Organizacijos kultūra ir mikroklimatas


Įvadas. Organizacijos kultūra. Organizacijos kultūros samprata. Vadovo poveikis organizacinei kultūrai. Organizacijos kultūros ryšys su darbuotojų motyvacija. Organizacijos mikoklimatas. Išvados. Literatūra.


Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje kartais žmonės net nepastebi, kad juos labiausiai veikia materialiniai dalykai, tokie kaip pinigai ar pelno siekimas. Organizacijos retai susimąsto, kad vienas iš pagrindinių sėkmingos įmonės aspektų yra darni komanda ir jos vieningumas. Šiame moderniame pasaulyje kiekvienai įmonei yra vis svarbiau neatsilikti nuo savo konkurentų, kad ir toliau galėtų gyvuoti jos turi atkreipti dėmesį ne į kiekybę, o prekių ar paslaugų kokybę ir organizacijos suformuota kultūra. Vadovams yra būtina atkreipti dėmesį į savo darbuotojus, kaip jie jaučiasi darbo vietoje, darbuotojų motyvavimas, jų pagyrimas, net ir dėl vadovams atrodančių smulkių darbų. Palankus organizacijos klimatas sumažina darbuotojų konfliktus ar net išėjimą iš darbo. Įmonių su puikiu organizacijos klimatu darbuotojų atlyginimas nėra pagrindinis darbo pasitenkinimas. Todėl per pastaruosius metus organizacijos vadovų požiūris į organizacinę kultūra įgauna pagreitį.

Jau 1970 metais literatūroje atrandamos pirmos sąvokos apie organizacijos kultūrą. Dauguma užsienio autorių organizacinę kultūrą aiškino kaip organizacijos darbuotojų bendras vertybes, vertybės, įsitikinimus ir nuostatas, kurių pagalba organizacija greičiau gali pasiekti savo užsibrėžtų tikslus. Organizacijos kultūros sąvoka skirtingi autoriai skirtingais laikais apibrėžia skirtingai, bet kiekvieno žodžiuose galima surasti šiokių tokių panašumų.

Organizacijos kultūros samprata nagrinėjo įvairių sričių specialistai, tiek vadybininkai, psichologai, sociologai ir antropologai. Kiekvienas organizacinę kultūra apibūdina labai skirtingai, dėl skirtingų mokslo sričių ir tyrinėtojų tikslų, bet kaip žinia, kiekviena organizacija, kad ir kokia maža ji būtų, turi savo kultūra.

Kryptingai (tinkamai) suformuluota organizacijos kultūra padeda organizacijai gerinti veiklą, gerina darbuotojų tarpusavio santykius. Jeigu darbuotojai sieja save su organizacija, tai parodo, kad jiems išties rūpi procesai, kurie įvyks rytoj ar po pusės metų, organizacijoje.

L. Šimanskienė organizacijos kultūrą sieja su komandos lojalumu, produktyvumu bei noriu darbuotojų darbu. Organizacijos kultūrą ji mato, kaip sėkmingos organizacijos užtikrinimo sąlygą. (6,69)

Šaltinis: parengta autorės pagal ŠIMANSKIENĖ, Ligita. Organizacinės kultūros diagnozavimo metodika. Klaipėda. 56p.

Galima pastebėti, kad pateikti autoriai panašiai apibrėžia organizacinės kultūros sąvoka: organizacinė kultūra, tai vertybių, papročių, įsitikinimų rinkinys susiformavusių siekiant įgyvendinti bendrą tikslą, susijusį su konkurencingumu ir tikslumu.

Apibendrinant galima teigti, kad kiekvienas autorius praktiškai vienodai apibrėžia organizacinę kultūrą, tik išskiria skirtingus juos bruožus, nes kiekvienam individualiai pasirinkti bruožai yra svarbiau nei kitiems. Gerai suformuluota organizacijos kultūra gerinta ne tik darbuotojų tarpusavio santykius, bet ir didina darbo našumą, gerėja prekės ar paslaugos kokybė.

  • Microsoft Word 143 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2385 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gytė
  • Organizacijos kultūra ir mikroklimatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Organizacijos kultūra ir mikroklimatas . (2018 m. Sausio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizacijos-kultura-ir-mikroklimatas.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 23 d. 17:30
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!