizikos-valdymo-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:55
×