Organinių junginių sandara, savybės ir taikymas Konspektas


Organinių junginių sandara , savybės ir taikymas. gyvybės chemija. Dvigubojo ryšio padėties izomerija. Geometrinė cis -, trans - izomerija. Anglies ir vandenilio junginiai , kurių molekulėse yra benzene ciklas , vadinami aromatiniais angliavandeniliais arenais. Vienhidroksiliai alkoholiai - angliavandenilių junginiai , kurių molekulėse vienas vandenilio atomas pakeistas hidroksi grupe. Aldehidai - organiniai junginiai , turintys molekulėje funkcinę aldehido grupę. Karboksirūgštys - junginiai , kurių molekulėse yra viena ar kelios karboksigrupės. Esteriais vadinami junginiai , gaunami reaguojant organinėms ir neorganinėms rūgštims su alkoholiais. Vykstant esterinimo reakcijai , išsiskiria vanduo. Amoniako dariniai , kurių molekulėse vienas ar kelis vandenilio atomai pakeisti angliavandenilių pakaitais , vadinami aminais. Pri si jungimo reakcijos. Kalcio karbido veikimas vandeniu. C6h5 − ch3 + ] → c6h5 − cooh + h2o. Krekingas – didelės molekulinės masės alkanų skilimas į mažesnės molekulinės masės alkanes ir nesočiuosius angliavandenilius. Oksidacijos redukcijos reakcija. Polimerizacijos laipsnis n. Vienodų molekulių susijungimas į didesnes yra vadinamas polimerizacijos reakcija. Riebalai - glicerolio ir riebiųjų rūgščių esteriai. Aminai - amoniako dariniai , kurių molekulėse vienas ar keli vandenilio atomai pakeisti angliavandenilių pakaitais. Dėl vandenilinių ryšių baltymų molekulės gali sudaryti druskas. Angliavandeniai - organiniai junginiai , kuriuos sudaro kelios hidroksigrupės ir viena karbonilo grupė.


Geometrinė (cis-,trans-) izomerija: jei medžiagos molekulėje pakaitai išsidėstę vienoje dvigubojo ryšio pusėje, tai yra cis- izomeras, jei skirtingose pusėse - trans- izomeras.

Kai yra kelis pakaitai, po brūkšnelio prie pakaitų pavadinimo pridedami priešdėliai (di-, tri-, tetra-, penta)

Kai yra po kelis skirtingus pakaitus, priešdėlis nekeičia abėcėlės vardijimo tvarkos (trietil- bus prieš dimetil)

Jei galimi keli variantai, pasirenkamas tas, kuriame sunumeruotų C atomų numerių suma mažiausia.

Pirminiai ir antriniai aminai gerai tirpsta vandenyje dėl vandenilinių ryšių. Didėjant aminų angliavandenilio pakaito molinei masei, jų tirpumas vandenyje mažėja.

Polimerizuojant eteną, gaunamas polietenas, o iš jo ir polipropeno gaminamos plastikinės talpyklos cheminimas reagentams laikyti, pakavimo medžiagos, plėvelės šiltnamiams, mašinų detalės. Polietenas ir polipropenas netirpsta tirpikliuose, todėl jų neįmanoma suklijuoti klijais. Jie suklijuojami tik lydant.

Visi alkanai netirpūs vandenyje, nes ryšys yra labia silpnas nepolinis.

Etinas(acitilenas) - bespalvės, lengvesnės už orą, mažai tirpios vandenyje dujos.

Benzenas kambario temp. yra spec. kvapo bespalvis skaidrus skystis, netirpus vandenyje ir už jį lengvesnis. Šaldomas lengvai kristalizuojasi.

Angliavandenilių degimo proceso produktai yra anglies (IV) oksidas ir vanduo.

Krekingas – didelės molekulinės masės alkanų skilimas į mažesnės molekulinės masės alkanes ir nesočiuosius angliavandenilius.

Metanolis - bespalvis, degus, nuodingas (nuo mažos dozės galima apakti), neribotai tirpsta vandenyje, skystos agregatines būsenos, specifinio kvapo.

Stprūs oksidatoriai pirminius alkoholius oksiduoja į aldehidus, po to į rūgštis.

Etanolis, etandiolis turi narkotinį poveikį. Dėl didelio tirpumą jis greitai įsigeria į kraują ir stipriai veikia organizmą.

Daug metilo alkoholių naudojama formaldehidui, kurio reikia plastmasių, acto rūgšties gamybai;

Virimo ir lydymosi temperatūra yra aukštesne negu atitinkamų angliavandenilių ar alkoholių, skystis, bespalvis ir speckvapo, sudaro vandenilinius ryšius.

Gyvūninės kilmės riebalai, išskyrus žuvų taukus, yra kietosios agregatinės būsenos, o augalinės kilmės, išskyrus kokosų aliejų - skystosios agregatinės būsenos.

Riebalai yra kietosios agregatinės būsenos, jei pakaitai R1, R2, R3 yra sočiųjų karboksirūgščių, pvz: C17H35COOH (stearino rūgštis), ir skystosios agregatinės būsenos, jei pakaitai R1, R2, R3 yra nesočiųjų karboksirūgščių, pvz: C17H33COOH (cis-9-oktadekano arba oleino rugštis)

Angliavandeniai - organiniai junginiai, kuriuos sudaro kelios hidroksigrupės ir viena karbonilo grupė. a) α-gliukozės forma b) β –gliukozės forma/ / /

Maisto produktas. Kad būtų lengviau pasisavinti, jis yra termiškai apdorojamas. Virškinimo trakta jis hidrolizuojasi iki gliukozės. O jos perteklius virsta gliukogenu.

  • Microsoft Word 1012 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3316 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Karolina
  • Organinių junginių sandara, savybės ir taikymas Konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Organinių junginių sandara, savybės ir taikymas Konspektas. (2017 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/organiniu-junginiu-sandara-savybes-ir-taikymas-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 13:40
×