Organizacinių struktūrų tipai referatas


Įvadas. Įmonės organizacinės valdymo struktūros samprata. Organizacinių valdymo struktūrų tipai. Patriarchaline struktūra. Linijinė valdymo struktūra. Funkcinė organizacinė valdymo struktūra. Linijinė-funkcinė (štabine) sistema. Matricine sistema. Uab „Merlangas“ valdymo struktūra. Uab „Lavija“ organizacinė valdymo struktūra. Išvados. Literatūra.

Organizacijos nariams reikalingi nekintami, aiškūs rėmai, kuriuose jie galėtų dirbti ir kartu siekti organizacijos tikslų. Todėl įmonės valdymo struktūros organizavimo procesas apima sprendimus, kuriais siekiama sukurti tokius rėmus, kad organizacija galėtų sėkmingai funkcionuoti ateityje. Vadovai kurdami įmonės organizacinę valdymo struktūrą turi suderinti tokius veiksnius kaip organizacijos tikslai bei strateginiai planai jiems įgyvendinti, gebėjimą tuos planus įgyvendinti ir aplinkos poveikį organizacijai. Santykių modelis, kurį vadovai sukuria šiame procese vadinamas organizacine valdymo struktūra. Kiekvienos įmonės tikslai bei strateginiai planai skiriasi. Taip pat įmonės yra nevienodai veikiamos ir aplinkos poveikio, todėl yra didelė organizacinių valdymo struktūrų įvairovė.

Įmonės organizacinė valdymo struktūra gali būti labai įvairi. Organizacinės struktūros sudėtingumą lemia įmonės veikla bei tikslai. Tačiau organizacinė valdymo struktūrą visuomet kuriama pagal tokią veiksmų seką:

Orgasnizacija pagal veiklos sritis dalinama į horizontalias dalis. Sprendžama ką veiks vadovai ir jų štabai;

Organizacinė struktūra pirmiausia padeda spręsti koordinavimo problemą. Organizacinės struktūros sukūrimas reiškia darbuotojų priskyrimą tam tikriems padaliniams ir ryšių tarp šių grupių apibrėžimą. Kai kurie ryšiai reiškia pavaldumą, per juos kontroliuojami ir paskirstomi ištekliai. Kiti ryšiai yra horizontalūs, leidžiantys padaliniams efektyviau keistis informacija ir ištekliais.

Verta paminėti, kad organizacinės struktūros pasirinkimą lemia tai, su kokiomis problemomis susiduria orgnizacija. Tokiomis problemomis laikomos kontrolė, pokyčiai, žinių valdymas ir globalizacija. Tai reiškia, kad vadovai pirmiausia turi priimti sprendimą, kokios problemos yra svarbiausios.

Patriarchalinė valdymo struktūra - tai pati paprasčiausia valdymo struktūra. Vadovas yra vienas ir atlieka visas valdymo funkcijas, vadovauja visems darbuotojams bei administracijai. Kiap matome schemoje tarp vadovo ir darbuotojų yra tiesioginis ryšys – tiesioginis pavaldumas. Kadangi vadovas vienas pats atlieka visas valdymo funkcijas, tokią organizacinę valdymo sistemą galima naudoti tik nedidelėje įmonėje.

Dažnai nereikšmingų klausimų sprendimas perkeliamas į aukštesnį valdymo lygį;

Organizacija gali tapti priklausoma nuo vieno žmogaus.

Linijinė organizacinė valdymo struktūra tinkama naudoti įmonėse, kuriose vadovas nepajėgus vienas suvaldyti ir kontroliuoti visus darbuotojus. Ši valdymo struktūra populiari gamybinėse įmonėse, nes išskaidyti gamybinės įmonės veiklą yra nesudėtinga. Naudojant linijinę valdymo struktūrą, nesudėtinga kontroliuoti įmonės veiklą, nes kiekvienos pozicijos atsakomybės ir pareigos yra aiškiai apibrėžtos bei aiškiai nustatyti ryšiai tarp pareigybių.

Funkcinė organizacinė valdymo struktūra yra sudaryta funkciniu principu – į vieną grandį apjungiami tie, kurie dirba toje pačioje arba keliose tarpusavyje susijusiose veiklos srityse. Pavyzdžiui, organizacija, kurios struktūra suskirstyta pagal funkcijas, gali turėti atskirus gamybos, marketingo ir pardavimų skyrius Kiekvienai funkcijai vykdyti priskiriamas vadovas, kuris specializuojasi toje srityje ir yra atsakingas už tam tikros funkcijos, pavyzdžiui, pardavimų, vykdymą.

  • Microsoft Word 145 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (2770 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ignas
  • Organizacinių struktūrų tipai referatas
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Organizacinių struktūrų tipai referatas. (2015 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizaciniu-strukturu-tipai-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 11:10
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo