Organizacinių strukturų tipai (2)


Vadybos referatas.

Įvadas. Įmonės organizacinės valdymo struktūros samprata. Organizacinių valdymo struktūrų tipai. Patriarchaline struktūra. Linijinė valdymo struktūra. Funkcinė organizacinė valdymo struktūra. Linijinė-funkcinė (štabine) sistema. Matricine sistema. Uab „Merlangas“ valdymo struktūra. Uab „Lavija“ organizacinė valdymo struktūra. Išvados. Literatūra.


Dažnai nereikšmingų klausimų sprendimas perkeliamas į aukštesnį valdymo lygį;

Funkcinių padalinių darbuotojai savo darbo trūkumų priežasčių ieško kitose tarnybose;

Pailgėja informacijos perdavimas. Tai apsunkina valdymo procesą, mažina jo efektyvumą;

Funkcinė organizacinė valdymo struktūra labiausiai tinka įmonėms, kurios gamina riboto skaičiaus produkciją. Įmonei plečiantis darosi sunkiau priiminėti sprendimus ar spręsti problemas, nes cechų viršininkai gauna nurodymus iš daugelio vadovų ir darosi vis sunkiau nustatyti kas už ką yra atsakingas. Tai ir yra pagrindinis funkcinės organizacinės valdymo sistemos trūkumas. Atskirų funkcinių padalinių tikslai gali nesutapti, o jų nariai gali jaustis izoliuoti arba viršesni už kitus – laikyti savo tikslus svarbesniais. Tokia padėtis komplikuoja įmonės veiklą, darosi sunkiau siekti bendrų tikslų. Kaip matome valdymo darbų suskaidymas funkcinei organizacinei valdymo sistemai duoda tam tikrų pranašumų bei trūkumų: leidžia vadovams specializuotis, tačiau apsunkima padalinių darbuotojų darbą, nes jie turi pasirinkti kieno nurodymų klausyti, jei tie nurodymai skiriasi.

Kiekvienas padalinys orientuojamas tik į “savo” tikslus;

Valdymo veiklos efektyvumas dažnai priklauso nuo atskirų vadovų sugebėjimų ir kvalifikacijos;

Organizacijos lankstumas, galimybė sukurti laikinas grupes, leidžia operatyviai reaguoti į rinkos pokyčius;

Būtina aukšta dalykinio bendravimo kultūra, nes problemos sprendžiamos kolektyviai;

Didelės išlaidos, valdyti matricinę struktūrą rikalingi specialūs vadovai, turintys specialių žinių.

Matricinę struktūrą tinka naudoti, kai norima apjungti įvairių specialybių žmonės sprendžiant tam tikrą problemą. Projektų vadovams nesudėtinga koordinuoti projektų vykdymo, nes visi svarbūs specialistai dirba vienoje grupėje kartu. Dar vienas matricinės organizacinės valdymo struktūros pranašumsas tas, kad organizacija gali veikti lankščiau su mažesnėmis išlaidomis ir dar išvengiama specialistų dubliavimosi.

Pagrindinis matricinės valdymo struktūros trūkumai- tai jos sudėtingumas. Ne visi darbuotojai lengvai prisitaiko prie šios sistemos. Kad darbas būtų atliekamas efektyviai, darbininkai turi gerai sutarti tarpusavyje ir būti pasirengę bendradarbiauti. Be to darbuotojai turi būti lankstūs, nes yra žmonių kurie reaguoja neigiamai, kai personalas perskirstomas baigiant viena projektą ir pereinant prie kito. Be to matricinėje struktūroje turėtų būti gera komunikacija tarp padalinių ir tvirta valdžios hierarchija, nes kitaip kyla grėsmė, kad prieštaraujantys nurodymai arba neaiški atsakomybė gali riboti padalinių veiklą.

Įmonėse naujai diegiant matricinę organizacinę valdymo struktūrą reikėtų specialiai parengti bei apmokyti darbuotojus, kaip dirbti tokioje struktūroje. Daugelis darbuotojų gerai dirbančių tradicinėse struktūrose, ne visuomet sėkmingai prisitaiko prie matricinės struktūros. Todėl darbuotojus reikia specialiai apmokyti arba tiesiog į projektų vykdyma atrinkti savanorius

UAB „Lavija“ pagrindinė įmonės veikla: statybinių medžiagų didmeninė ir mažmeninė prekyba, statybos montavimo darbai, techninės konsultacijos, transporto paslaugos. Įmonėje dirba 30 darbuotojų: direktorius, direktoriaus pavaduotojas, komercijos direktorius, gamybos direktorius, vyr. finansininkas, du vadybininkai, sandėlininkas, 15 darbininkai (statybininkai-stogdengiai, apdailininkai, sandėlio darbuotojai, vairuotojai ir kt.). Kaip matome iš schemos visi darbuotojai yra susiję tam tikrais darbo santykiais. Įmonėje yra hierarchinio valdymo struktūra, nes ne visų sričių darbuotojai yra pavaldūs direktoriui. UAB „Lavija“ organizacinę valdymo struktūrą priskirčiau linijinei-funkcinei organizacinei valdymo struktūrai.

  • Vadyba Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Ignas
  • 17 puslapių (2768 žodžiai)
  • Vadybos referatai
  • Microsoft Word 145 KB
  • Organizacinių strukturų tipai (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Organizacinių strukturų tipai (2). (2016 m. Gegužės 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/organizaciniu-strukturu-tipai-2.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 17:43