Organizavimo teorijos


Organizavimo teorijų apžvalga. Klasikinės valdymo teorijos Valdymo teorijų pradininkai. Robertas Ovenas. Čarlzas Babidžas. Administravimo teorijos. Anri Fajolis. Fayolio efektyvaus valdymo taisyklės. Maksas Vėberis. Lyndalas Urvikas. Techninės fiziologinės teorijos. Bihevioristinės teorijos. Abrahamas Maslovas. Duglas McGregoras. Douglas McGregor X ir Y teorijų teiginių sugretinimas. X teorija. Kiekybinės valdymo teorijos. Operacijų tyrimas. Valdymo informacijos sistemos. Sisteminis požiūris. Sinergija reiškia.

Antras žymus šios krypties teoretikas buvo Maksas Vėberis (Max Weber, 1864-1920). Jo teoriją "surado" amerikiečių sociologai C.W. Millsas ir T.Parsonas, kurie 1946 ir 1947 metais anglų kalba išleido ištraukas iš jo raštų rinkinio (paskelbto 1922 m.). M.Vėberis daugiausia domėjosi valdžios ir biurokratijos problema. Jo manymu yra trys valdžios rūšys :

Tradicinė, kuri remiasi tikėjimu, papročiais ir jų nekintamumu.Tokios valdžios pavyzdys yra "senių" valdžia, arba gerontokratija, irpatriarchališka valdžia (prisiminkime nesenus laikus, kai TSKP CKgeneraliniai sekretoriai eidavo pareigas iki mirties).

Darbai turi būti padalyti atskiriems specializuotiems skyriams, oskyriuje - atskiriems specializuotiems darbuotojams, kurie gali tuos darbusišmokti ir gerai juos atlikti.

Lyndalas Urvikas (L.Unvick, 1891-1983). Baigęs Britanijos armijos karininko karjerą, dirbo valdymo konsultantu ir domėjosi valdymo teorijos

Taigi, F.Tayloro nuomone, siekiant tinkamai organizuoti darbą, reikia:

Frankas Gilbretas (Frank Gilbreth, 1868-1924) ir Liliana Gilbret (Lillian Gilbrelh, 1878-1972). Tai buvo pramonės ir statybos inžinierių pora (vyras ir žmona). Frankas Gilbretas buvo statybos darbų inžinierius ir pasižymėjo labai tobulu darbų organizavimu, darbo laiko ir judesių tyrimais. Jam pavyko surasti paprasčiausius, trumpiausius ir tobuliausius judesius. Tai leido sumažinti darbininko nuovargį ir padidinti darbo našumą.

1902 metais su partneriais sukūrė bendrovę ("Henry Ford Company") ir jos dirbtuvėse tęsė bandymus ir gamino automobilius. Greitu laiku įsitikinęs, kad partnerius domina tik pelnas, o ne pažanga, 1903 metais įkūrė naują bendrovę "Ford Motor Company", kurioje jam priklausė 25 procentai akcijų. Tačiau ir čia, patyręs, jog partneriai jam trukdo veikti, bijodami, kad H.Fordas rizikingais eksperimentais nesumažintų bendrovės dividendų, sistemingai pradėjo supirkinėti savo bendrovės akcijas ir 1906 metais turėjo daugiau kaip 50 procentų akcijų.

Visiems operacijų tyrimo metodams būdingi šie bruožai:

uždavinio sprendiniai susiejami su galimais veikimo būdais;

galimi sprendiniai lyginami pagal tuos pačius apibrėžtusekonominius kriterijus (pavyzdžiui, sąnaudų dydį, pajamų ar pelno dydžius,našumą ar kitus priimtinus kriterijus):

vadovai, priimantys galutinius sprendimus, turi vienodai suvoktiuždavinio rezultatus ir jais tikėti;

naudojami kompiuteriai, kad per vadovams priimtiną laiką(negalima spręsti uždavinio ilgai, nes pasikeis ekonominė situacija) būtųgalima gauti reikalingus sprendinius.

Pateikiame V.Bieleckio pasiūlytą valdymo informacijos sistemų skirstymą12 :

apskaitos ir perdavimo sistemos (Transaction Processing Systems-TPS);

valdymo informacijos sistemos (Management Information Systems-MIS);

vadovybės informavimo sistemos (Execuūve Information Systems-EIS);

Entropija reiškia, kad sistemos vidinė energija mažėja ir sistema gali sunykti, jei ji yra uždara, t.y. nesikeičia veiklos produktais bei informacija su aplinka.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (3144 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inesa
  • Organizavimo teorijos
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Organizavimo teorijos. (2015 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizavimo-teorijos.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 08:12
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo