Organizacijos elgsenos svarbiausi aspektai


Įvadas. Organizacijos elgsenos samprata. Organizacinės elgsenos koncepcijos. Išmokimas. Nuostatos. Suvokimas. Vertybės. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas. Organizacijos elgsena tyrinėja, kaip žmonės veikia organizacijos viduje. Organizacijos elgsenos tyrimų dalykas – individų ir jų grupių sąveikos procesai organizacijoje. Gauti rezultatai naudojami, siekiant didesnio organizacijų veiklos efektyvumo. Organizacijos elgsena tyrinėja įvairias organizacijas – švietimo, medicinos, kultūros, biznio ir kt.

Organizacija – žmonių grupė, kuri tam tikrai būdais veikia kartu ir siekia bendro tikslo. Elgsena – žmonių veiksmai, kurie veikia kartu su aplinka. Bendra organizacinės elgsenos sąvoka – tai socialinių tyrinėjimų sritis, kuri akcentuoja žmonių ir jų grupių koordinuota veikla, bendro tikslo siekyje, bendradarbiaujant su aplinka.

Temos problema. Dažnai organizacijų vadovams kyla klausimas, kodėl individualus žmogus ar žmonių grupė kažką padarė, tačiau retai ieškoma paaiškinimo. Problemos kyla, kai vadovai nesugeba komunikuoti su savo darbuotojais, jų motyvuoti, nėra suinteresuoti spręsti konfliktų, kurie kyla organizacijoje, bei aiškintis priežastis.

Darbo tikslas: Įvertinti organizacinę elgseną, jos svarbiausius aspektus bei vertinimo kriterijus, taikant literatūros analizę.

Pateikti svarbiausias organizacinės elgsenos koncepcijas: vertybes, nuostatas, suvokimą ir išmokimą bei įvertinti susijusius aspektus.

Organizacijos veikla – sudėtinga daugiaplanė veikla, todėl ji funkcionuoja formuluodama ir realizuodama kompleksinius integruotus tikslus, nors tuo pačiu metu gali būti įgyvendinamas ir vienas ar kitas vienetinis tikslas, nesusietas su bendraisiais kompleksiniais tikslais.

Organizacijos elgsena aplinkoje nagrinėjama dviem aspektais – kaip bendroji elgsena ir elgsena kitų organizacijų atžvilgiu. Bendroji elgsena būna:

Neutralumas (jokių interesų kitų organizacijų atžvilgiu nėra, su jomis palaikomi bendro pobūdžio, niekuo neįpareigojantys ryšiai);

Partnerystė (bendradarbiaujama su kitomis organizacijomis, siekiama bendrų, visiems partneriams naudingų rezultatų);

Konkurencija (kova už įtakos sferas, savo veiklos iškėlimas, o kitų organizacijų veiklos menkinimas ir t. t.) [4].

Organizacijos elgseną (OE) sudaro trys lygiai: individas, grupė ir organizacija. Tai apima tokius mokomuosius dalykus kaip psichologija, vadyba, sociologija, organizacijų teorija, socialinė psichologija, statistika, antropologija, bendroji sistemų teorija, ekonomika, informacinės technologijos, politikos mokslas, ergonomika, psichometrija, sprendimų teorija, etika ir t.t. 1980 m. vienas tyrėjas suskaičiavo 110 atskirų teorijų apie organizacijos elgseną.

OE – akademinė disciplina, nors ne kasdieninė kaip rinkodara ar finansai. OE - horizontali disciplina, kuri reiškiasi daugelyje kitų dalykų per darbo kategorijas, verslo funkcijas ir specialybes. OE tikslas – padėti suprasti, paaiškinti, prognozuoti ir valdyti su darbu susijusį žmonių elgesį. Holistinė OE apima žmogaus – organizacijos santykius, nagrinėjant žmogų kaip visumą, grupę kaip visumą, visą organizaciją ir visą socialinę makrosistemą (visuomenę), tuo stengiantis kaip galima daugiau suprasti veiksnius, kurie veikia žmogaus elgesį organizacijose. [2]

Organizacinė elgsena yra taikomasis elgsenos mokslas ir todėl remiasi keliomis kitomis elgseną tyrinėjančiomis disciplinomis. Svarbiausios iš jų: psichologija, sociologija, socialinė psichologija, antropologija ir politiniai mokslai. Kita vertus, psichologija iš esmės praplėtė tik individualaus asmens ir mikrolygio analizę, tuo tarpu kitos disciplinos padėjo suprasti makrokoncepcijas - grupinius procesus ir organizaciją. 1.1 pavyzdyje pateikta kiekvieno šių mokslų indėlių į skirtingą organizacinės elgsenos tyrimų sritį apžvalga. [5]

  • Microsoft Word 65 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3673 žodžiai)
  • Kolegija
  • Saule
  • Organizacijos elgsenos svarbiausi aspektai
    10 - 1 balsai (-ų)
Organizacijos elgsenos svarbiausi aspektai. (2020 m. Birželio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizacijos-elgsenos-svarbiausi-aspektai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 07 d. 05:54
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo