Optimalios valiutos zonos kriterijų įgyvendinimo sunkumai euro zonos šalyse


Įvadas. Kas yra optimali valiutos zona? Optimalios valiutos zonos kriterijai. 32. 1 Ekonomikos atvirumo laipsnis. 32. 2 Verslo ciklų koreliacija. 32. 3 Darbo rinkos mobilumas. 42. 4 Gamybos diversifikacija. 42. 5 Bendra fiskalinių mokėjimų sistema. 52. 6 Infliacijos lygio panašumas. 52. 7 Darbo užmokesčio ir kainų lankstumas. 52. 8 Politinė integracija. Kriterijų įgyvendinimo sunkumai euro zonoje. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Darbo tikslas – išsiaiškinti kas yra optimali valiutos zona ir kokius kriterijus ji turi atitikti, įvertinti su kokiais kriterijų sunkumais susiduria euro zonai priklausančios valstybės;

Tyrimo metodai – atliekamas viešų literatūros šaltinių nagrinėjimas, remiamasi įvairių viešųjų įstaigų skleidžiama informacija ir analize.

2.1 Ekonomikos atvirumo laipsnisŠalis, kurios pagrindiniai prekybos partneriai yra optimalioje valiutos zonoje, gali turėti daugiausiai naudos būdama šios zonos nare, nes sumažinamas neapibrėžtumas dėl valiutų kursų svyravimo ir taip sumažinamos sandorių kainos. Todėl kuo valstybė yra atviresnė, tuo naudingiau turėti bendrą valiutą.Ekonomikos atvirumo laipsnis yra aukštesnis tose šalyse, kurlabiau išvystytos gamybinės jėgos, kur mažesnis šalies ekonominis potencialas ir apsirūpinimas gamtiniais ištekliais. Jeigu atskirųšaliųgamybinės jėgos išvystytos vienodai, tai ekonomika atviresnėesant mažesniam ekonominiam potencialui ir apsirūpinimui gamtiniais ištekliais.Kuo didesnis šalies ekonomikos atvirumo laipsnis, tuo pajamųlygis turėtųbūti aukštesnis, nes įmonės, eksportuodamos savo pagamintąprodukcijąar paslaugas, įšalįpritraukia užsienio piliečiųpajamas, kurių dalis pasilieka įmonėse, o kita dalis sumokama darbuotojams ir valstybei įvairiųmokesčiųpavidalu. Teoriniu požiūriu, šalies ekonomikos atvirumo rodiklio reikšmė rodo augančiąšalies tarptautinęekonominę integraciją. Tačiau toks vertinimas gali būti traktuojamas tik kaip vienareikšmis prekybiniųryšiųatvaizdas,neturintis konkrečiai nustatyto intervalo ribų, garantuojančiųatskiroms valstybėms stabilius prekybinius santykius ir patikimąintegracijos lygį. Šalis, sukurianti didesnįbendrą vidaus produktą, gali turėti sąlygiškai žemąrodiklio reikšmę, tačiau kaip ir kitos valstybės gali siekti ir viršyti savo tarptautinės prekybos tikslus.

2.3 Darbo rinkos mobilumasAukštas darbo rinkos mobilumo laipsnis padeda lengviau prisitaikyti prie asimetrinių šokų ir sumažina riziką dėl valiutos kurso keitimo.Svarbiausia samprata darbo rinkoje yra darbo jėgos mobilumas. Dėl jos darbo rinka vaidina svarbų vaidmenį ekonomikoje ir yra svarbi grandis sujungianti visas šakas į vieną - šalies ekonomiką. Mobilumas darbo rinkoje – tai procesas, kuris pasireiškia darbuotojų judėjimu į naujas darbo vietas tiek įmonėje, tiek tarp įmonių. Perėjimą prie naujos darbo vietos lydi pasikeitusi darbo rūšis (profesija), darbdavys ir teritorija. Mobilumas tarp firmų arba darbuotojų sklandumas susijęs su jų atleidimais, kurie gali būti savanoriški (darbuotojų iniciatyva) arba priverstiniai (darbdavio iniciatyva). Optimalios valiutos zonoje darbo rinkos mobilumas turi būti aukštas ir efektyvus.

Optimalios valiutos zonoje norint panaikinti skirtumus tarp šalių ar regionų, kurie dažniausiai atsiranda dėl netolygaus ekonominio augimo ir darbo jėgos pokyčių, reikia vykdyti pinigų perskirstymą – turėti bendrą fiskalinių mokėjimų sistemą. Ši sistema optimalios valiutos zonoje leidžia perskirtyti bendras lėšas toms valstybėms, kurios nukenčia nuo nepalankių asimetrinių šokų ir leidžia šioms valstybėms lengviau prisitaikyti. Dėl to, esant ekonominiams šokams, yra reikalingas daug mažesnis bendros nominalios valiutos kurso pakeitimas. Kad ši sistema galėtų būti sukurta ir būtų veiksminga, ji reikalauja gana didelės politinės integracijos ir noro dalintis rizika tarp visų šalių, esančių optimalios valiutos zonoje.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2664 žodžiai)
  • Universitetas
  • Z
  • Optimalios valiutos zonos kriterijų įgyvendinimo sunkumai euro zonos šalyse
    10 - 1 balsai (-ų)
Optimalios valiutos zonos kriterijų įgyvendinimo sunkumai euro zonos šalyse. (2017 m. Lapkričio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/optimalios-valiutos-zonos-kriteriju-igyvendinimo-sunkumai-euro-zonos-salyse.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 23 d. 17:42
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!