Organinių medžiagų judėjimas augale


Organinių medžiagų judėjimas augale. Aktyvios pernašos . Į karnienos rėtinių indų . Organinės medžiagos . Judėti abiem kryptimis. Vandenyje ištirpusių mineralinių medžiagų judėjimas augalo stiebu. Apytakos audinių . Visąpaviršių osmoso . Cirkuliuojaapytakiniais audiniais. Siurbiamojo paviršiaus plotą . Į šakniaplaukių ląsteles. Aktyvios pernašos. Pasiekiavandens indus. Apytakiniai audiniai . Vandens indais . Iš šaknų stiebu į lapus. Į viršų . Šakninis slėgis . Transpiracijos srove. Sąvokos , formulės ir asmenybės Gutacija. Vandens indus . Lapus  vadinamastranspiracija. Nepritrūksta mineralinių medžiagų. Apsisaugo nuo perkaitimo. Vėjo greičio. Vandens garinimo pro lapus tyrimas Tikslas. Darbo eiga. Pilant vandenį į piltuvėlį. Arba viršų užspausti spaustuku , kad negaruotų vanduo.

Lapuose vykstant fotosintezei, asimiliacinio audinio ląstelėse gaminamos organinės medžiagos. Sacharozė, aminorūgštys, hormonai aktyvios pernašos būdu patenka į karnienos rėtinių indų ląsteles (gyslos).

Organinės medžiagos kartu su vandeniu iš lapų rėtiniais indais juda į visus augalo organus (stiebą, pumpurus, žiedus, vaisius, šaknis). Ten šios medžiagos naudojamos viduląstelinio kvėpavimo reakcijose, o nesuskaidytos kaupiamos kaip atsarginės maisto medžiagos (krakmolas). Daug maisto medžiagų sukaupia vaisiai, sėklos, šakniastiebiai, šakniagumbiai, stiebagumbiai, stiebo mediena, šerdis ir kt.

Karniena sumedėjusio augalo stiebe išsidėsčiusi žievėje (3). Ją nuo medienos (1) skiria brazdas (2).

Karnienos rėtiniais indais organinės medžiagos gali judėti abiem kryptimis: iš lapų į šaknis ir iš šaknų į augančius lapus.

Jei žvėreliai nugraužia jauno medelio žievę, augalas žūsta, nes šaknys nebegauna iš lapų organinių medžiagų.

Vandenyje ištirpusių mineralinių medžiagų judėjimas augalo stiebu

Augalo augimui ir vystymuisi būtinos ne tik įvairios mineralinės medžiagos, bet ir vanduo. Vanduo svarbus žiotelių varstymuisi, jis palaiko ląstelių formą, yra pradinė fotosintezės medžiaga, tirpina ir perneša medžiagas, garuodamas vėsina augalą.

Maži primityvūs augalai, tokie kaip samanos, neturi apytakos audinių ir šaknų.

  • Microsoft Word 830 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1059 žodžiai)
  • Diana
  • Organinių medžiagų judėjimas augale
    10 - 2 balsai (-ų)
Organinių medžiagų judėjimas augale. (2015 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/organiniu-medziagu-judejimas-augale.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 17:19
×