Organizacinė kultūra ir etika


Įvadas. Organizacinė kultūra ir etika. Organizacinės kultūros samprata. Etikos samprata ir struktūra. Organizacinės kultūros svarba ir funkcijos. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas Siekiant, kad organizacijos veikla būtų sėkminga šiais laikais kiekviena organizacija turi neatsilikti ir žengti koja kojon su tobulėjančiu pasauliu ir išaugusiais vartotojų norais. Todėl kiekviena organizacija, kuri nori būti konkurencinga turi skirti didelį dėmesį tinkamai organizacijos kultūrai. Aukšto lygio organizacinė kultūra, parodo, kad ten dirba patenkinti savo veikla piliečiai, mylintys ir gerbiantys savo darbą.

Organizacinė kultūra įvardija organizacijos vertybes, papročius bei įsitikinimus. Organizacijų struktūrą atvaizduoti ir paaiškinti yra santykinai nesudėtinga, tačiau paaiškinti organizacinę kultūrą yra daug kebliau. Organizacijos kultūra yra kaip tautos kultūra, be kurios nei viena, nei kita negalėtų tinkamai funkcionuoti.

Kitas autorius organizacinę kultūrą apibūdina kaip esmines vertybes, atskleidžiančias, neigiamus ir teigiamus aspektus. Šios vertybės nukreipia organizacijos veiklą reikiama linkme, jomis vadovaujantis galima rasti reikiamą problemos aiškinimosi būdą, plėtoti organizacijos vidinę struktūrą, tobulinti veiklos politiką. Tokioms organizacijos vertybėms susiformuoti reikia daug laiko, kai organizacijos nariai ima suvokti jas ir jomis vadovautis (Kaziliūnas, 2006).

Kaip apibendrina A. Zavadskienė ir R. Čiegis (2014), organizacinė kultūra – tai svarbiausių vertybių, vienodų įsitikinimų sistema, pripažįstama visų darbuotojų, daranti įtaką jų elgesiui, pasireiškianti simboliais, normomis, kalba, tradicijomis veikiančiais organizacijos efektyvumą ir užsibrėžtų tikslų siekimą.

Organizacinė kultūra suvokiama kaip svarbiausias veiksnys, padedantis formuoti organizacines procedūras suvienydamas organizacinius gebėjimus, padedantis spręsti problemas ir tuo būdu, trukdantis ar lengvinantis organizacijos tikslo siekimą.

Dauguma autorių mano, kad organizacinė kultūra yra vertybių, lūkesčių, normų, simbolių įsitikinimų ir elgesio sistema, kuri organizuoja ir sukuria tam tikrą aplinką organizacijoje bei bendrina kartu darbą atliekančius žmones. Kitų nuomone, organizacinė kultūra – būdingų tam tikros organizacijos nariams sąvokų – vertybės, normos, požiūriai bei įsitikinimai – visuma. Mokslininkai organizacijos kultūrą apibrėžia skirtingai, bet dėl pagrindinių idėjų daugelis sutaria ir kultūros pagrindu laiko organizacijoje esančias vertybes.

Etika atlieka keletą funkcijų. J. Palidauskaitė (2011) nurodo svarbiausias etikos funkcijas, kurios sudaro etiško bendravimo pagrindus:

Organizacija negali išlikti konkurencingoje aplinkoje, jeigu ji neturi plėtojimosi krypčių, aiškiai apibrėžtų tikslų parodančių jos siekius. Tikslinis taškas organizacijos veikloje pasireiškia taip pat ir dėl to, kad organizacija – tai darbuotojų bendruomenė, turinti tam tikrus uždavinius, kurie, padeda spręsti problemas. Kai analizuojamas organizacijos tikslinis pradas, paprastai šnekama apie jos viziją ir tikslus, sukuriančius organizacijos savitumą. Būtent šis individualumas ir yra organizacijos kultūra, kuri sąlygoja individų ir jų grupių veiklos bendrą vertybių orientaciją. Organizacinė kultūra – viena iš šiuolaikinio valdymo tobulinimo priemonių. Nes organizacija yra žmonių grupė, kuri siekia bendrų tikslų, o jos darbo sėkmė tiesiogiai įtakojama čia dirbančių žmonių gabumų vienodai ir teisingai suprasti, ką jie dirba, ko tikslingai siekia.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2786 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mentex
  • Organizacinė kultūra ir etika
    10 - 2 balsai (-ų)
Organizacinė kultūra ir etika. (2018 m. Rugsėjo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizacine-kultura-ir-etika.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 12 d. 21:15
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!