Organizacijos ir jos aplinkos struktūrizavimas


Įvadas. Organizacijos samprata. Organizacijos elementai. Tikslai. Žmonės. Darbų pasidalijimas. Technologija. Valdymas. Organizacijos aplinka. Vidinė aplinka. Išorinė aplinka. Tiesioginės aplinkos veiksniai. Išorinės aplinkos veiksniai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kadangi organizacijos žmones lydi visą jų gyvenimą, verta išsiaiškinti ir žinoti, kas gi yra toji organizacija, kokie pagrindiniai elementai ją sudaro bei kokia aplinka supa organizacijas.

Terminas “organizacija“ gali būti interpretuojamas įvairiai. Žmonės jungiasi į organizacijas, taip pat jas kuria, turėdami tam tikrų tikslų: maloniai praleisti laiką, gauti pajamų ar net gi padaryti revoliucinį perversmą. Tačiau grupelė atsitiktinių žmonių nebūtinai visada bus organizacija. Organizacijai reikalingi trys kriterijai:

Susideda iš ne mažiau kaip dviejų žmonių, laikančių save grupės dalimi;

iškeltas bent vienas tikslas ir jis laikomas bendru visų tikslu;

grupės nariai sąmoningai dirba kartu, kad pasiektų išsikeltų tikslų.

Organizacija, kaip ir daugelis objektų susideda iš svarbiausių komponentų, be kurių nėra įmanomas organizacijos egzistavimas. Tam, kad būtų galima analizuoti organizaciją, kaip sistemą reikia išsiaiškinti svarbiausius elementus. Kaip jau išsiaiškinome, žmones į organizacijas suburia bendri tikslai. Todėl tikslas yra būtinas ir esminis organizacijos elementas.

Antras būtinas organizacijos elementas, be kurio neišsiverstume aptardami tikslą, yra žmonės. Jie organizacijoje yra vadinami įvairiai - pagal jų statusą, santykį su organizacija ir kitus požymius.

Vyrauja dvejopi tarpusavio santykiai tarp organizacijos narių – horizontalieji santykiai (santykiai tarp vienodo rango organizacijos narių) ir vertikalieji santykiai (tarp skirtingų rangų, dar dažnai vadinami vadovų ir pavaldinių santykiais).

Organizacijos tikslai labai įvairūs, o dar įvairesni jų siekimo būdai. Bendriausia veikimo būdui išreikšti sąvoka yra technologija – tam tikro darbo objekto veikimas darbo priemonėmis, siekiant jį paversti darbo produktu: materiale preke, intelektualiu produktu, paslauga.

Susigaudyti technologijų įvairovėje padeda jų klasifikacija. Pagal turinį yra skiriamos trys technologijų rūšys: nuoseklioji, tarpininkavimo ir intensyvioji.

Tarpininkavimo technologija. Taikant šią technologiją yra keičiamos ne darbo objekto savybės, o tik žmonių santykiai su darbo objektu. Tokio tipo technologija taikoma, pavyzdžiui, komerciniuose bankuose, sudarant indėlio ar paskolos sutartis, prekybos įmonėse, paslaugų bendrovėse ir pan.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 57 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (1771 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrė
  • Organizacijos ir jos aplinkos struktūrizavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Organizacijos ir jos aplinkos struktūrizavimas. (2015 m. Balandžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizacijos-ir-jos-aplinkos-strukturizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 06:15
×