Organizmo apsauga


Mažeikiai. Organizmo apsauga. Įvadas. Fizinė gynyba. Mechaninė gynyba. Cheminė gynyba. Biologinė gynyba. Literatūra. Mikroorganizmai gyvena visur. Odos virškinamojo. Oda yra fizinė kliūtis, neleidžianti patogenams patekti į kūną. Ašarų liaukų išskirtos ašaros atskleidžia ir išplauna iš akių mikroorganizmus bei dirginančias medžiagas. Riebalinių liaukų išskiriamuose riebaluose yra riebalų rūgščių, veikiančių antibakteriškai. Taurinės ląstelės oro takuose gamina lipnias išskyras. Mikrobams patekti neleidžia. Ašarose, gleivėse, seilėse ir prakaite yra cheminių medžiagų. Odos paviršiuje ir ant gleivėtų membranų gyvena nekenksmingų bakterijų.

Odos, virškinamojo trakto ir kvėpavimo epitelis sudaro fizikinį barjerą tarp organizmo vidinės terpės ir patogenų gausiai turinčios išorinės aplinkos.

Ašarų liaukų išskirtos ašaros atskleidžia ir išplauna iš akių mikroorganizmus bei dirginančias medžiagas ;.

Taurinės ląstelės oro takuose gamina lipnias išskyras. Šiose gleivėse įklimpsta dauguma oru plintančių patogenų.

Mikrobams patekti neleidžia oda, kvėpavimo, virškinimo ir šlapimo takus išklojančios gleivinės membranos. Nosiplaukiai filtruoja orą, patenkantį į nosies ertmę. Bakterijas ir kitas daleles, įklimpusias gleivėse, iš plaučių banguojančiais judesiais išstumia blakstienėlės.

Odos paviršiuje ir ant gleivėtų membranų gyvena nekenksmingų bakterijų, slopinančių daugumos patogeninių mikroorganizmų dauginimąsi. Jos saugo mus konkuruodamos su patogeninėmis bakterijomis dėl maistinių medžiagų. Antibiotikai gali sunaikinti šias naudingas bakterijas ir taip slopinti organizmo gynybą.

  • MS PowerPoint 636 KB
  • 2016 m.
  • 14 puslapių (404 žodžiai)
  • Julija
  • Organizmo apsauga
    9.3 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Organizmo apsauga. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmo-apsauga.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 12:26
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo